| PringAloe a întrebat:

Ce parere aveti despre Referendum? Cel cu familia, cica au fost cheltuiti aproximativ 36 de milioane de euro, merita asa ceva?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu vreau sa imi ia gay copii dar sa imi lase alocatia lor, sunt pro

| RAY a răspuns:

Darkmagic eu am fost neutru, nu vad ce caut in lista aia, nu eram nici contra Referendum nici pro, nu ma intereseaza

| Cosmin86 a răspuns:

Propaganda preotilor din biserici... "nu te mai impartasesc daca nu votezi da", "o sa arzi in iad daca nu votezi", bla bla-uri de-astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok și ce legătură are asta cu referendumul?

| Cosmin86 a răspuns:

Pai despre referendum e vorba, nu ai citit ce-am scris?

"nu te impartasesc daca nu votezi da", la ce sa votezi da, la reincarnarea lui Hitler?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Și religia ar trebui să dispară fiindcă un preot a zis asta? Și ce treabă a avut asta cu referendumul? Dacă un profesor le spune elevilor că le da 4 dacă nu merg la vot, învățământul ar trebui să dispară? E de vină învățământul sau profesorul?

| OldSoul a răspuns:

Referendumul a fost un pretext, sa uite lumea de legile justitiei si asa mai departe.
Eu sunt curios ce s-a intamplat cu jandarmii si protestatarii agresati, nimeni nu mai zice nimic de asta.
Le-a reusit planul.

| RainmakerX a răspuns:

Ce parere sa ai? Trebuie sa fii dereglat sa ai o parere buna despre asa ceva. Cate alte lucruri puteau sa fie facute cu banii aia?

Foarte multi oameni o duc ca naiba si grija noastra este cu cine o fac unii... patetic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Eu nu vreau sa-mi ia gay copiiwinking

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu incepe si tu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Să ți-i ia ție atunci gay sa-i crească.
pentru cei ce încă țin la copii lor semnați petiția de reluare a refernedumului

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca faci misto.
1. Realizezi ca inca nu pot sa adopte, nu?
2. Realizezi ca singurii copii pe care o sa-i poata adopta, nu fura o sa fie cei din orfelinate care oricum nu o duc prea bine tinand cont ca scumpa lor tara baga banii in rahaturi in loc sa faca ceva util?

N-ai vazut asa ceva... sunteti atat de speriati de convingerile voastre tampite incat nu observati toate celelalte probleme. Ar fi super daca asta ar fi singura problema a Romaniei dar din pacate este o chestie MINORA.

In alta ordine de idei ce sa se reia? Sa se piarda banii iar? Sau a fost diferenta atat de nesemnificativa incat credeti ca o sa iasa printr-o minune altceva? Asta s-a decis, asta ramane. Este la fel si in cazul multimii care s-a ingramadit sa sustina PSD.

Btw, stiu ca esti troll dar ma plictiseam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Lasa bani, ca nu conteaza bani cat timp religia noastra crestin ortodoxa e aparata si gay nu ne iau copii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia ar trebui sa dispara de tot.
Iar faza cu "gay ne iau copii" (de fapt copiii e corect, cu 3 de I) deja e "vanatoare de vrajitoare" buna pentru oamenii de la sate, aia care pupa icoane si cred in orice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Era o glumă.
Dar ce treabă a avut religia cu referendumul?

| AC4S4 a răspuns:

Cetatenii au cerut referendumul, nu a rasarit din guvern. E trist totusi ca altii, prin dezinformare, si-au batut joc de acest referendum.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ce era rau daca astia puteau sa se casatoreasca intre ei? cu ce te afecta pe tine?

| Darkmagic a răspuns:

1. Un Referendum este in esenta o forma a democratiei Semi-Directe, (mult mai puternica decat Democratia Reprezentativa, majoritara acum in lume), pe pozitia a doua dupa, teoretic, forma perfecta care se numeste Democratie Directa, viabila in prezent doar in cateva orase-stat.
Acum ca am stabilit valoarea tehnica a unui Referendum in sistemele de Drept Constitutional...sa nu te prezinti la unul, indiferent de tema lui, denota indiferenta, indolenta, manipulare, nepasare...+ (plus orice alt termen vrei tu), numai democrat, NU.
2. Democratia nu este ieftina nicaieri, (ORICE tip de democratie costa enorm!), asa ca si daca nu se initiaza vreun Referendum, TOT platesti in fiecare an Democratia Reprezentativa (Parlamentul si aparatul sau).
3. BANII (de care se face intotdeauna si numai in Romania atata caz) NU intra in discutie.
In nicio tara din lume nu se pune problema in felul: "O sa cheltuim pe Referendumul X, suma Y, deci, decat sa intrebam poporul suveran CE e mai bine, mai bine sa ne zica un parlamentar sau presedintele CE e mai bine..."
Este o falsa problema, niciodata si in nicio imprejurare, o "economie" facuta in felul acesta NU este o economie.
"Ba da, este, puteau sa construiasca cu 36 de milioane de euro...N spitale!"...vor spune incultii.
Un Referendum NU se organizeaza in fiecare an, intreaba-i deci pe "inteleptii" cu astfel de "motive"...CATE spitale s-au construit in Romania anul trecut, sau in orice alt an in care nu ati avut Referendum. big grin
In SUA a existat o perioada de Prohibitie la alcool...
Ideea era ca lumea nu va mai consuma alcool, va fi mai sanatoasa si in plus, se vor face "economii" de milioane de $.
Realitatea a fost ca s-au cheltuit multe milioane de $ (la nivelul anilor 20), au aparut crime, contrabanda, mafia, Al Capone..."si s-au construit" - (minus ) N spitale.
Trimite deci la plimbare pe orice "intelept" care-ti va spune ca in locul actiunii X, se va ridica spitalul Y.
Sa dea aici un exemplu in care, (in orice tara a lumii!), stie el ca s-a renuntat la un act democratic...si cu fondurile aferente, s-au construit 15 biblioteci sau orice altceva!
Ala habar n-are de Economie, fie ca e vorba de Economia Politica, sau de cea de Capital.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ca să poți explica ce a fost cu referendumul, ar trebui sa explici ce e o Constituție, scrii degeaba, las-o moartă.
Ideea e: orice s-ar face în țara asta, absolut orice: referendumuri, măriri de salariu, tăieri, legi bune, legi proaste, n-are nicio relevanță - prin asta vrea Dragnea să scape de pușcărie. Ei sunt blocați pe asta, degeaba încerci să explici. DEGEABA.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Absenteismul ridicat denota cultura democratica precara a poporului roman. In saracie, manipularea se cuibareste imediat, asa apar acele lozinci, cu spitalele, in contexte nepotrivite ( cazul referendumului).

