| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre sadism? E înnăscut sau se dobândeşte în urma unor traume din copilărie sau adolescenţă?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Si si! Ambele variante-s posibile. S-ar zice ca 75 % ar fi de la traume, dar asa sigur nu sunt, 90 % din psihologi ignora partea genetica care oricum contine multa violenta si rautate dat fiind ca asta ajuta la supravietuire in trecut, e trasatura adaptativa pana la urma. Nu trebuie neaparat sa ai traume ca sa fi sadist.
Deci sa nu uitam asta!
Nu ca..suntem noi sfinti ca sfintenia ajuta la viata in trecut, si nu are cuuum sa fim asa decat doar daca ne defectam de la traume, in nici un caz.

Sau traumele nu fac decat sa scoata mai rapid si mai repede sadismul din noi care era latent in gene, altfel traumele NU aveau ce sa scoata, ca nu exista notiunea de sadism, nu se stia de asta, suferea omul, si apoi gata, ramaneau chestiile asa, trecea si gata.
Adica de unde nu e, nici nu ai cum sa scoti ceva orice ai face. Dar este de scos!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Bine zis la partea cu genetica. Tot îi aud pe mulţi când vorbesc despre copilul cutare, zicând: "Uite ce al naibi e! Ce educaţie proastă i-a dat mă-sa." dar foarte puţini se gândesc la genetică.
Alţii mai afirmă că un om îşi formează personalitatea în timp dar eu cred că adevăratul caracter al copilului se vede de la grădiniţă, după cum afirmă foarte elocvent Biblia: "Copilul lasă să se vadă încă din faptele lui dacă purtarea lui va fi curată și fără prihană." - Proverbe 20:11.
Nimic mai adevărat!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista! Isi formeaza personalitatea pe scheletul genetic, daca e fieru dracu ca tacsu (daca e fata) si ca ma-sa daca e baiat, n-ai ce-i face, auzi des "e a dracu ca tacsu", de mici vezi!
Ca dovada ca unu vede batai in familie si face la fel, ca de fapt si el e la fel si se descopera, altul zice "NU, eu nu vreau sa fac asa", deci e f clar.

Psihologii nu pot accepta varianta genetica, ca si-ar pierde posturile.
Ca si depresia "trebuie sa rez cauza", care dracu? Gene defecte au comandat chimie defecta, aia e cauza, nu evenimentul in sine.
SI iar dovada si am mai zis, ca doi insi la acelasi lucru pot reactiona diferit.
Daca factorul era cauza, toti ar fi reactionat la fel la acel factor.
Deci e f clar.

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Doamna Laura chestiile stau asa! M-ai pus la ignore din invidie probabil, ca nu am facut nimic, asta spune MULTE despre matale.

Vrei funde? LUPTA pentru ele! Arata ca esti mai buna, arata ca poti, concureaza cu altii si vei lua, da raspunsuri bune, logice, si e imposibi sa nu le iei. Concurenta e mare pe funde mai ales ca f multi le vor. Nu te mai oftica daca cineva ar fi apreciat si de 10 ori la rand, fi tu de 11 ori apreciata!
Nu sunt nici intrebari prestabilite, tu ai impresie ca atata minte am eu sa ma int alea si sa aranjez cumva asta! Pacat.
Intrebarile sunt de viata si sunt foarte binevenite ca oricare.

Pe mine nu ma int fundele, am mai zis-o, nu am cerut niciodata cum fac altii.
Stau aici ca-mi place sa stau, sa socializez, nu pentru alea.
Daca tu stai pentru alea, e clar.

| Mosotti a răspuns:

Sa citesti asta Laura si sa analizezi fff bine ce zic, ca vezi ca am scris:

Nu stiu ce fericire ai avut tu in familie dar esti putin rautacioasa, sau ai mostenit gena tatalui la caracter, precis. Faptul ca tatal a fost rece e de ajuns sa strice ceva in psihismul copilului, nu exista "in afara de", asta e ffff important.

Uite o chestie ia zi mamei sau bunicii care te-au iubit asa "mama, bunica, am pe unu pe forum care nu mi-a facut nimic, nu mi-a scris, a vb frumos un an intreg peste tot, dar eu i-am dat ignore", sa vedem ce zice?
O sa zica "Esti ca tactu". Precis!
Altfel o sa te intrebe de ce ai facut asta. Eu zic acum ca idee doar.

