| inflicted a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care se contrazic in unele idei si pareri?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tonul lor e "hotarat", si au impresia ca spun un mare adevar, sa-i pis in freza de mumii comuniste, care critica tineretul (de ei era vorba, no?).
Daca e vorba de cei care argumenteaza ceva, si isi schimba parerea in timp ce vorbesc (realizand altceva), atunci ii inteleg, mi se intampla si mie. E mostenire de familie.
Atat timp cat in mintea cuiva nu e pustiu aromat cu prejudecati, nu pot avea o parere proasta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cat timp o fac onest da, de ce nu? Dezbaterile sunt distractive

| StrongHeart a răspuns:

Parerile se schimba mereu, cateodata e bine, cateodata nu.
Daca nu ne-am schimba parerile si ideile despre nimic, nu am evolua, am ramane la fel toata viata.

| mastadont a răspuns:

Atâta timp cât nu se aduc injurii și discuția este civilizată cred că e ok, fiecare are ceva de învățat de la ceilalți iar uneori poți să ajungi chiar să-ți schimbi punctul de vedere dacă celălalt interlocutor știe să-și susțină ideea cu argumente convingătoare și pertinente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de felul în care o fac.

| DeathOfDreams a răspuns:

Depinde dacă e o contrazicere constructivă sau destructivă.
Îmi place să dezbat foarte multe idei, păreri, teme, etc, cât timp e o atmosferă constructivă și nu sunt contraargumente irelevante. Dar din păcate, multe persoane dezvoltă o atitudine defensivă și se cred foarte superiori, în sensul ăla "Eu am dreptate, tu nu ai deloc. "

| Justme79 a răspuns:

Fiecare isi sustine propria parere si nimic mai mult...dar mai sunt si unele persoane care intrec masura si vor sa fie numai ca ele acelea se numesc persoane incapatanate sau care vor sa para ca le stie pe toate si de fapt habar nu au...