| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sacrificarea animalelor?
Nu am trai mai mult daca nu am mai manca carne?
Gaina mananca si viermi, porcul cam toate prostiile.
Imi place carnea, dar daca am fi vegetarieni nu am trai mai mult?
Sau acum de Pasti, cum poti sacrifica un miel, nu iti e mila de el?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bineînţeles, este mult mai sănătos şi etic stilul de viaţă vegan. Cei care spun că nu-l pot adopta, doar îşi caută scuze, se mint singuri. Nu e deloc greu să fii responsabil pentru faptele tale, când ştii că ele pot afecta nişte fiinţe nevinovate. Consumul de cadavre şi secreţii animale ţine strict de alegere, nu de o reală necesitate.

| Bondarel99 a răspuns:

Carnea este buna pentru corpul uman, cel putin asta e parerea mea.Bineinteles ca se poate trai si fara ea, dar gandeste-te ca are proteine bune, vitamina B12 care nu se gaseste in niciun alt produs in afara de cele de origine animala, majoritatea veganilor se imbolnavesc din cauza deficientei de vitamina B12.Cauta mai multe informatii despre asta daca nu ma crezi.
Si ca sa inchei cu ceva din experienta mea, am incercat stilul de viata vegetarian, nu e pentru oricine, dupa 2 luni a inceput sa imi cada parul ingrozitor de mult si sa fiu din ce in ce mai obosita si am zis ca nu imi mai trebuie cat oi trai.

| FemeiaPisică a răspuns:

1. Am o părere negativă despre sacrificarea animalelor mai ales de Paști și Crăciun când toți ar trebui să fim mai "buni". Nu este normal să iei gâtul unui miel lăsându-l să se zbată în propria baltă de sânge până la moarte...
2. Ar scădea rata obezității și a problemelor de metabolism în primul rând.
3. Și maimuța mănâncă păduchi, dar nu înseamnă că este omnivoră. Este frugivoră pentru că peste 70% din calorii își extrage din fructe.
4. Aceeași întrebare ca la 2. O să trăiești mai sănătos asta este sigur.
5. Nu mănânc produse de origine animală din motive de sănătate și din respect pentru toate sufletele nevinovate.

| Kanpeki a răspuns:

Asa sunt unii oameni...Nu prea avem ce facem sa-i oprim.

| RAY a răspuns:

Si cand te gandesti la sutele de milioane de microbi de pe suprafa pieli ce spui? sau cele care traiesc in noi intr-o relatie de simboza, omul e indudit genetic si cu viermi si cu gaina, tie scarba ca manca viermi? dar de otrava din fast food ce spui? eu spun ca viermi sunt mai sanatosi

| Drimmero a răspuns:

Traiesti teoretic mai mult, dar degeaba vrei tu sa fii sanatos,, daca in drumul catre magazin da masina peste tine, viata e imprevizila, oricum.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Drimmero):

Ceea ce ai scris tu, este ca și beția. Bei știind că îți face rău, dar de ce să renunți la băutură când lumea este grea și preferi să te afunzi în acest viciu fără să schimbi nimic la tine? Preferi să duci o viață dezordonată în loc să trăiești în armonie.

| Drimmero a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Unele obiceiuri sunt ca niste ispite,nu ai cum sa le lasi.
Constientizez ca animalele sufera, sunt rapite din zona lor de confort pentru a servi 'confort' altuia, dar asa am fost invatat de mic,, doar un restart ma face sa nu mai consum deloc tipuri de mancare animala, fie ea de orice tip/

| gemeni6226 a răspuns:

Nu se stie daca am trai mai mult dar am imbatrini mai incet.Consumul de carne, multa ma refer imbatrineste.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu imi e mila el, behaie de doua ori si gata e, hasta la vista baby miel.
Meh, eu nu mananc miel, nu imi place ( si nici nu ma ocup cu sacrificarea lor).

Probabil ca am trai mai mult, dar ce bun e gratarelul. thinking
Nu prea merge patrunjel prajit cu paine.

| LexiEla a răspuns:

Nu stiu daca am trai neaparat mai mult pentru ca, la fel ca animanul, omul e facut sa aiba nevoie si de proprietatile din carne. Pana la urma suntem si noi tot un fel de animale. Ar fi mult mai frumos si cercetarile arata ca fara oameni Pamantul si.ar reveni din agonia in care noi l.am adus. Totusi e foarte greu sa convingi pe cineva sa renunte la carne. E necesara corpului nostru. Mai degraba ii convingi sa manance mai putin si mai rar.

| RappaNow a răspuns:

Fiecare e diferit în felul lui, nu poți schimba un om să nu mai mănânce ceea ce îi place, și nimeni nu te oprește să nu mănânci sănătos. happy