| madalina2727 a întrebat:

Ce parere aveti despre medicina? intentionez la anul sa fiu stundenta la medicina generala si vreau sa stiu daca oare se mai merita? Astept opinia voastra, sfaturi si ce mai stiti din cunostinte, orice.Multumesc!

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu se merita.
1) E o facultate lunga (6 ani) in care inveti foarte mult. Guyton: 1500 de pagini si il inveti (mare parte) in 3 semestre. Anatomia: 7 carti de 200+ pagini, 2 brosuri de cate 50 de pagini si 64 de cursuri (diferite de ce in cele 7 carti). Harrison: 3000+ pagini, ce e in el se face cam in 3 semestre si ceva (semiologie 1an, cardiologie 8 saptamani, pulmonar 7 saptamani, digestiv 5 saptamani, nefrologie 4 saptamani) plus ca se aduaga multe alte chestii care se spun pe la cursuri.
2) Consuma foarte mult timp: cam 6 ore pe zi la facultate/prin spitale. Adaugi timpul necesar sa ajungi la spital (spitalele sunt situate in tot orasul. Daca esti in Bucuresti asta inseamna intre 30 de minute si 2 ore doar dus. Trebuie sa inveti/citesti cam in fiecare zi (altfel se aduna foarte mult, si e foarte greu de invatat)
3) Esti tratat ca ultimul gunoi. Profesori care nu te baga in seama si ajungi sa sprijini peretii pe holuri. Insulte peste insulte desi tu ai dreptate. Batjocora si incercari de umilire chiar si in fata pacientilor.
4) Sunt mai multe catedre pentru aceiasi materie, astfel incat la examen pot sa fie diferente de tipul: o catedra pica jumatate, iar cealalta da 10 pe linie. Sunt examene la care notarea se face pe baza metodei de corectare "ruleta ruseasca": din fiecare grupa pica unu, unu ia 10, iar restul iau 7, 8 si 9. Nu conteaza ca la o grupa toti au facut de 10, iar la alta toti ar trebui sa pice, nu conteaza ca intr-o grupa ceilalti au facut de 5-6 si tu ai facut de 10, tot poti sa pici. Se fac greseli de corectare si poti sa iei un examne si apoi sa fi sunat sa ti se spuna ca l-ai picat (am patit-o), sau chiar sa fi anuntat ca l-ai luat, apoi sa fi trecut picat pe niste listele de la avizier, care nu esti obligat sa le vezi, si care mai contin si greseli.
5) La noi in Romania risti sa te imbolnavesti de o multime de boli grave. Nu ti se dau manusi sau masca.
6) E foarte scumpa. Iti trebuie cel putin: un halat (cel putin) 60-70ron, un atlas de anatomie (Netter: 400ron, yokochi: 350ron), un stetoscop 80-600ron(poti sa te multumesti cu solutii mai ieftine, dar daca vrei sa auzi ceva: Riester ri-rap 180ron, Littman Classic II second edition 350ron), un tensiometru 80-180ron, costum de chirurgie 120ron. Aici se adauga si multe alte carti pe care le cumperi sau le xeroxezi, manusi chirugicale (0, 5-2ron bucata). Extra: participari la congrese pentru studenti: de la 30 de euro in sus +cazare +drum, diverse cursuri de la 30ron.
7) dupa ce termini facultatea rezidentiatul va consta, cel mai probabil, dintr-un interviu. Interviul asta, cel mai probabil, va da prilejul tuturor celor cu pile se ajunga in fata.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca esti pasionata de domeniu, daca vazand un om suferind simti nevoia sa-l ajuti fara sa-ti fie scarba de mizeria lui, atunci merita sa faci medicina.(Atentie! Se spune -merita- nu -se merita-)Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Am o prietena care e la medicina si e oarte incantata de tot ceea ce invata acolo...
daca ai chemare spre acest domeniu si daca ai placere si rabdare eu zic ca se merita.

Laur
| Laur a răspuns:

Daca vrei s-o faci doar pentru ca "se merita", atunci ia-ti gandul, pentru ca nu "se merita". Faci 6 ani de facultate + 3-7 de rezidentiat si ai salar 400 de euro. Daca nu simti o afinitate fata de domeniul asta, alta decat cea materiala, indreapta-te spre altceva.

