| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre violenta domestica, dar nu doar de barbatii care abuzeaza femei, ci si despre femei care abuzeaza barbati? De ce violenta asupra femeilor este tratata cu seriozitate, iar cea a femeilor asupra barbatilor e luata in ras? Nu este la fel de grav? Am auzit ca barbatii care-si iau bataie de la femei nu se pot numi barbati. Dar daca bat femei, sunt? Credeti ca trebuie sa ai vreo boala psihica dubioasa ca sa fii capabil sa lovesti o fiinta inferioara tie (dpdv fizic)?

Răspuns Câştigător
| Alexandra4500 a răspuns:

Nu este adevarat, sunt foarte multe cazuri cand femeia da si barbatul nu face nimic, ce vrei sa zici ca daca da una cu tigaia in tine trebuie sa stai pentru ca "esti barbat si esti puternic"? Dar de faptul ca multe femei santajeaza cu acest lucru? Si apropo, in lumea moderna iti garantez (caci am vacut pe viu) femei fiind la fel de puternice ca barbati si de multe ori chiar mai puternice, deoarece barbatul modern familist de cele mai multe ori nici o flotare corecta nu poate face asa ca hai sa nu mai aruncam cu prejudecari. Pun pariu ca daca ai vedea un baiat de 12 ani batut de o fata de 12 ani ai zice ca baiatul este mai puternic biologic, dar de fapt fata la varsta acea este mai puternic, in cazul in care amandoi au avut cam aceiasi activitate fizica... In fine eu am luat bataie de la o fata si cand am impinso sa nu mai dea in mine a venit unu sa se bata cu mine ca "de ce am dar intr-o fata". Nu este mai grav in cazul barbatilor, in ambele cazuri sunt persoane care comit un act de violenta fizica, indiferent de intensitate violenta tot violenta ramene.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mulT mai grav in cazul barbatilor deoarece sunt inzestrati de la natura cu o forta fizica mai mare decat a femeilor si normal ca au un avantaj fiind mai puternici decat ele si sunt luate masuri in aceasta privinta.

| ubox7007 a răspuns (pentru Adry05):

Nu este adevarat, sunt foarte multe cazuri cand femeia da si barbatul nu face nimic, ce vrei sa zici ca daca da una cu tigaia in tine trebuie sa stai pentru ca "esti barbat si esti puternic"? Dar de faptul ca multe femei santajeaza cu acest lucru? Si apropo, in lumea moderna iti garantez (caci am vacut pe viu) femei fiind la fel de puternice ca barbati si de multe ori chiar mai puternice, deoarece barbatul modern familist de cele mai multe ori nici o flotare corecta nu poate face asa ca hai sa nu mai aruncam cu prejudecari. Pun pariu ca daca ai vedea un baiat de 12 ani batut de o fata de 12 ani ai zice ca baiatul este mai puternic biologic, dar de fapt fata la varsta acea este mai puternic, in cazul in care amandoi au avut cam aceiasi activitate fizica... In fine eu am luat bataie de la o fata si cand am impinso sa nu mai dea in mine a venit unu sa se bata cu mine ca "de ce am dar intr-o fata". Nu este mai grav in cazul barbatilor, in ambele cazuri sunt persoane care comit un act de violenta fizica, indiferent de intensitate violenta tot violenta ramene. P.S. chiar astept un raspuns in legatura cu ceea ce am scris mai sus

| Adry05 a răspuns (pentru ubox7007):

Da, nu e ok nici ca femeile sa procedeze asa dar oricum sunt foarte rare cazurile cand un barbat e in asa hal batut de o femeie laughing dar oricum el are posibilitatea sa riposteze. La femei nu e asa simplu, majoritatea sunt foarte sensibile si emotive si pot fi ranite si de la o palma. Voi sunteti barbati si aveti palma, pumnul mult mai grele, si daca e cazul ca voi sa dati in noi nu e la fel de usor sa ripostam ca si in cazul vostru. Voi aveti suficienta forta ca sa va aparati de atacul unei femei, noi nu. Tie ti-e usor sa spui toate astea fiind barbat si posedand o oarecare forta.
Iar la faza cu dezvoltarea, faci niste greseli imense si nu se compara. laughing In primul rand pentru ca fetele se dezvolta mai timpuriu decat baietii, deci e posibil sa fie mai fortoase la acea varsta. Dar cand vorbim de maturiatate, de la 18-20 de ani incolo, barbatul este bineinteles posedat de la natura cu o forta fizica mai mare. Inca de la inceputuri locul lui era clar delimitat, munci la camp/vanatoare si alte asemenea si protector al familiei. Ai auzit tu vreodata ca o femeie sa fie protector al familiei? Nu, pentru ca barbatii sunt mult mai fortosi si isi indeplinesc mai bine acest rol.

