| Dan a întrebat:

Ce parere aveti despre masoni si organizatia lor?

Răspuns Câştigător
| nicoleta_7429 a răspuns:

Majoritatea liderilor mondiali sunt masoni si ei hotarasc soarta lumii. Sa speram ca in bine! Noi suntem prea mici pentru a putea avea vreo influenta asupra masonilor. Sunt o organizatie foarte puternica si discreta.

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt o organizatie foarte puternica si au o influienta foarte puternica asupra destinului omenirii.

mira
| mira a răspuns:

Masonii au avut o influenta pozitiva asupra destinelor Romaniei.In prezent puterea lor s-a redus considerabil.

| Dan explică:

Eu nu sunt mason si nici nu vreau sa fiu.Stiu cum este condusa lumea, am fost invatat de un om foarte destept care nu mai este.

| Parintele a răspuns:

O parere buna.

| andreyutzzu3 a răspuns:

Narcisisti

| Timishan a răspuns:

Nu stiu mare lucru de ei, de masoni, ...Sunt neutru si obiectiv cu urmatoarele; Sa presupunem ca Masonii ar fi Balaurul lumii. Daca fiecare om caruia i-ar cere organizatia sa faca ca ei, s-ar opune, si nu i-ar fi teama chiar sa moara pentru cutezanta (si aici ma refer la cei care sunt convinsi in maduva oaselor si-n abisul sufletului, ca nimeni nu-i stapanul nimanui), s-ar reduce deci considerabil numarul obedientilor, este? Presupunand ca Masonii sunt 1 milion in lume, si ar ramane 5 milioane de creduli, ce relevanta ar mai avea "planurile" acestora?, in raport cu ce ar mai fi ei Balaurul? Raman la convingerea ca, fiecare om isi decide viata, iar aparteneta la una din tabere (cea de bine si cea de rau), face lumea sa fie in conflict. Dar unde este binele si unde raul? Bine este sa nu te bagi unde nu esti sigur ca nu vei deranja pe ceilalti, iar rau este sa te aliezi doar ca sa nu fi singur ori de teama ca vei fi luat opozant.Destul de dificil de cernut taberele. Un alt subiect prea serios pentru TPU, prin prisma faptului ca nu este loc de dezbateri impozante si argumentative direct proportional. happy

| optimista_5827 a răspuns:

Multi lideri sunt masoni. dar din punctde vedere ortodox, ei nu sunt pe placul nostru. sunt curioasa pe cine slujesc ei? de fapt stiu... dar multi vor da cu pietre. deci imi pastrez parerile pentru mine happy

| matura a răspuns:

Parerea mea nu este chiar atat de buna.
Oricat de destepti, de inteligenti, de cunoscatorI ar fi, nu pot decide soarta celorlalti.Nu am incredere in ei.
Am citit despre organizatia lor, despre categoriile in care sunt impartiti, dupa inteligenta, avere, egoism.Despre cat pot fi de neinduratori si ce-ti pot impune, daca intrii in organizatie, fara sa ai o parte din ce ti se cere.
Deja juramantul lor ma infioara.
Pentru felul meu de a fi, masonii nu-mi sunt placuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

At the end.
http://www.scribd.com/......Ing-V-Rosu
Citeste asta si dupa aceea sa imi mai zici o parere buna despre isarescu...
Mai am sa iti dau destule...
Have a nice day;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cea mai puternică organizație care a existat vreodată.
Ea deține puterea supremă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este contra umanităţii. Vor fi pedepsiţi de dumnezeu pentru lucrurile demonice pe care le săvîrşesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Cred ca masonii prin adevarata masonerie cu principiiele ei stravechi de cca 4000 de ani poate sa schimbe ceva sau mai bine zis poate sa faca o lume mai buna. Nu contest ca toate obedientele au acelasi scop. De fapt in masonerie te cizelezi si te cunosti tu pe tine insuti, capoi pe cei din jur. S-ar putea sa gasesti multe raspunsuri. Oricum este o treaba foarte serioasa care trebuie sa o simti. Se spune mason te nasti si se nai spune ca daca curiozitatea te-a impins retrage-te. Oare cine nu are loc de masonerie?