| ghotic a întrebat:

Ce parere aveti despre testele initiale?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Mie mi se pare o idee cam naspa, dar asa elevii isi mai repeta cat de cat notiunile de baza din materia invatata in anii trecuti.
dar e naspa pentru ca, ne pun sa repetam.invatam in cateva zile cat am invatat intr-un an intreg straight face,ceea ce e dificil,mai ales la mate,fizica,chimie,romana, in fine, materiile la care se preda mult.trebuie sa (re)invat cateva caiete studentesti.straight face

oricum,mi se pare o porcarie toate masurile astea atat de dure luate de minister anul acesta(in legatura cu scoala),sa se faca dictari la liceu,etc., pentru ca pana acum au stat cu mainile-n cur si nu au miscat un deget, acum se mira ca au ajuns elevi in clasa 12-a care nu stiu sa scrie.trebuia de mult timp sa se puna pe treaba,da`, nah, suntem in Romania!

7 răspunsuri:
| anncky a răspuns:

Stupide...
Dar stiti cum e cu noutatile astea in invatamant laughing nu dureaza mai mult de un an
+ ca si cei de cls I dau laughing deci e o porcarie

| raisa1993maria a răspuns:

O mare porcarie, la inceputul anului ne-au spus ca dam numai la materiile pe care le-am facut pana acum, de saptamana trecuta ne-au anuntati profesorii cu care avem materii noi, mai excat marketing, calitate, promovare si inca 2-3 module ca dam si la materiile noi teste initiale si s-au pus frumos profii sa ne predea intr-o ora pagini frumoase pentru a avea materie sa invatam pentrutestele initiale, o mare porcarie sunt, mai ales ca nu se trec in catalog, mai mult ca sigur nu isi dau elevii silinta sa faca mare lucru.

| CostyMe a răspuns:

Pai dupa ce au vazut ce s-a intamplat la bac anul asta le-au trecut prin gand ideea asta proasta cu testele initiale, dar oricum e bine ca nu se trec in catalog. vor sa vada cum evolueaza elevul. Pe mine maenerveaza un subiect care o sa fie la romana la clasa a 7-a: trebuie sa faci o compunere de 8 randuri la alegere... ce naiba sa scrii in 8 randuri? Si la chimie da test si eu de abia am inceput chimia si am vazut ca intr-un an s-a dat o probema cu elemente chimice, dar asta e viata... Bafta la teste!

| Lilly095 a răspuns:

Mie personal mi se par stupide.Nu ajuta la nimic pentru ca de exemplu testul initial poate fi mai usor iar cel final mai greu sau invers si in plus oricum pe perioada unui an scolar elevul evolueaza. Apoi mai exista si scoli/licee foarte slabe unde se dau teste banale sau dimpotriva, prea grele pe care elevii aceia n-o sa se descurce la rezolvarea lor.Dar parerea ta referitoare la aceste teste care e?happy

| ghotic explică (pentru Lilly095):

Eu sunt de aceeasi parere ca e putin deplasata ideea aceasta cu testele initiale dar asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, mie nu prea imi plac, dar dupa rezultatul acestor teste profesorii vor sti ce nu au inteles elevii din materia anului precedent si le mai explica o data.

| ghotic explică:

Eu sunt de parere ca e putin deplasata ideea aceasta
de exemplu eu sunt in clasa a-ix-a si trebuie sa dau test initial la informatica chiar daca nu am facut nici o ora pana acum