| ThePuffy a întrebat:

Ce parere aveti despre vegani? big grin Eu sunt vegetariana, dar as vrea sa devin vegana. (*^ω^*)

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Soramea a fost vegana am avut timp sa o observ e total aiurea o stare de foame non stop, ameteli, lipsa de calciu,fier, de ce nu le combini? fructele, legumele, carnea sunt ceea ce vrea organismul, eu n-am mancat atatea legume niciodata de cand cu dieta proteica care ma slabit mult, renunta la paine, zahar

| ThePuffy explică (pentru RAY):

Depinde, eu nu pot suporta carnea. Dupa ce o mananc "dau la boboci". Pe net sunt o gramada de retete vegane pe care le-am incercat, si pe mine ma satura, avand in vedere ca nu mananc foarte mult. Nici oua nu mananc, mai ales laptele. Laptele mi se pare cel mai scârbos ╯▂╰.

| T0T a răspuns:

Nici eu nu sunt pro folosirii animalelor ca îmbrăcăminte sau pentru estetică pentru că pot fii folosiți înlocuitori dar pentru alimentație carnea este pentru mine un aliment foarte important(foarte bun și sănătos), mie unul mi se pare aiurea să te abții de la alimente doar pentru drepturile animalelor(e ok dacă nu mănânci pentru că nu îți place) având în vedere că multe kilograme de carne(cele expirate de prin magazine) sunt aruncate, deci că mănânci tu carne sau nu, tot aia e.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Atata vreme cat pot respecta drepturile oameniilor, am sa le respect si pe cele ale animalelor.winking

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Animalele domestice sunt de folosință oamenilor ca hrană, nu au multe drepturi ci au multe drepturi închipuite de unii fanatici iubitori de animale.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Pana la urma animalele fie ele domestice, fie sălbatice, au drepturi la fel cum au drepturi oameni. Daca un animal ataca sau omoară un om este impuscat imediat, chiar daca este o specie pe cale de dispariţie. Evident, daca un om omoară/loveşte/mananca un animal e ceva normal, nu? Pff... oamenii astia, se gândesc numai cum sa-si faca traiul mai bun, chiar daca inseamna sa reneasca pe cineva. In fine, asta e doar parerea mea.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Tu te compari cu un animal? Treaba ta atunci laughing E diferență între o specie care conștientizează ce e în jurul ei și una care nu.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Bai, cine ştie ce gândesc animalele? Sigur, poti sa le pui la x-ray si sa vezi din ce sunt făcute, dar de unde stii ca nu au suflet si ca nu suferă cand oamenii le omoară? Nici unui om nu poti sa-i vezi sufletul, si daca un animal are suflet, de unde stii ce gândesc? Cand te gandesti la unii oameni(criminali) te intrebi daca chiar au suflet si constiinta. Si sincer, prefer sa nu ma pun mai presus de animale. Poate ca cineva a facut lucruri mai urâte ca animalele. Si da, poate ca sunt o obsedata de animale, si am fost criticata pentru asta, dar nu-mi pasa. Tot cu parerea mea ramamwinking. Tu poti sa ramai cu a ta.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Eu nu zic că nu suferă dar dacă le omori repede nu mai simt nimic. E o diferență mare cum spuneam și da ești cam obsedată de animale dar ar trebui să vezi diferențele mari dintre specii și poate judeci mai bine cum stă treaba.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Nu fac diferente intre specii, tind să cred ca toate au suflet. As vrea sa se faca un restaurant de canibli. pun pariu ca toata ar fi in revolta. Dar daca sunt prin toata lumea locuri unde cumperi carne de animale nu e nici o problema. Pana la urma mai bine sunt.o obsedata de animale, decat ca voi sa imi pese numai de mine si de ce mananc. Mai bine mor in chinuri decat sa omor un animal inocent.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Oamenii au conștiință, animalele nu au(deci nu conștientizează prea multe, nu au discernământ). Asta e o diferență crucială între specii și e grav dacă nu conștientizezi tu asta.
Cum spuneam legat de alimentație, multe tone de carne oricum se aruncă(ceea ce rămâne dacă nu se cumpără) deci dacă mănânci sau nu tot aia e.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Animalele au constiinta, nu reacţionează intr-un fel cand de exemplu, le dai o jucărie reacţionează diferit mereu.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Au instincte, nici decum conștiință, spune asta în lume și te faci de râs.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Reacționează diferit pentru că sunt diferențe de stări, de mediu și altele. Multe aspecte influențează comportamentul animalelor.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Daca vrei citeste: http://totb.ro/......imalelor/. Intr- un fel, au si ele conştiinţă.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