| ubox7007 a răspuns (pentru Adry05):

Ceea ce spui tu aicea este o reflectare mai degraba asupra propiei persoane si grupului limitat mintal in care, cel mai probabil, te afli. Tot nu reusesti sa intelegi ca este vorba despre agresiunea fizica, nu despre intensitatea acesteia, dar normal, probabil traiesti fara sa ai habar de faptul ca traim intr-o lumea unde nu mai exista "Dar cand vorbim de maturiatate, de la 18-20 de ani incolo, barbatul este bineinteles posedat de la natura cu o forta fizica mai mare. Inca de la inceputuri locul lui era clar delimitat, munci la camp/vanatoare si alte asemenea si protector al familiei. Ai auzit tu vreodata ca o femeie sa fie protector al familiei? Nu, pentru ca barbatii sunt mult mai fortosi si isi indeplinesc mai bine acest rol.". Ci persoane care nu ar trebui sa judece dupa ce sex ai ci dupa ceea ce faci, o lovitura fie de femeie, fie de barbat tot o lovitura ramane. Faptul ca tu consideri ca unul este mai puernic ca altul si cel mai slab are puterea sa faca ce vrea, asta te priveste numai pe tine si pe viziunea ta limitata in gandire. Daca un barbat e batut de o femeie, sa inteleg ca tu spui ceva de genu "dar de ce nu riposteaza, el e de vina ca nu riposteaza", iar daca riposteaza "uite la asta, da intr-o femeie", dar unde este justitia acea oarba care nu tine cont de cine/ce esti ci de faptele tale?

| Alexandra4500 a răspuns (pentru Adry05):

Nu este adevarat, sunt foarte multe cazuri cand femeia da si barbatul nu face nimic, ce vrei sa zici ca daca da una cu tigaia in tine trebuie sa stai pentru ca "esti barbat si esti puternic"? Dar de faptul ca multe femei santajeaza cu acest lucru? Si apropo, in lumea moderna iti garantez (caci am vacut pe viu) femei fiind la fel de puternice ca barbati si de multe ori chiar mai puternice, deoarece barbatul modern familist de cele mai multe ori nici o flotare corecta nu poate face asa ca hai sa nu mai aruncam cu prejudecari. Pun pariu ca daca ai vedea un baiat de 12 ani batut de o fata de 12 ani ai zice ca baiatul este mai puternic biologic, dar de fapt fata la varsta acea este mai puternic, in cazul in care amandoi au avut cam aceiasi activitate fizica... In fine eu am luat bataie de la o fata si cand am impinso sa nu mai dea in mine a venit unu sa se bata cu mine ca "de ce am dar intr-o fata". Nu este mai grav in cazul barbatilor, in ambele cazuri sunt persoane care comit un act de violenta fizica, indiferent de intensitate violenta tot violenta ramene.

| T0T a răspuns:

Ar trebui să fie tratate aceste cazuri cu aceeași seriozitate altfel vom trăi în continuare într-o societate în care femeia este întotdeauna victima iar bărbatul mereu cel vinovat, ceea ce nu este deloc ok. Se mai simt și discriminate... Ipocirize la maxim.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mie imi place ca mandra mea sa ma lege de pat cu catuse roz si sa ma bata cu biciul. Se pune violenta domestica? Trebuie raportata?

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu, doar ii dai voie, lel

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori nu-i dau voie, ma trezesc dimineata legat la ochi si biciuit peste kuur.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am mai vazut videouri pe youtube cu experimente de genul. intr-un parc o fata da intr-un baiat si toata lumea de pe langa rade dar cand se schimba rolulie toata lumea sare la baiat ca sa protejeze fata. nu ai ce ii face, daca stai si ti-o iei de la o femeie esti un prost si nu ratat nu barbat, dar daca ii dai una esti iar ratat. cum o dai bine nu e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe scurt oamenii sunt prosti si ipocriti iar femeile conduc lumea. Cum au ajuns barbatii sa fie discriminati tocmai pentru calitatile lor e un mister al omenirii care va fi elucidat cand omenirea va atinge un nivel mult mai inalt al inteligentei emotionale.

| Alexandra4500 a răspuns:

Sa vezi un barbat batut de o femeie este amuzant, dar este la fel de grav.