Nu trebuie sa trecem neaparat printr-o chestie ca sa discutam subiecte, ca asa n-am mai vorbi nimic.
La aia cu focul, nu pot sa-mi omor parintii care NU ii mai fac! Copii mai fac, neveste gasesc. Si daca initiatorul considera ca raspunsul meu a fost cel mai bun din prisma sistemului lui de valori, atunci el poate premia pe cine vrea (eu am zis ca nu ma int fundele). Nu conteaza ca tu consideri ca nu e bun raspunsul meu, ci cont cum vede initiatorul! Asta sa tii minte. Premierea e subiectiva, nu obiectiva.
A intrebat "voi ce ati face", iti dai seama ca nimeni de aici n-a trecut prin aceasta experienta, inseamna sa nu fi raspuns nimeni? Ca dupa teoria ta asta trebuia sa fie. Fiecare a zis cum gandeste, aia e.
De ce sa fi pornita pe mine, ca nu gandesc ca tine? Este dreptul meu.
Dar vezi? Eu nu te condamn ca nu gandesti ca mine, tu pe mine da, e ok?

Nu incerca sa proiectezi sistemul tau de valori altuia, ca nu e corect, nu e bine sa fim subiectivi. Ptr mine parintii, bunicii inseamna cel mai mult, una ca nu se pot inlocui ca ceilalti doi, alta ca sunt singurii care mi-au dat tot si m-au iubit cu adevarat, nu doar la bine (vezi copii..neveste..barbati..rude).

Asta a fost opinia mea, e democratic sa am voie sa o zic, e democratic ca initiatorul sa dea funda cui doreste.
Dar la tine problema e ca nu primesti tu multe funde, ca ai zis mai sus.

Vrei funde, ok, lupta pentru ele, daca tot vrei, ca in mod normal nu trebuie sa vrei asta. Eu am si deschis intrebarea ca de ce-s fundele pe aici, deci nu am nici o treaba, nu ca zic acum.
Da raspunsuri bune, fa lumea sa ti le aprecieze, baga tare, arata ca poti, nu avea necaz ca altii iau si tu nu.
Ai zis ca, Cristina ar aranja intrebarile ca si cum eu as vrea funde cum vrei tu! Iara subiectivism incorect.

Pacat ca l-ai mostenit pe tatal tau la caracter.

| gemeni6226 a răspuns:

E dreptul tau sa dai mereu funda la mosotti dar asa cu timpul nimeni nu o sa-ti mai raspunda la intrebari cand o sa-si dea seama ca ai un singur prieten pe site si mereu doar lui ii dai funda.E dreptul tau dar ce ar fi ca toata lumea sa-si aleaga aici pe site unul pe care il o simpatizeaza si sa puna intrebari prestabilite (nu-i sigur dar nu e exclus)si mereu aceleiasi persoane sa i se dea funda.Tpu si-ar pierde valoarea in orice caz nu are nici o valoare o funda cand e primit mereu din partea aceluiasi om pentru acelasi om, dar daca voi si TPU se complace in aceasta situatie eu nu ma mai amestec de azi incolo.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Stai, stai, că faci niște acuzații grave aici. Să fie clar pentru toată lumea: NU îl favorizez pe Mosotti în nici un fel și nici NU i-am dat lui fundă întotdeauna (dacă o să te uiți la toate întrebările mele de pe site, ai să-ți dai seama).
Când i-am dat, am făcut-o deoarece am considerat că răspunsurile sale merită acea fundă, deoarece Mosotti își face timp, când are habar despre subiectul întrebării, să dea răspunsuri îndetaliate și mai ales bine argumentate atunci când e în cunoștiință de cauză cu subiectul întrebării, și mai ales se vede că are niște cunoștiințe în domeniu și nu tastează fără să aibă habar despre ce scrie, și nici nu pun întrebările prestabilit ca să răspundă numai el și să-i dau fundă.
Pun întrebări la care vreau să răspundă cât mai mulți dar uneori nu primesc nici un răspuns, așa cum mai sunt și alte întrebări de pe site, iar dacă primesc, acele răspunsuri nu sunt explicative și bine argumentate sau sunt date "la caterincă".

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cted ca eram foarte pornita impotriva lui pentru ca tocmai in raspunsul sau anterior acucis un copul si i s-a dat funda.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pacat, ca ea e cea valoroasa pentru dzeu cosmos si tot. crying Mi-a dat block deci imi dau seama, imi e frica sa citesc ce scrie.
Si acum vad adevarata fata a problemei, se baga in seama sa sufere de actiunile altora (care au o viata urata in compartatie cu ea), sa se laude cu viata sa.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca orice intrebare se pune pe TPU raspunsul atunci este veridic sau cel mai bun cand izvoraste din experienta personala (in acest caz pentru raspunsul la aceasta intrebare eu cred ca acel raspuns e cel mai bun)despre ceea ce se vorbeste, eu de exemplu m-as abtine sa dau cu parerea despre orice experienta prin care nu am trecut de exemplu mosotti a raspuns la intrebarea ce ai salva din foc fara sa aiba sotie sau copil deci era doar teorie ce ar face dar teoria nu bate cu practica.Ok nu mai dezbat acest subiect dar eu fiind si casatorita avand si doi copii normal ca altfel vad situatia.In alta ordine de idei uite am sa raspund la aceasta intrebare din experienta proprie.

