| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce parere aveti despre spanioli asa ca si oameni si tara?

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu le place sa culeaga capsuni!
Altfel oameni misto si tara frumoasa.

| RAY a răspuns:

Eu am fost in castellon,mi-a placut foarte mult,un oras divin,foarte frumos, o tara frumoasa, daca as avea banii as vrea sa traiesc acolo, limba o cunosc, cat despre oameni =nu poti generaliza, imi place ca se ofera cate ceva cand intr-un local =masline, prajitura

| anonimg a răspuns:

"Este o tara care mananca pe locuitorii ei; toti aceia pe care i-am vazut acolo sunt oameni de statura inalta.
Apoi am mai vazut in ea pe uriasi, pe copiii lui Anac, care se trag din neamul uriasilor: inaintea noastra, si fata de ei parca eram niste lacuste." (Numeri.13:32,33) happy
Nu prea le convine ca strainii le-au furat forta de munca.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

Ce vrei sa spui cu asta mai exact ca nu m-am prins.

| anonimg a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

A fost o gluma; de aceea am pus si emoticonul acela la finalul pasajului.
Mi-am amintit de pasajul din Biblie in care Moise a trimis cate un om din fiecare semintie a lui Israel ca sa iscodeasca tara Canaan -aceea pe care Dumnezeu le-a promis-o.
Si 10 din 12 oameni au vorbit in felul acesta lui Moise si poporului Israel -ca este o tara care "mananca pe locuitorii ei", ca este greu de cucerit.

Eu am stat putin peste 1 an in Spania. Spaniolii sunt cam reci; nu prea au treaba cu ceilalti. Sunt civilizati, respectuosi; doar ca nu le convine ca romanii si marocanii le-au luat forta de munca. Ca noi muncim pe bani mai putini decat ei. Si e normal sa nu le convina asta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

"Spaniolii sunt cam reci" ei bine iti spun eu de ce sunt asa din cauza prostiei pe care o au in ei de aia.

| anonimg a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dupa parerea mea am observat doua motive pentru care sunt "reci":
-strainii care le-au luat locurile de munca;
-legile aspre care ii obliga/condamne sa nu ridice tonul in familiile lor. Legea s-a dat si se si aplica (nu ca la noi in tara); dar ei nu au fost invatati mai dinainte ca sa iubeasca si sa accepte greselile semenilor lor. Vad la ei un fel de repulsie acumulata care ii face sa fie reci. Aceasta este clasa conservatoare -mai bine zis cei trecuti de a 2-a tinerete si varstnicii. Dar pentru tineri si cei pana in 35-40 de ani le convin legile aspre; dar nu le convine ca le-am luat locurile de munca.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonimg):

Da asa e dar in general cam in toate tariile occidentale e asa nu numai la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca tara Spania a fost prima "super-putere" din epoca medievala incoace. Si-a pierdut statutul din cauza familii royale, care practicau incestului repetat. pana cand au ajuns in incapacitatea de a lasa urmasi la tron + din cauza fanatismului religios (Catolici)
Averiile fiind risipe in lupte zadarnice impotriva raspandirii in europa a religiei protestante

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Sa te intreb ceva AA1CK3D, cam cat crezi ca este estimat IQ-ul spaniolilor?

| marinaru777 a răspuns:

Sunt latini si cred ca sunt ok

| debarasator63 a răspuns:

Personal foarte buna. Si romanii s-au dezvoltat acolo foarte bine, ma rog cei care au mers la munca. Spania este o tara frumoasa, sa nu uitam ca a fost imperiu.