| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre „manele"?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inainte era muzica mai buna parerea mea,cam in toate genurile, sau mi dor de vremurile alea dar asta vad, manelele de atunci nu le poti compara cu ce inseamna azi manea, mie imi place orice gen de muzica care transmite ceva indiferent ce genul muzical, romani uni urasc manele mai mult din cauza tiganilor care le face tara de ras sau din cauza rasismului si din cauza unor piese bune de vomitat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pacat ca sunt plagiate, cu versuri de rahat, si preferate de tigani/cocalari.
Dar le ascult, pentru ca sunt cantate in mare parte de instrumentisti foarte buni, si solisti cu voce foarte antrenata. Prefer live-urile.
Nu ma intereseaza manelele noi, apare doar cate o manea "buna" la 2-3 ani. Le ascult doar linia melodica, versurile sunt 99% dezastru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta e inspirata de la ray. nu o sa raspund de doua ori laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru DoarBogdan):

El întreba de maneliști doar, „șefu'" laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu mulțumesc.

| Andreeush a răspuns:

Nu îmi plac!

| J0B0MAT a răspuns:

Faine.Nu toate.Ca la orice gen.

| aXy99 a răspuns:

Nu ascult, dar nu am nimic cu cei care o fac.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Manelele din 2012 in coace nu sunt deloc faine, mai faine erau cele vechi. https://www.youtube.com/watch?v=aVWlhAUiCwM

| AC4S4 a răspuns:

Sunt ascultate de obicei de oameni cu putina cultura, la fel ca muzica trap.

| laSoledad a răspuns:

Manelele sunt postate pe Youtube pentru societate pentru a depista ipocrizia, la fel cum bariul se administreaza in stomac pentru a depista ulcerul. Si lasati-ma sa exemplific.

Daca manelele ar fi postate pe Youtube doar pentru "grupul restrans" care le adora, asta ar fi ceva obisnuit. Insa ceea ce nu este obisnuit este sa ai o masa mare de romani, mai ales d-aia ce se tin fițosi, care pe fata se bat cu pumnu-n piept ca ei n-asculta manele, insa milioanele de view-uri de pe Youtube si majoritatea petrecerilor romanesti indica altceva. Asta sunt manelele, mai presus de toate. Sunt un indicator care masoara ipocrizia natiei romane. Si ce sa vedeti? Indicatorul asta e la cote maxime.

#cevamaiplacmanelele, nebunilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie îmi plac =) adică nu prea ascult manele acasă, dar când merg la un party sau undeva ma distrez foarte bine pe ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extrem de buna

| chuckmanson a răspuns:

Mi-e scarbă de ele!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Proasta despre majoritatea.
Alea vechi sunt mai bunicele.

| GirlOnline81 a răspuns:

Aceeași părere pe care o am despre sexul oral. Majoritatea asculta, insa prea putini sunt cei care recunosc.

| Henrypericolpublic a răspuns:

De obicei nu imi plac in mod special, dar unele dintre ele sunt bune.
Nu judecam oamenii dupa muzica.