Eu am avut o copilarie foarte frumoasa am fost iubita de mama de bunica de tata mai putin care era mereu distant si rece(toata viata mea) deci nu am avut nici un fel de traume cu exceptia severitatii tatalui meu dar asta mai tarziu cand eram inclasa 4 pana atunci era doar absent ca sentiment in viata mea niciodata nu m-a luat in brate niciodat nu m-a pupat niciodata nu s-a jucat cu mine sau nu am avut niciodata nici o activitate in comun.Ok dar unde vreau sa ajung deci in afara racelii tatalui meu toate erau ok in viata mea de copil dar imi aduc perfect aminte ca la un moment dat am aruncat papusa mea cea mare pe jos si am inceput s-o calc in picioare sa am sentimente negative fata de ea si da aveam porniri de a o face sa sufar care mi-au placut.
Bine ca a fost doar una sau maximum doua ocazii de acest fel pe urma in viata mea nu a mai revenit acest sentiment si imi pare bine ca nu a mai revenit.Si stiu ca acum in mod sigur nu sunt sadica pentru ca in decursul vietii am fost abordata de indivizi care in domeniul sexual mi-au cerut acest lucru si eu nu eram deloc dispusa sa fac astfel de lucruri.Imi repugna in mod total sa produc durere altui om.Cel mai mare rau ce as putea face cuiva care ma raneste verbal este sa platesc la fel si sa-l ignor din viata mea.Inchei raspunsul specificind inca o data ca eu consider mereu cel mai bun raspuns al acelui utilizator care a trecut prin ceea ce se intreaba si vorbeste din experienta proprie despre orice sa fie vorba ca de filozofat poate oricine sa filozofeze.

| Allina19 a răspuns (pentru gemeni6226):

Laurico nu te-ai saturat fata de atatea funde ca te stim p-aci?! hai lasa gargara ce mai...mori dupe funde tu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Allina19):

Nu ai inteles.Eram pornita impotriva lui Mosotti, dar daca tu atita ai inteles nu o sa ma explic. Poti sa verifici din 5 septembrie nu am dat nici un raspuns la intrebarile cristinei si si in rest foarte putine raspunsuri am dat.In schimb sunt foarte multi utilizatori de gen masculin printre care si mosotti care da, nu m-ar deranja daca nu ar fi scris in raspunsul sau ca copilul nu e important si poate sa moara.De fapt daca ma gindesc bine ca mai exista si copii degenerati care isi ucid parintii anul trecut si in judetul meu a fost nici nu ma mai mir.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Of ce bine imi pare ca nu ma cheama laura in mod real si ce bine imi pare ca vad ca esti nascut din 2000 pai da esti din genul acela de tineret care crede ca orice zboara se maninca si cei mai in varsta nu stiu nimic.Nu suntem din aceeasi categorie de varsta si din acest motiv nu suntem la acelasi nivel.Ar fi parca categoria musca de 50-60 de kg l-ai pune sa faca box cu acela de 120-150 kg eu fiind cel de categorie mai grea din cauza varstei si tu din categorie usoara tot din cauza varstei pe care o ai.Pf si acum te simti super bine caci crezi ca ai marcat gol in poarta mea dar eu nu azi m-am nascut sa ma doara unele insulte de la categoria musca.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Si inca ceva cine vineaza funde si trofee e mereu pe primele 5 locuri in clasamentul saptaminal eu mai sus de pozitia 38 niciodata nu am urcat de ce? la ce-mi foloseste? primesc bani pentru? O sa fiu mai iubita in viata particulara? Nu.Deci nu are nici un sens afirmatia ta ca sunt vinatoare de funde. Ceea ce nu primesc pe merit nu ma incinta nu are nic un rost pentru ca nu sunt nici vinzatoare nici cautatoare de iluzii ci de impliniri sufletesti reale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sadism, trauma de a sta singur in intuneric, si timpul pierdut in acea situatie.
Macar cei care trancane desteptaciuni., sa fie si cei care au experimentat pe propria piele.

| EntertainYou a răspuns:

Indiferent de cauza este bine corelat cu egoismul foarte pronuntat sau cu narcisismul sau lipsa de empatie (afectiva).
Cel mai comun in ziua de azi e sa vezi trollii de pe Internet. Majoritatea lor niste "dark triads" plini de sadism.