| Joker3134 a întrebat:

Ce părere aveți o să fie iar stare de urgență?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu o sa fie. Ca daca ar fi pica toata economia si am ajunge in evu mediu, plus ca pierd astia voturile in toamna. Plus ca e directiva UE ascunsa sa ne facem praf, de aia curtea constitutionala zice ca, carantina si izolarea nu-s legale. Vor sa ne faca praf, si apoi vin ei si fac ce vor cu noi mai nasol ca deja cum facura.
Daca pica economie sufera toata populatia, daca nu pica, se duc ceva din ei si aia e, cam asa se gandeste.

Pai da englezii de ce vroiau sa lase la liber in aprilie? Sa se duca dracu batranetu sa nu mai dea pensii, medicale compensate si altele, cand au vazut ca ataca si tinerii, s-au intors!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Care e aia directiva UE ascunsa sa ne facem praf? Noi ne facem praf cu multi ani dinainte sa intram in UE. UE te ajuta, chiar foarte mult, dar nu ti le da gata mestecate pe toate. P.S. Ce naiba sa mai pice la economie?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Care e directiva., doar nu au chef sa ne dezvoltam prea mult ca sa le facem concurenta economica, de aia au dat ordin sa nu mai producem nimic, sa le vindem tot pe nimic! De fapt de aia ne-au bagat in UE, cu conditia sa ne ia tot adica sa dam tot, nu de drag.
Daca ei pica cu 2 procente, noi trebuie sa picam cu 7.
Daaaa, te ajuta sa fi o piata de desfacere pentru porcariile lor, ca pentru tine face alt produs, nu e ala de la ei din magazine.

Mda, am trait ceva mai bine dar pe imprumuturi masive, si in curand vine scadenta, cand vine criza aia neagra care e sa vina curand, ajungem in evul mediu, ca depindem de UE care si aia pica, si ce mai au tin pentru ei.
De aia vroiau sa faca UE cu doua viteze, prostii sa fie unii, ei smecherii alta gasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cui sa faci concurenta economica? UE-ului? Esti parte din UE! O uniune e la fel de puternica ca cel mai slab membru. De ce oare isi tot bat aia capul cu coruptia si evaziunea de la noi? Ca se inchid mai devreme sau mai tirziu majoritatea unitatilor privatizate de aici nu e pentru ca UE-ul e rau, ci fiindca ai nostri au fost cretini cand au facut privatizari iar corporatiile de afara se comporta asa cum o fac si in alte parti - joaca atit de dur cit le permite legea. P.S. Te credeam mai serios, nu sa pui botul la toate antenismele alea mentionate de tine... P.S. 2 Faptul ca vom ajunge in mega-**** se datoreaza banilor aruncati in toate partile de timpitii de pesedei si lipsei de boase si competenta a guvernarii actuale, nu UE-ului!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai ma tu esti naiv? Pai daca tu esti evoluat, produci, vinzi, nemtii ce mai fac,, vand mai putin? Nu cont ca esti in UE, vindeai, exportai si aveai trai si aici ca lumea, nu mai depindeai de ei, nu trebuia sa le vinzi tot la cererea lor, ca altfel nu te mai imprumuta. Pai daca nu dadeam, nici nu ne baga in UE, asta a fost si conditia, de aia ne-a si bagat.

Am mai zis si lui Oracle, care tara sanatoasa la cap da pamanturile, resursele la straini?! Adica la UE in cazu nostru.
Pai sunt f serios, tocmai. Te-a dependizat de ei sa nu producem nimic, sa imprumuti bani de la ei, etc.

Pai si ai nostri de cine-s pusi? Nu tot de UE? Sunt pusi acolo special sa nu faca nimic, se pune pe liste pe x si y si z, se vrea sa iasa x, i se face campanie in forta, si oamenii voteaza ca prostii, auzeam pe unii "aaa Johanis e baiat simpatic, il votam", sau femeile in 90 "aa il votez pe Roman ca e frumos foc", deci nici o treaba sa vada daca politic e capabil sau nu.
Nu avem sus nici un expet, numa tembeli avem, ca aia ca lumea nu ajung acolo!
Dar tu chiar nu cunosti in ce sistem politic traim?! Te iei dupa aparente? Asta i-am zis si lui Oracle ca si el vede tot suprafata cum se doreste de fapt.

