| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre „relațiile" astea „la distanță"?
Eu cred că, dacă cuplul e în aceiaș țară, n-au posibilitatea să se mute, dar totuș se iubesc, e ok. Dar nu-i înțeleg pe cei care de exemplu sunt pe alt continent, nu s-au văzut niciodată, dar declară că se „iubesc și" au o „relație".

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai copiat intrebarea lui curcubeu, copyright

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Care întrebare? Aratămi-o și mie și-i dau big grin

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Asta-i diferită. Ea întreba „Care sunt șansele ca o relație la distanta sa aibă succes?" Iar eu am întrebat „Ce părere aveți despre „relațiile" astea „la distanță"?".
Șefu, ' sorry! big grin ce neserioasă pot să fiu big grin

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Curcubeu vrea sa stie daca ramane fata batrana pana la adanci batranete, sa stie daca iti cumpara pisici de pe acum

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Îți place de ea? laughing

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ne placem foarte mult reciproc dar distanta ne desparte

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Ar fi „nice" să aveți o relație! Ce n-aș da și eu să am în familie persoane de genul vostru...dar mna, doar moroșeni plictisiți, csf...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Functioneaza atita vreme cit distanta e mai mica decat lungimea.

| Celcestietot a răspuns:

Păi ști de ce sunt așa? Sunt așa pentru că au aceleași gânduri, idei și sentimente, poate chiar și trăiri, putem spune că persoanele respective se completează. Daca au dat unul peste altul pe internet, pe o platforma anume și s-au îndrăgostit, nu este vina lor, este ceva natural să iubești, ceva care vine din interior. Propriile sentimente le sunt povara, nu persoana care le place. Așa suntem construiți fizic să avem sentimente, nu suntem niste roboți fara parte sentimentala.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai mult tine de ei insiși.
Pana la urma, relații la distanta sunt și cele în care unul din parteneri pleacă la munca în afara, și sunt destule cazuri de genul asta în România.
Oricum, cel mai adesea, relațiile astea la distanta nu sunt asumate cu adevărat de persoanele implicate, și de asta, de multe ori, nu duc la nimic bun.

| Sofer a răspuns:

Pai depinde de fiecare. Eu am avut si relatie la distanta si una aproape. nu aveam posibilitatea sa calatoresc 300 km sa vad persoana respectiva fiind din tara asta romaneasca. Daca as cunoaste pe cineva din departare din America si daca e sa exista acel ceva laughing) as pleca fara ezitare. big grin

| minrest a răspuns:

Cred ca este un mod de a evita sa ai o relatie. Persoana nu vrea sa aiba o relatie, din motive pe care nu le recunoaste, iar daca nu recunoaste motivele, atunci nu recunoaste, nici chiar fata de ea insasi, ca nu vrea sa aiba o relatie. Si atunci se ridica intrebarea: ''De ce nu ai o relatie?''. ''Pai stai asa, ca eu am o relatie, dar e una la distanta, cu un tip din Argentina, cu care as putea, intr-o conjunctura extrem de improbabila, sa locuiesc impreuna in Spania.''

| mentholinks a răspuns:

Poate sa functioneze daca au un plan sa devina o relatie reala si nu sa ramana asa la distanta pentru foarte mult timp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aia nu e relatie e mai mult comunicare la distanta si atat. Se pacalesc singuri trezinduse ca de fapt sunt doar amici si atat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Oamenii aia sunt prea singuri si nu socializeaza deloc sau prea comozi ca sa isi gaseasca pe cineva mai aproape. Eu cred totusi ca majoritatea prin aceasta relatie spera sa plece si ei in tara respectiva (mai ales daca e vorba de SUA).

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu nu sunt de acord nici cu una nici cu alta. Nu poti sa spui ca esti intr-o relatie ci cineva si sa nu il fi intalnit niciodata. Aiurea.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru PrintesaGumitaa):

Eu ziceam că dacă ești în aceiaș țară cu partenerul/a și n-ai posibilitatea să te muți, dar vă vedeți destul de des, eu n-am nimic cu persoanele implicate

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Destul de des, ce presupune asta? O data pe saptamana? Tot nu as fi de acord. Aia nu e o relatie.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru PrintesaGumitaa):

Dar de câte ori crezi că ar trebui să se vadă?

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

O relatie SERIOASA ai atunci cand stai cu persoana aceea, locuiti impreuna, ce zici tu sunt niste copilarii trecatoare. Daca eu stau la parintii mei si el la ai lui si ne vedem 2-3 ore odata la nu stiu cat...

| TheGentleman a răspuns:

Nici eu nu îi înțeleg pe ăia...

| Raducons a răspuns:

Nu e ok in niciuna din variante, relatiile la distanta nu fac decat sa incurce oamenii.Trebuie luate repede hotararile, ori se duce ea la el ori invers

| acerr a răspuns:

Heheh,relatia la distanta, te vezi o data pe an! iti dai seama ca nu poate fi nimic. se dizolva

| OrdanKarris a răspuns:

Nu e ok deloc. Relatia la distanta e ca relatia pe uscat. Desi amandoi isi declara exclusivitate unul altuia, nu se ajunge la contact fizic. Mai adaugi si faptul ca nu ai de unde sa stii ce face cu adevarat celalalt. Dar revin la faptul ca relatia la distanta elimina complet orice forma de contact fizic. Tu ca femeie oricum primesti ce vrei: atentie, interesul celuilalt fata de tine, faptul ca e dispus sa stea pe uscat de dragul tau (aspect care mi se pare o porcarie fara margini). "relatia" la distanta numai relatie nu se poate numi. Relatia la distanta "poate" avanta o femeie pentru ca reprezinta cea mai buna scuza de a nu oferi sex, si totusi de a primi tot ce cauta de la un barbat intr-o relatie.

| lilith16 a răspuns:

Inutile, sunt toxice sau daca nu sunt o sa ajunga asa, te torturezi singur intr-o astfel de relaţie

| Clytia a răspuns:

Distanța poate fi o piedică de cele mai multe ori. Dacă se întâlnesc cât de des pot, poate nu ar fi o așa mare problemă. Dacă iubești acea persoană, trebuie să fii dispus să faci unele sacrificii.