| capitanHitler a întrebat:

Ce parere aveti despre satanism?

Răspuns Câştigător
| SabbyNightShadow a răspuns:

Satanismul este o religie care teoretic este opusa crestinismului. Parerea mea este ca satanismul sau ateismul sunt mai in regula si mai bune pentru oameni in unele cazuri. Toata lumea se sperie de satanisti si atei si isi bat joc pentru ca sunt diferiti. In general rockeri/metalheazi si unii emo/goth sunt satanisti. Eu una sunt mai mult satanista deoarece anumite lucruri invatate la religie, alte lucruri invatate despre religie si majoritatea lucrurilor traite pe piele mea...mi-au deschis ochii si m-au facut sa realizez ca anumite invataturi din crestinism sunt aberante. Este doar opinia mea.

| MortalProxy96 a răspuns (pentru SabbyNightShadow):

Ești Satanistă doar dacă urmezi programul spiritual de pe BLS. Sataniștii Spirituali sunt SINGURELE tipuri de Sataniști. Și sunt foarte prietenoși :]

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

E o religie/ set de precepte ca oricare alta, desi ceva mai controversata din cauza perceptiei negative a oamenilor asupra acesteia si a ignorantei lor. Mi se pare cel putin interesant satanismul, in special cel traditional.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare are dreptul sa fie idiot. Nu poti sa te caci in gustul si credinta omului. De altfel atat timp cat nu fac lucruri ilegale care atenteaza la integritatea psihica si corporala a altor persoane, satanistii ca si crestinii, budistii sau naturalistii etc, au dreptul sa creada in ce vor.

| suităr a răspuns:

Mi se pare un fel de copie a crestinișmului.Că dacă noi avem Biblie și ei trebuie să aibă.
Idk

| FashionKitty a răspuns:

Pai oamenii in general cand zic "satanism" se refera la persoane care se inchina Satanei si ca sa fie mai interesant considera ca acestia fac si ritualuri impracati in pelerine negre si sacrifica animale si mai stiu eu ce.
"Satanismul modern este o filozofie bazată pe Biblia Satanică și pe Biserica lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această filozofie, Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui și al egoului. Deși este asociată în cultura populară cu ritualuri ce au în prim plan violența și cruzimea, filozofia Bisericii Satanice are la bază alte caracteristici"
Desigur, nu aveai nevoie de definitia de pe wikipedia, ca doar ne cereai parerea. Mie mi se tot spunea ca sunt satanista din cauza muzicii pe care o ascult (genuri ale rock-ului, desigur) dar nu ma deranja. Nu am nimic cu nici o religie, iar satanismul mi se pare foarte interesant. Eu sunt ateu de fapt.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkness13 a răspuns:

Nici una, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. Atata timp cat o persoana imi place, ma doare fix in cur daca este satanista, crestinasta, budista sau mai stiu eu ce religii mai sunt pe pamantul asta.

| Eugen866 a răspuns:

Eu sunt ateu dar oricum voiam sa spun ca ma amuza numele tau