| UnderPressure a întrebat:

Ce parere aveti despre mutarea ambasadei Romaniei la Ierusalim si de ce este asta un motiv de cearta intre Iohannis si Guvern?
Cine are de fapt atributii in directia aceasta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

1. Mutarea Capitalei este un act unilateral al unui stat, iar reprezentantele diplomatice trebuie sa se conformeze.
2. Presedintele Romaniei NUMESTE ambasadorii, la propunerea ministrului de externe...si atat.
3. Decizia de mutare a ambasadei o ia Guvernul si NIMENI altcineva, fiind un act administrativ, ce priveste "locul" si "cladirea".
De ce se cearta deci Iohannis?
Presupun ca...de "intelept" ce e.
Pana la urma, Ierusalim era Capitala statului Israel inca de acum vreo... 3000 de ani.
CINE e Iohannis, sa-si dea el cu parerea despre "arhitectura" statului evreu, sau cand si unde sa se mute ambasadele?
Pe bune?
L-ati votat cu Facebook-ul, sau cum a ajuns asta presedinte? big grin

Stiu ca sustinatorii "Intaiului turist in propria tara", recte Iohannis, ar vrea ca acesta sa fie consultat si cand Guvernul decide sa zugraveasca o ambasada, daca sa o faca in alb, sau in verde, dar asta nu este apanaj de "politica externa" ci pura prostie.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

Stai relaxat ca sunt destui prosti in Ro care au votat PSD, altfel n-aveam guvernul asta de tot rahatul.
In ce priveste jidanii, prin mutarea capitalei la Ierusalim au incalcat flagrant conditiile impuse pentru formarea statului evreu. Ierusalimul urma sa aiba alt statut, iar capitala nu degeaba trebuia sa fie in alta parte. Doar ca astia incearca sa justifice "niste alte" "acte unilaterale", care, repet, contravin chiar conditiilor infiintarii statului, pe care le-au facut mai inainte, unul din ele fiind ocuparea Ierusalimului.
Mutarea asta e cam la fel cum Rep Moldova ar vrea sa mute capitala la Suceava, ca ce puii lor, acum 600 de ani acolo era...

1 răspuns: