| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti despre hedonism in societatea moderna?
Sunt unii care considera ca asta este scopul vietii si cauta placerea absoluta ignorand orice altceva.
Sa fie asta scopul vietii sau altul?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ca fiecare gandeste cum vrea.

| mastadont a răspuns:

Hedonismul e doar o altă extremă a vieții, după părerea mea trebuie evitate extremele și căutată calea de mijloc. Cum ziceau latinii, aureea mediocritas, adică aurita cale de mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum sa ignori altceva si sa obti doar placere, hedonist poate fi si aurolacul de la coltul strazii sau omul care a muncit din rasputeri sa ajunga undeva si a trecut prin multa durere pentru a obtine placere la un moment dat.
Viata e o combinatie dintre placere si durere, ambele trebuie trataste ca atare si niciodata sa exagerezi fata de una dintre ele.

| troleibuz a răspuns:

Oricum murim.

| eckblume a răspuns:

Fiecare are un scop al vietii diferit. Poti citi "Omul in cautarea sensului vietii" de Vicktor Frankl.