Asta se si vrea, ca ai nostri sa fie cretini la comanda! Ca daca UE voiam rezolva repede problema de mult.
Si PSD si toti sunt niste tampiti, tot aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis de export? Sint multe sectoare ale pietii care nu sunt acoperite nici pe jumate' de productia interna, si nu ma refer la telefoane sau alte ozn-uri, ci produse de stricta necesitate. Ai nostri de cine-s pusi? DE NOI! Nu UE vine sa iti puna cutitul la git sa faci magarii, ci tu-eu-el-ea, NOI! Nu UE iti trage voalul peste ochi sa inchizi ochii cand se intampla magarii. Pe de o parte vai, soros, nu stiu cine, satana, UE, pe de alta parte, daca iese careva in strada sa manifeste, huoo, sorosisti, rezisti, golani, alea-alea. Uite, se intampla sa cunosc o gramada de experti cu experienta relevanta implicati in USR/Plus si ADER. Crezi ca va vota cineva cit sa ajute astea doua forte politice sa aiba macar un 45% impreuna, sau imbecilii vor fi imbecili ca pana acum si vor arunca cu voturi in pesedei si penelei in continuare?
P.S. Tu ai impresia ca UE ne imprumuta sau BM si FMI, care se intampla sa NU aiba treaba cu UE? C'mon, si ma faci pe mine naiv!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu conteaza, nu producem nimic, in loc sa producem, asteptam sa vina aia din afara sa profite de noi dand salarii mai mici ca sa faca ei burta mare.

Cum de noi is pusi? Pai noi votam cam ce doresc aia de sus sa votam, iti pune pe lista ce candidati vor ei!
Iti zice de ala ce bun e, ce a facut, ti-l pune in postura favorabila si lumea cam asa ar vota. Se poate si da gres, e corect, insa in cele mai multe cazuri nu.

De ex mie de ex daca m-ar vrea sus, o sa zica ce fapte bune am facut desi n-a verificat nimeni, ca am salvat nu stiu ce copil de la nu stiu ce, ce studii am, ce priceput sunt nu stiu in ce, ca sunt f familist si deci sunt un om bun, ca ma duc la biserica (cum face Becali care e un nenorocit), si deci sunt omu` lu dumnezeu, deci am suflet bun, desi ma duc de aparante doar, ce propuneri bune am si le zic acolo, ca na, aia e, ce strategii bune am.
Si sunt mari sanse sa fiu votat. Ei stiu cam la ce ramane impresionata lumea ca doar de aia exista psihologia maselor.

O sa zica ca vai am fost oropsit o luna pe forumu softpedia pe nedrept de moderatorul x, saracu de mine om bun, dar eu bun asa nu m-am razbunat desi real m-am batut cu ala in spam in continuu. Dupa aia cand il intreaba si pe moderator ala confirma (ca daca nu confirma...se trezeste cu un dosar penal fals sau cu vreun cont blocat pe n motive, ori "gasim" droguri sub pat acasa).
O sa zica ca da, a abuzat dar ii pare f rau ca s-a luat de un om asa exemplar ca mine..., oricum dovezile exista print screens, ca daca nu le scoate el, le am eu.
Ce dracu ma!

Pai te infund rapid la o adica si f simplu, trimit mascatii acasa, culcat, jos nu misti, am "gasit" 514 g cocaina in sertar, gata! Parnaie sau faci ce zicem noi. Demonstreaza ca nu a fost pe bune, cand justitia si toti sunt ai lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

