| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Larisa Butnariu, fata care a fost victima traficului de persoane și care acum informează publicul despre asta în scopul de a preveni și educa fetele ca să nu cadă pe mâna unor loverboy sau traficanți?

https://youtube.com/c/LarisaButnariu

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Emma24dsxd a răspuns:

Am urmarit acum un video nu stiam cine este si ce s-a intamplat.Mi se pare o fata care a trecut prin multe dar a avut puterea sa ramana in picioare si sa iasa din aceste necazuri, ba chiar a avut curajul sa vorbeasca despre asta si sa atentioneze si alte fete.Multi din ziua de azi atrag adolescente cu promisiuni, prefacatorii, ca le iubesc, doar ca sa munceasca sa aiba ei ce sa cheltuie, si multe nu au curaj sa se desparta de nenorociti.Desigur e treaba ei ca femeie ce vrea sa faca cu corpul ei, daca alege sa faca asta sa aiba pentru ea, pentru o casa etc fara sa munceasca pentru altii.Cat despre barbatii care dau in femei si care agata pentru a-si face venituri sunt niste nimicuri.

9 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Se lupta cu morile de vânt, ai să vezi cat de multi o judecă greșit

| Hammurabi a răspuns:

Frecție la un picior de lemn.
Mă împiedic, cad și îmi sparg dinții, iar apoi arăt la toată lumea că nu e bine să te împiedici. laughing
Crede oare cineva că videoclipul ei va "răzgândi" vreodată pe cineva?

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

Asta ai înțeles tu? Trist, nu coa, nu e vorba să "răzgândească", ea trage un semnal de alarmă pentru societate, părinți și copii. Bănuiesc că tot așa ai râde dacă fiica ta sau a cuiva apropriat ar fi traficată.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

"semnal de alarmă pentru societate, părinți și copii"?
O generalizare mai de cacao și mai impersonală ca asta e puțin probabil să existe.
Care e semnalul de alarmă?
"Nu te băga în lături că te mănâncă porcii?" laughing
A venit traficantul de carne vie și a luat-o din pătuțul ei în timp ce dormea liniștită în dormitorul ei din casa părinților?

Crescute prost, în familii dezmembrate, cu părinți alcoolici, de multe ori în sărăcie cruntă, sau cu părinți nepăsători, preocupați de cu totul altceva decât să-și creacă copilul într-un mediu protectiv... să fie atenți în ce cercuri se învârte odrasla lor și cu cine umblă până ajung să aibă discernământ... astea sunt fetele care cad pradă traficanților.
Și antidotul pentru toate astea îl găsești tu într-un clip sau clipuri de genul "dacă nu aveți grijă să fie bine, va fi rău".
Niște melodrame de rahat de videoclipuri care nu spun decât "cât de proastă, credulă, fraieră, părăsită de părinți, lipsită de educație și crescută probabil într-un mediu de rahat, am fost, de mi s-a putut întâmpla așa ceva".
Nu coa, nu e semnal de alarmă pentru societate. E semnal de alarmă pentru o mică, mică parte din societate, predispusă la așa ceva.
Nu toată societatea trăiește în ghetouri.
Iar copii bine crescuți, informați și din familii care se ocupă de ei, e foarte puțin probabil să ajungă pe mâna traficanților.
Nu e o problemă generală, e o problemă de nișă.

| supadeceapa a răspuns (pentru Hammurabi):

Vorbești de parcă n-ai fost niciodată tânăr. Mai nou e vina victimei că a crescut într-un mediu prost? Mai urmează s-o spui pe aia cu fusta scurtă. Scârbos.

| Hammurabi a răspuns (pentru supadeceapa):

Dacă n-ai sesizat, subiectul era videoclipurile Larisei Butnariu pe care eu le consider ineficiente și fără să-și atingă scopul.
Nu victima era subiectul și n-am spus că e vina ei.
Am subliniat DOAR cum se ajunge acolo.
Nu e prima data când interpretezi greșit ceea ce scriu.

| SG1995 a răspuns:

De Larisa Budnariu am dat în timp ce dădeam scroll pe wattpad acu vreun an doi, i-am citit povestea de viață și am rămas perplex cum de a mai rămas întreagă la cap după ce a trecut prin toate rahaturile alea.

| mentholinks a răspuns:

A gasit si ea o sursa simpla de venit.

| TheStrategist a răspuns:

Și-a creat o sursă de venit.