Fiecare cu parerea lui pana la urma, nu? Momentan, nimeni nu m-a facut sa-mi schimb parerea. Nu au avut si nici nu cred ca or sa aiba argumente bune

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Conștiință rezultă prin conștientizarea sinelui și a ceea ce se întâmplă în jur. La animale aceste lucruri sunt la nivel foarte redus(suficient de redus pentru a afirma că animalele nu dețin conștiință). Eu nu zic că oamenii nu se asemănă deloc cu animalele căci sunt tot specii vi și au și aceștia creier comparabil cu al animalelor dar diferența aia crucială ține de deținerea acelei conștiințe care cum ziceam la animale nu există în adevăratul sens. Niciun animal nu e comparabil din acest punct de vedere cu omul. Aceste articole sunt făcute de alți obedați de animale iar ideile acelor cercetători vor să susțină mai mult principiile din evoluția umană( o evoluție care nu a reușit să aducă totuși nicio specie într-un stadiu comparabil cu omul). Există trăsături comparabile între oameni și animale dar acesta nu constituie nici pe departe un argument pentru a afirma că animalele au conșiință în adevăratul sens. O cauză nu se susține într-un mod atât de orb totuși.

| T0T a răspuns (pentru ThePuffy):

Păi tu ai idei fixe ca orice alt obsedat de animale. Sunteți genul cărora cineva vă arată că un obiect e roșu dar susțineți în continuare că e verde. Argumentele nu le aveți voi nu ceilalți, că dacă aveați argumente se făcea ceva pe plan internațional în legătură cu aceste "drepturi" care nu există.

| ThePuffy explică (pentru T0T):

In loc de orice 'obsedat' ai fii putut spune încăpăţânat. Da, sunt o persoana foarte incapatanata, raman dor cu părerile mele si mi.am impus sa nu bag in seama propunerile altor oameni, fie ei si parintii mei. Si mersi, mi-a placut sa vorbesc cu tine, a fost o "explozie ", ca sa spun asa, de teorii si gânduri laughing.

| gemeni6226 a răspuns:

A fi vegana e un lucru foarte bun.Ador mincarurile vegetariene problema e ca nu ma pot abtine sa nu maninc citeodata niste sarmalute bune si mici.Restul mincarurilor din carne le-am exclus total din alimentatie dar au ramas ca ispite aceste doua.

| ThePuffy explică (pentru gemeni6226):

Eu ma pot abţine de la orice atata timp cat ma gândesc ca a provenit sau a fost un animal ucis doar ca sa trăim noi bine

| gemeni6226 a răspuns (pentru ThePuffy):

Frumos din partea ta eu nu sunt atit de inger ca tine.Am avea nevoie de multi ingeri pe Pamint si atunci ar fi un loc minunat Pamintul.

| Steffen_Tom_1971 a răspuns (pentru ThePuffy):

Ma bucur mult de conceptul tau

| AirănMeidăn a răspuns:

vai, am mancat o shaorma de la vegani saptamana trecuta
oribil

| ThePuffy explică (pentru AirănMeidăn):

Da, shaorma vegana nu e buna, dar sunt alte feluri de mâncare mult mai bune

| Sociopat a răspuns:

Atata timp cat iti tii prostiile pentru tine si nu incerci sa convertesti lumea sau sa impui apropiatilor sa fie vegani e ok. Maine ma duc sa-mi iau o geaca de piele.