| Yuoia a întrebat:

Ce parere aveti despre Samsung ca firma (nu produse). Ar fi bine sa-si faca o fabrica la noi?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce parere aveti despre Samsung ca firma (nu produse).
Părere bună.
Ar fi bine sa-si faca o fabrica la noi?
Nu, că mi-aș strica părerea despre ei.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Parere buna? Ai vazut ce fac in Coreea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Ce fac în Corea?
Tu ce ai văzut, că sunt curios?
O să mă uit acum.
Samsung's revenue was equal to 17% of South Korea's $1, 082 billion GDP.
Despre o asemenea companie nu pot să am decât o părere bună.
Să vedem ce mai fac.
Samsung Grup (Hangul: 삼성; hanja: 三星; pronunție în coreeană: [sʰamsʰʌŋ]) este un conglomerat multinațional, cu sediul în Samsung Town, Seul, Coreea de Sud.[2]Ea cuprinde numeroase întreprinderi afiliate[2], cele mai multe dintre ele unite sub marca Samsung și este cel mai mare chaebol (conglomerat de afaceri) sud-coreean.
Bravo lor, părere bună.
Hai să vedem criticile.
În prezent, Samsung menține o politică strictă în Coreea, fără un sindicat al muncitorilor, monitorizând de aproape muncitorii și uneori formând un sindicat fantomă al muncitorilor, cu scopul de a preveni crearea unor astfel de uniuni reale. Conform legii coreene, o companie poate avea cel mult un sindicat al muncitorilor. Deși acest lucru a atras critici intense din partea activiștilor coreeni, canalele media conservatoare, incluzând Joongang Ilbo, ce are legături strânse cu grupul Samsung, consideră aceste revolte ca fiind o dovadă a faptului că sindicatele aduc prejudicii economiei și că ar trebui să fie înăbușite după bunul plac al companiei (deoarece Samsung se bucură de un imens succes ca și companie). Recent (2007), un număr mare de consumatori s-au plâns companiei Samsung Electronics după ce au descoperit faptul că anumite televizoare LCD, monitoare de PC și laptopuri pe care le cumpăraseră sub numele de Samsung erau, de fapt, construite pe panouri LCD de cea mai proastă calitate, fabricate în Taiwan și China. Mai multe modele de televizoare LCD și monitoare Samsung, incluzând modelul XL20 de 20 de inci, nu erau construite pe panouri Samsung, fie deoarece compania nu producea acea mărime specifică, fie deoarece era mai convenabil.
Îmi schimbă mie aceste critici părerea bună despre ei? Nu.
Ei, dar de ce ai tu o părere proastă?
Știi tu mai multe despre ce fac ei în Corea?

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

De ce nu citesti articolul?
Daca tu esti cel din imagine, esti om matur. Te lasi manipulat de minciunile lor? E vorba de drepturile omului, mult galagioasa reclama cand ei au interes.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Care articol, te rog!

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Te rog mult. Eu cred în drepturile omului și în dreptul fătului uman la viață. sunt din cauza asta contra avortului, te rog, articolul!

| oglindasultanului a răspuns:

Nu mi-a placut niciodata firma.

| Yuoia explică:

Http://japan.hani.co.kr/......33716.html
"M-am gândit că ar fi frumos să câștig o mulțime de ore suplimentare și să câștig foarte mult bani dacă am un loc de muncă la Samsung. Cred că sunt puțin decât un câine acum."