Laur
| Laur a răspuns:

Se fac amandoua inca din anul 1. Chimia sub forma de biochimie (apoi in farmacologie), iar biologia sub forma de anatomie. Apoi mai sunt si alte materii care le combina (chirurgie, medicala - cu anatomie, fiziologie, fiziopatologie - cu chimie, etc etc).

Ginecologia e o specializare de 5 ani si se face dupa 6 ani d emedicina generala.

| madalina2727 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.deocamdata o sa raman la medicina si sper sa fie o buna alegere.

| madalina2727 explică:

Depinde de facultatea pe care o alegi.De ex la Bucuresti, Craiova ai biologie obligatoriu si fizica sau chimie la alegere.La Timisoara ai numai biologie, iar la Cluj bio si chimie obligatoriu.

| cutza a răspuns:

Daca iti place medicina si esti dispusa sa inveti mult atunci INAINTE! Insa am citeva cunostinte ce invata la medicina si spun ca cere mult timp si lucru! PLus ca trebuie sa inveti multi ani, insa altii spun ca e interesanta totul depinde de tine! Bafta si mergi pe ceea ce-ti place!

| cristina93 a răspuns:

Medicina este un domeniu foarte bun, iti poti gasi locuri de munca peste tot, oamenii vor avea mereu nevoie de spitale. Depinde si ce domeniu al medicinei alegi. Eu te sfatuiesc sa mergi pe medicina pentru ca merita. Si eu voi da la medicina, momentan sunt la liceu si, iar dupa ce voi termina liceul voi da la o facultate de medicina. Ai incredere ca vei putea reusi, pentru ca asa e. Succes la studiuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ai chemare pentru această meserie și o faci din pasiune (mai puțin să te intereseze partea financiară, că mulți de aceea se fac medici!), liber.
Nu are relvanță părerile noastre.
Eu îți spun din propria experință: mulți nu au crezut că voi reuși să ajung unde lucrez acum și tot am reușit să penetrez sistemul. Nu îmi pare rău măcar o clipă de hotărârea pe care am luat-o, eu eram cu totul și cu totul într-un alt sistem.
Trebuie să fii sigură în momentul în care vei lua această decizie pentru că viața este una și tu nu poți întoarce timpul să faci o altă meserie.
Succes și să te bucuri de profesia pe care o vei îmbrățișa așa cum mă bucur eu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din cunostinte...am aflat ca la facultate nu e tocmai ok...intalnesti fel si fel de profesori, care se poarta urat...si asta doar pentru ca la fel au fost tratati si ei, in anii de facultate.notele nu sunt intodeauna pe merit... dar daca tie iti place f mult, pregateste-te sa intampini orice.eu una...nu m-as face medic. oricum iti urez bafta happy

| laurahl_7225 a răspuns:

Si eu as da pentru admitere, dar se poate da NUMAI la biologie sau musai si la chimie organica?

| laurahl_7225 a răspuns:

Va rog sa ma lamuriti, eu daca vreau sa devin ginecolog, tot la medicina generala trebuie sa dau? si pe urma se ramifica specializarile? ma gandesc sa imi cumpar una din cartile despre care a vorbit gyzzard, inainte de a da la facultate, ca sa vad daca ma plictiseste sau incanta paginile manualului. se face cumva si chimie sau mai mult anatomie? chimia cred ca se face mai mult pe partea farmaceutica.ma puteti lamuri?

| lory92 a răspuns:

Eu as vrea sa stiu daca ai intrat si daca da cum este... poate esti de acord sa'mi lasi si mie un id la mesaje pentru mai multe informatii...mersi frumos

| danadanik a răspuns:

Facultatea de medicina este foarte frumoasa dar dupa parerea mea sunt foarte multi ani si cum spun si ceilalti este foarte scumpa si mai ales nici nu esti prea bagat in seama cee ce necesita batjocora din partea profesorilor dar daca iti place cu adev merita efortul baftahappy

| signorina a răspuns:

Buna.st eleva in clasa a 12-a si imi doresc sa dau la medicina. dupa parerea mea este singura facultate interesanta si frumoasa.nu stiu daca imi dati dreptate sau nu. app, vreau sa dau la timisoara. ak stiti pe cineva sau va numarati printre studentii de la med din timisoara imi puteti spune cate ceva? va las id meu si ast un rasp cat mai repede...sorela_90.la revedere:*