| lalalalala6323 a întrebat:

Ce parere aveti despre gandirea pozitiva?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

„Menţine-ţi gândurile pozitive pentru că gândurile tale se transformă în cuvintele tale. Menţine-ţi cuvintele pozitive pentru că ele se transformă în acţiunile tale. Menţine-ţi acţiunile pozitive pentru că acţiunile se transformă în deprinderile tale. Menţine-ţi deprinderile pozitive pentru că ele se transformă în valorile tale. Menţine-ţi valorile pozitive pentru că valorile se transformă în destinul tău." (Mahatma Gandhi)

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pozitivă.

| mgtow a răspuns:

E cheia succesului in viata.

| CoquineNoire a răspuns:

E mai buna ca aia negativa.
adica e mai bine sa fie bine decat sa fie rau.

| DNSK a răspuns:

Fara ea ratacesti in intuneric

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Asta cred ca ar fi cel mai bun lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pentru oamneii religiosi. numai ei vad binele cand moare cineva sau ceva rau se intamplat. orice ar fi gasesc ei ceva acolo

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Nu e pentru oamenii religiosi, e pur si simplu o staree, o gandire care te ajuta si nu ai ce bine sa vezi cand moare cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalalala6323):

Cu ce te ajuta la 15 ani cand iti moare un parinte? ce te gandesti "lasa ca imi gaseste mama alt tata ", nu am zis ca trebuie sa plangi de seara pana dimineata dar nici o gandire idioata ca cea pozitiva, nu vad sa fie raspunsul

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

In cazul asta da, gandesti pozitiv in senusul: ''mai iubeste si nu vrea sa ma vada la pamant.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalalala6323):

Orice as zice tu o tii pe a ta asa ca o las balta. in asemenea cazuri gandesti "se poate intampla oricui, nu e vina nimanui", stiu ce zic crede-ma
app cine sa nu te vada la pamant? cine a murit? e clar ca esti religioasa, eu unu nu cred ca e viata dupa moarte. nu are cine ce sa vada, e dus.

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Stai calm nu sunt deloc religioasa laughing, si nu ai cum sa imi schimbi parerea, la modu imi place sa gandesc pozitiv.

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la faptul daca traia si se intampla altceva, nu vroia sa fii suparat sa plangi si din astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalalala6323):

Nici macar nu incercam sa iti o schimb, nu sunt genul ala de idiot.
daca nu esti religioasa de ce ai crede ca e cineva acolo dupa ce a murit sa vada ce faci?

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred asta, citeste celalat raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am inteles, acum am vazut al 2 post

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalalala6323):

Cica iti place sa gandesti positiv---pai zi-mi si mie daca s-ar intampla din nou 9/11 ce ai gandi positiv. sunt curios

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Pai se putea si mai rau laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru lalalalala6323):

Ma gandeam la vreo 5 raspunsuri dar la asta nici in 10 ani nu imi venea in cap.

| lalalalala6323 explică (pentru anonim_4396):

Se mai intampla, nu toti gandim la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte importanta in situatiile dificile dar nu numai...o gandire pozitiva=mai putin stres=o viata mai ''usoara''

| TheRealDaniel a răspuns:

Modul cel mai corect de a trata o problema indiferent de situatie, trebuie sa fii cu adevarat puternic sa ai o asfel de gandire.

| KUBY78 a răspuns:

Da normal ca e o gandire buna

| Immortal69 a răspuns:

Cea mai buna gandire!

| pisicuta2001r a răspuns:

Te ajuta mult dar unii nu pot gandii asa

| lalalalala6323 explică (pentru pisicuta2001r):

Da, imi pare rau pentru ei, sunt foarte tristi.

| Nobodyknowseverithing a răspuns:

Gandirea pozitiva iti aduce numai bine, stii vorba faci bine primesti bine, odata ce incepi sa gandesti pozitiv vei fi tot timpul binedispus, vei astepta de la viata numai bine si vei primi acest lucru, gadirea pozitiva atrage in jurul tau multa energie pozitiva, energie care la randul ei iti face mult bine tie si celor din jurul tau, acea energie atrage tot binele si o sa vezi ca iti merge ca pe roate, mereu sa fii pozitiva, scapi de depresii, nu te mai superi asa usor, ii ajuti pe altii sa treaca peste clipe mai grele! Bafta!

| Meciu_Marius_1999 a răspuns:

Pai cine o foloseste e fortr pozitiv adica bun.

| EarthIsSick a răspuns:

Gândire pozitivă înseamnă a emite gânduri bune tururor.
Gândul se manifestă prin cuvânt.
Cuvântul se manifestă prin acţiune.
Acţiunea se transformă în obişnuinţă. Obişnuinţa devine treptat caracter. De aceea, este foarte important să ne veghem cu cea mai mare atenţie gândurile.

Emitem tot timpul gânduri, cu o intensitate mai mare sau mai mică, după care culegem roadele acestor gânduri. Vibraţiile gândurilor noastre nu numai că ne influenţează pe noi şi pe cei din jur, dar ele au şi puterea de a atrage alte gânduri similare, persoane, circumstanţe şi lucruri, inclusiv „norocul" sau „ghinionul", în funcţie de calitatea gândurilor.
Ca o concluzie, gândind negativ se consideră că atragi asupra ta şi energiile negative. Pe când atunci când gândeşti pozitiv şi cu încredere, ai mai multe şanse de a realiza ce ţi-ai propus.