| Superior a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile care se conduc singure si in general tehnologiile care fac in asa fel incat ca omul sa fie inlocuit in orice activitate ce necesita munca,fie intelecutala sau fizica?
Masina care se conduce singura mi se pare o tampenie,o apreciez ca si proiect, dar nu o agreez ca aparitie a ei pe strazile din toata lumea. Unde mai e placerea de a conduce? Chiar te poti incredere 100% intr-un AL? O sa ajunga robotii "fiintele" cu care ne-o tragem si care ne sterg la fund de rahat ca "ne usureaza viata"?
Si mai rau e ca asa-zisii genii spera ca un viitor unde daca cineva moare, sa se poata crea un robot care sa inlocuiasca acea persoana prin tot. Asta e ceva demn de un horror...caci o chestie ca aia nu are emotii,are doar un algoritm care reactioneaza in functie de agentii externi pentru a se integra, respectiv a supravietui. Nu are suflet ca omul.

21 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu ma gandesc ca o sa fie o experienta ca in Detroit Become Human prin viitor dar se pare ca avansam destul de rapid in tehnologie, nu prea is eu cu inteligenta asta artificiala, prefer sa fac manual ce am de facut cu ajutorul unui computer sau alt aparat.
Nu imi pot imagina o lume in care masinile s-ar conduce singure, da, este foarte posibil sa se intample insa nu prea imi place ideea.Mai am tendinta cand nu am somn sa dau cateva ture prin oras noaptea cu masina, acum ca s-a deschis recent si un mcdonalds care e 24/7 deschis la mcdrive e veselie mare pentru nebunii astia ca mine ca nu-s singuru' nesanatos care se crede in tokyo drift la ore d-astea.
Oricum stai linistit, mai mult imi e de oameni decat de posibilii androizi care probabil ca vor exista in viitor.

| RAY a răspuns:

Te folosesti de tehnologie dar,esti impotriva ei,asa uni sunt si impotriva vaccinului si acum mor de inteligenti ce sunt, mai rau e ca mor copii lor, masinile nu vor face ce vor ele si ceea ce sunt programate =asa ca gata cu paranoia asta, faza cu roboti sexuali =fiecare face ce vrea el cu viata lui, pana la urma ele sunt facute sa ne ajute atat, daca e sa fie un razboi tot omul il va face, va programa roboti sa ucide semeni lui, ca asa e omul, asa e natura umana

| Superior explică (pentru RAY):

Ma folosesc, nu o las sa-mi faca toata treaba.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Totul cu limita desigur, traim in era abuzului nu a bunului simt

| Holiday a răspuns:

Deocamdata e inca bine, chiar daca se conduc singure, macar merg unde vrem noi. Stai sa vezi cand vor incepe sa mearga unde vor ele.laughing

| Holiday a răspuns:

"...caci o chestie ca aia nu are emotii."

Asta e miza si in acelasi timp problema cu ele. In momentul cand vor avea emotii vor actiona in virtutea lor, de cele mai multe ori prost, ca si oamenii.

"Nu are suflet ca omul."

Aici o stricasi, nici omul nu are "suflet". E doar o notiune interpretata de fiecare dupa cum il taie capul, dar fara a defini ceva concret.

| SG1995 a răspuns (pentru Holiday):

Nu emoțiile sunt problema, ci voința.

| Superior explică (pentru Holiday):

"Nu are suflet ca omul."
Dupa cum am zis de mii de ori, nu se poate dovedi ca nu am avea.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce logica ai daca nu se poate dovedi ca nu exista inseamna ca exista, misto

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

"Dupa cum am zis de mii de ori, nu se poate dovedi ca nu am avea."

Pai atunci daca cineva afirma ca avem de fapt avem 6 suflete si 2/3 e la fel de real. Ca nici asta nu se poate demonstra ca nu e asa...

| Superior explică (pentru RAY):

Avem multe indicii care sugereaza contrariul.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Pai si cel cu reincarnarea cica are, dar iai spus ca nu e adevarat

| Superior explică (pentru RAY):

Pe acest principiu putem acorda sanse ca teoria pamantului plat sa fie egala pentru ca cei care cred in ea cica au indicii.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Pe acest principiu putem acorda sanse pentru orice lucru indiferent de cat de fantezit e, si daca spun ca e beau cafeaua de dimineata cu un spiridus magic

| SG1995 a răspuns:

Nici omul nu are suflet. Agloritmul uman are două baza:
Informația genetică și mediul de viață, așa-zisul suflet se formează în timp, și ține de experiențele pe care le ai, ești o combinație între mai mulți factori care te fac cine ești. Cine ești?
Gândește-te un pic: Dacă părinți tăi nu s-ar fi căsătorit ai mai fi fost conceptul? Dar dacă te-ai fi născut în Anglia, și ai fi fost influențat de alta cultură ai fost tu?
Modul în care e unic, da, datorită faptului că fiecare creier percepe și prelucrează informația în mod diferit.
Nu mă înțelege greșit, dacă mor eu nu pot fi reconstruit, deoarece experiențele mele și modul în care creierul meu percepe și aranjează informația e unic, dar, tot funcționez în virtutea unui set de agloritmi psihici interni, diferența e că creierul uman e precum o bibliotecă care este autonomă, preia informația și o prelucrează constant, astfel că peste 10 informațiile despre un eveniment numai au aceeași impact ca în clipa în care au avut loc, sau perioada imediată, și în funcție de aceste schimbari subtile, tu evoluezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

" o chestie ca aia nu are emotii, are doar un algoritm care reactioneaza in functie de agentii externi pentru a se integra, respectiv a supravietui. Nu are suflet ca omul"

Omul functioneaza dupa un ansamblu de algoritmi organici configurati de selectia naturala de-a lungul evolutiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce in ce tehnologia evolueaza, omul isi inhiba instinctele. Si o sa se creeze o panica la nivel subconstient, si emotional.
o sa fie mai panicati oamenii intr-o varianta SF decât preistoricii care ii pastea necazu la tot pasu.

| theforceofgood a răspuns:

Cu clonare omului în robot poate nu as fi de acord dar poate va fi necesar să clonezi un doctor foarte buna care va face minuni în medicină „și după moartea lui", sau să clonezi părinții unor copii de le-au murit părinții", să clonezi în robot un om de stiință foarte bun care va contribui la cercetare „și după moarte", pe tatăl unei familii etc.
Dar roboții în viața omului pot avea și efecte benefice cum ar fi
-meseriile periculoase vor fi practicate de roboți;
-în război vor lupta roboții, nu oamenii;
-roboții te vor putea păzi noapte casa pe tine în casă față de infractori sau criminali care î-ți intră în casă ca să-ți dea în cap;
-roboții vor înlocui o parte din agenți de teren ai poliție și jandermiriei putând mai usor participa în lupte armată sau lupte corp la corp putând combate mai eficient grupările infracționale.
Acuma roboții pot avea și efecte negative- cum ar fi ca rusii sau chinezii să ne cucerească cu o armată de roboți care să ne omoare pe toți.
Roboții pot fi periculoși și din prisma celui care îi controlează, cum ar fi fost ca dragnea să pună roboții pe oamenii în cazul unor proteste,
Cu ajutorul roboților, din păcate, revoltele și protestele vor putea fi înăbusite mai usor.

| SG1995 a răspuns (pentru theforceofgood):

Clonarea nu include copierea personalități, aceasta e unică, chiar dacă are valențe comune, o clonă va știi întotdeauna că e o clonă, pentru că nu poți transmuta viața omului, amintirile, percepțiile în altă persoană.