| Alexxiax98 a întrebat:

Ce parere aveti despre obiceiul asta de a acorda note oamenilor dupa aspect? Am vazut cu multi/e zic e 6/10, 9/10 etc.
Si voi obisnuiti?

57 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

E un obicei foarte superficial.
Daca ma intreaba cineva ce cred, ii raspund si eu acordand o nota, insa nu consider ca persoana respectiva e in general de nota aia.
Ce vreau sa spun este ca frumusetea e relativa, iar un "4/10" al cuiva, poate sa fie 10/10-le altcuiva. Nu exista ca cineva sa fie de o anumita nota in general.
Frumusetea e foarte subiectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da obisnuiesc fiecare isi stie in mare ce poate atrage.

Fiecare oameni au anumite preferinte( de aici Reiese ca frumusetea e subiectiva)Dar fata de un grup mic de persoane, frumusetea e relativa.

Dacã pui o poza cu tine sau esti intr-un grup social, cam toti o s-o/sa-l creada pe tipa/tipul de nota 10 de 10 frumoasa/frumos cu mici diferente mai putin sau mai mult, iar de nota 4 de nota 4 (urat/urata) sunt mici diferente de ce prefera fiecare in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Da poti fii considerat de nota 10 de cineva Mai urata ca tine.Dar nu poti fi considerat de nota 10 de cineva de nota 10, rare cazuri

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai aia e ideea, ca nu exista cineva de nota 10 sau de nota 4.
Aceeasi femeie poate fi vazuta frumoasa de unii si urata de altii, si invers.

| RoCkKiD a răspuns:

Mare chestie, ai nevoie de un sistem de notare. Daca vad o tipa azi si vreau sa-i zic unui prieten de ea trebuie sa avem o scala comuna sa stie la ce ma refer.

Toata societatea e bazata pe categorii ai de gen, de venit, starea civila, varsta, tip de telefon, ce muzica asculti etc.

Creierul nostru functioneaza definind categorii, avem nevoie de ele sa putem gandi si to o faci, chiar daca e inconstient.

Si da, aspectul e unul din criterii desi mai poti face categorii din marimea sanilor, forma fundului etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In biblie scrie asa ca in momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii. Si sa stii ca acest obicei de a da calificative oameniilor este un obicei superficial si de prost gust care te lasa rece pana la urma.

| Xelon a răspuns (pentru Plato):

Spune-mi și mie un singur bărbat care sa o considere pe Oana Roman mai frumoasa sau la fel de frumoasa ca și Selena Gomez.

| Plato a răspuns (pentru Xelon):

Sotul ei?
Nu am o lista ca parerile tuturor barbatilor, dar te asigur ca exista.
Eu pe Selena Gomez n-o vad un sex-simbol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu tii se pare sex-simbol ca e cu machiaj si cu poze editate.

Te lasa cruce.
https://www.youtube.com/watch?v=w3p6LWSCvfs

| RAY a răspuns:

Nu este nici un obicei este ceva involuntar, se numeste efectul halo http://ochiulmintii.ro/efectul-de-halo/

acest obicei de care pomenesti tu a ajutat omul in ceea ce priveste alegerile lui,nu au fost ele perfecte dar am ajuns aici,asta e important, cu toti avem prejudecati, eu le observ de cand m-am ingrasat toti ma privesc cu alti ochii si eu la fel fac asta cand vad persoane ca mine, exista frumusete ea se numeste simetrie, orice fata simetrica este frumoasa, tu esti cam de nota 7, ai o fata mai asimetrica nu simetrica, prejudecatile astea au ajutat omul, multe din ele par dure dar e vorba de selectia naturala, sexuala

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Omule e ceva involuntar, pe tine nu te degusta viermi, gandaci? e ceva involuntar, cum sa condamni un om pentru ceva involuntar, ai putea consuma mancare care arata asa https://samoaramata.wordpress.com/......-de-cacat/
vorbim de ceva involuntar

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni nu au preferinte propi, bebelusi zambesc cand vad fete frumoase umane, ceea ce demonstreaza ca ceea ce ne place este involuntar

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Da-mi o femeie de nota 10 si uni care spun ca e de nota 4 sa vad si eu minunea asta, nu exista asa ceva, in toate culturile fetele simetrica sunt sinonime cu frumusetea

| RAY a răspuns:

As vrea sa sublinez faptul ca este aiurea ( in anumite situati)sa eviti un om pe baza de fizic, religie, rasa etc
dar ca prima impresie cu toti avem, cu toti mai si evitam anumite categori de persoane, nu doar de fizic, si daca ti cu psd iar ala tine cu pnl o sa va evitati sau contraziceti, daca Hitler ar fi profitat de savanti evrei azi tu ai fi scris intrebarea in Germana, dar vezi prejudecata asta exagerata

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai spus, Andreea Raicu.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Cum sa compari oamenii cu gandacii?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu asta ai inteles man? era un exemplu

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Andreea Raicu este preferata de multi barbati ca tu esti asexual e altceva, aia e o femeie frumoasa

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Oamenii sunt frumosi. Nu unii, toti.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Lasa basmele asta, desigur ca NU, tu te poti compara cu Leonardo DiCaprio fi serios ma si noi hetro ne am xxx cu el dar femeile laughing laughing

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai vezi ca imi dai dreptate? laughing
Tocmai aia e. Unii o prefera, altii nu. E o femeie frumoasa pentru tine, pentru mine e submediocra, poate mai rau chiar.
Desi ti-am zis ca o sa te ignor cand vorbesti aiurea, stii la ce ma refer, am zis sa nu te las fara sa stii ca am dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Bebelusii se i-au dupa simturi si expresiile faciale nu cat de bine arata omul. Le citesc.

Este cat se poate de voluntar pot fii oameni care le place un lucru si la altii nu le place din varii movite. DIn cate stiu baietii isi aleg fetele dupa aspectul mamei si fetele dupa aspectele tatalui.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar stai asa putin, m-ai vazut tu vreodata in realitate? De unde stii daca ma pot compara sau nu cu DiCaprio?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Care uni tu? tu esti uni

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Sigur ca poti, fi serios

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand au vazut fete urate plangeau

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Si daca as fi singurul din lume care s-o considere nasoala pe Raicu, tot ar fi suficient ca frumusetea sa fie considerata relativa.
Faptul ca soarele e cald nu poate fi combatut, insa frumusetea e usor de argumentat.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Dar de unde stii ca nu pot? Pe ce te bazezi cand spui asta? Ai zis ca vrei stiinta, dovezi, ca nu-ti place ipocrizia si nu mai stiu ce.
Atunci pe ce te bazezi cand zici sa nu ma compar cu DiCaprio? Cum poti tu sa stii?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

In democratie conteaza majoritatea

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Pe ratiune, logica