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Absenteismul in genere*

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Am sa fac o aroganta, (ma pricep) big grin
Mai jos, se gasesc cei atinsi de "saracie" si de "lozincile cu spitale" pe care i-am identificat pe TPU in 10 minute. (mai sunt intr-un numar urias, dar timpul meu are o valoare)... happy
GabiDumitrescu
Suntserios
Ray
Yurisa
Emma30555
FruttiFresh300
Holiday
Patrik986
MarianDragos
PsihoSex
LonerWolf
RainmakerX
Invit pe oricare dintre acestia (evident, pot comenta si cei neidentificati) sa dea UN SINGUR exemplu de tara/stat/popor/guvern in care/unde s-a renuntat la un referendum si banii alocati acestuia au fost folositi pentru construirea "spitalului", lu' mama, lu' tata, lu' Biblioteca...
Adica a orice vreti voi! big grin

Ca sa terminam odata cu imbecilitatea: "n-avem spitale...pentru ca referendum!"
Asa este, "Romania e nenorocire!"
Scrieti deci un exemplu de pe Terra, de tara unde s-a anulat un exercitiu democratic de o astfel de importanta, si cu banii respectivi...au facut macar un wc public!

Si acum sa vezi... big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

''ce țară mai e la fel de săraca ca noi, alții își permit democrație''
https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/......9248_n.png

https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/......5968_n.jpg
rolling on the floor))))))

Si mai sunt și ăia cu propaganda că 80% din România e pro-occidentală când de fapt pe nimeni n-a interesat referendumul sau, cei din tabăra rezist, o mare parte, care n-au votat de frică că-l scapă pe Dragnea de pușcărielaughing))

| OldSoul a răspuns (pentru Darkmagic):

Stii, as aprecia ca, daca tot ai de facut referire la mine sau la o oricare alta persoana din cadrul acestei comunitati, sa te asiguri ca persoana respectiva stie asta cu atat mai mult ca ne-ai "invitat" la o discutie, nu de alta, dar cred ca au si respectivele persoane un drept la replica.

Si acum, ca tot ziceai tu de "saracie", chiar crezi ca suntem o tara atat de bogata incat sa facem un referendum inutil dpdv legal?
Daca exista deja o lege care interzice casatoria intre doua persoane de acelasi sex, care mai e scopul acestui referendum?
Indiferent de rezultatul acestuia, nu s-ar fi schimbat nimic concret, doar o lege, care repeta o alta lege deja existenta, vorba aia "Aceeasi Marie cu alta palarie"

Sa mai reamitnesc de celalalt referendum din 2009 care a fost VALIDAT (legat de numarul parlamentarilor) dar, de care nimeni nu a tinut cont?

Acum, dragul meu, te invit pe tine sa-mi explici de ce ar trebui sa fiu de acord cu o actiune care se stie din start ca este inutila si costisitoare?

| Darkmagic a răspuns (pentru OldSoul):

1. Nu eu am spus "de saracie", ci un user care a scris deasupra ta, de aici si ghilimelele. Oricum, NU are nicio importanta bogatia unei tari, cand e vorba de un exercitiu democratic de o astfel de amploare.
2. Legea de care pomenesti tu exista, tine de Codul Civil.
Codul Civil poate sa fie schimbat de oricine, Constitutia, NU.
Acesta este motivul pentru care sintagma "barbat si femeie" s-a dorit sa figureze in Constitutie, si nu intr-un Cod, care se poate modifica intr-o luna.
3. LonerWolf: "Sa mai reamitnesc de celalalt referendum din 2009 care a fost VALIDAT (legat de numarul parlamentarilor) dar, de care nimeni nu a tinut cont?"
Te duci la: Referendumul pentru trecerea la parlament unicameral și reducerea numărului de parlamentari, 2009, Wikipedia, si vezi acolo la Desfasurare si apoi la Efect, de ce nu s-a intamplat ce voiati voi.
E simplu.
Intrebarea ramane:
In CARE tara, s-a oprit un referendum, si cu banii realocati, s-a construit un WC?
In ...niciuna?
Atunci...bine! big grin

P.S. Sa-mi votezi raspunsurile din politica, cand nu cunosti politica, pe cele din fizica sau matematica...cand NU cunosti fizica sau matematica, etc, arata... laughing
In fine, ti-am aratat utilitatea.
Tu poti sa-mi arati o tara?
Nu!
Lasa asa... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bună, sper să se refacă, așa ar fi normal

| Thecurious a răspuns:

O suma insignifianta. Nici pentru un referendum, Statul nu acorda bani suficienti.