PIB-ul e mai mare ca cel pre-1989, chiar si in conditiile astea. "Cum de noi is pusi? Pai noi votam cam ce doresc aia de sus sa votam, iti pune pe lista ce candidati vor ei!
Iti zice de ala ce bun e, ce a facut, ti-l pune in postura favorabila si lumea cam asa ar vota. Se poate si da gres, e corect, insa in cele mai multe cazuri nu." - sunt pusi de noi prin pasivitate si ignoranta. Eu nu pot sa uit cand candidase voiculescu, condamnat penal, si baiatul ala in scaunul cu rotile, care totusi are firma si produce bani seriosi din taxe si impozite, iar idiotii cand ii intrebai ziceau ca cum sa voteze "cu handicapatul ala". Sintem in evul mediu. Ma uitam ieri la mine in scara - mai toate cutiile de posta pline cu facturi. Nu, nu e scara de mosnegi, cel putin jumatate din apartamente sunt cu macar un angajat sub 55 de ani in familie. Cred ca eu sunt singurul naiv care plateste facturile online. Despre ce mama naibii discutam aici. Sper sa sufere o mutatie drastica covid-ul si sa omoare macar 10 milioane pana la anul.
Final thoughts - pentru ca psihologia maselor sa nu se mai aplice la nivel medieval avem nevoie de educatie pe toata linia. Si nu e posibil acum. De aia cum ziceam... sper sa se curete repede si bine de tot teritoriul asta. Mi-am cam pierdut sperantele de ceva vreme.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca era lumea desteapta nu mai vota nimic, ca stia ca schimba doar grupurile de interese, cereau schimbare de sistem, asa ca aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai uita-te la elvetieni, norvegieni, sau irlandezi. Populatie educata, implicare directa in viata politica. Plus politicieni care au bun-simt cum nu o sa vezi la noi in urmatorul mileniu.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aici ai dreptate, asa este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ce zici, ajungem saptamana viitoare pe la 1000+ de cazuri zilnic sau o lasa astia mai usor cu testarea? happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu sincer, oricum situatia va fi din ce in ce mai grava. Ori baga carantina dura, testeaza masiv si se va rezolva, inchizi granite si altele, ori ne ia dracu, una din doua.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Sa ne ia dracu, sper. Dar mai repede. Fix acum vin din Carefour Market de linga mine. Niste vaci cu masca trasa sub barba prin magazin, distanta la coada de 1 metru cu TVA inclus, vai de sculile noastre. Noroc ca eu oricum ma duc la casele alea automate de ceva vreme, majoritatea tugulanilor sunt prea prosti sa le foloseasca, chit ca au smartfon...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu ma duc doar jos sub mine la cumparaturi cu masca, si vin acasa, in rest evit sa ies, mama la fel. Nu vreau sa mor in chinuri, sau mama. Mie nu mi-e ca mor, dar nu in chinuri.

41 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ziua de marti, cand au fost 555 de cazuri noi de infectati, iar miercuri 614 nu m-ar mira sa va bage in "urgenta" pana la sfarsit de luna.
Daca lumea nu intelege de vorba buna, atunci se aplica legea, cu forta, fiindca mor oameni nevinovati, pe langa prostimea care alege sa creada ca nu exista virusul, pana nu se imbolnavesc ei, sau nu le moare cineva din familie.

Iata aici situatia disperata in care este Romania:
https://www.worldometers.info/coronavirus/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vom continua asa in urmatoarele 2 saptamani probabil ca va fi iar stare de urgenta, cu mai puține restrictii ca prima data, dar va fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

O sa ne ducem dracului, nu o sa o tinem in stare de urgenta caci tipa bogatii ca le pica afacerile, iar pe politicieni asta ii int, ca doar cine i-a pus acolo?
Iti pune pe lista pe cine vor ei, face campanie aluia care vor, si lumea il va vota, asa se face.

Cand ii aud pe astia "Vine al doilea val".
Pai primul val a trecut?! Ca sa vina al doilea inseamna ca primul dispare, eu nu vad, ci din contra, si e si normal sa fie asa.

Daca nu iese mai repede un vaccin sau tratament serios, adios muciacios. Si sa mai si il avem, ca daca iese, sa vedem daca apucam, sau daca exista interes de unde trebuie, ca sa-l apucam.

Si inca ceva! In toamna lui 2017 reprezentantul bancii mondiale, Team Evens parca, a zis ca vom avea curand o pandemie, de unde stia?!

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Si asa e dusa. 1200000 de someri deja, si vor mai veni, ne asteapta o criza neagra.
La cam 8 milioane de activi privati + stat, sa ai 1, 2 milioane +, e catastrofa, ce le dai sa manance?! Acu mai e, dar apoi?

Plus ca economia mondiala era in prapastie pana la criza ce ar fi venit, asa ca acum vine mai repede, si in loc sa zica ca din cauza lor economia lumii e praf, o sa zica ca din cauza virusului, si se scot asa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil, dacă situatia o cere. Te conformezi, fiindcă nu ai de ales.

| anonimg a răspuns:

In curand UE va incepe sa imparta niste bani. Statul care are cel mai mare numar de covid-19 va primi cei mai multi bani.
Din disperare pentru bani, tara noastra a reusit performanta sa se declare cu cel mai mare numar. Deci este posibil sa se declare iarasi stare de urgenta pentru a incuraja UE sa ofere si statului nostru niste bani.
Dar ce nu stie statul roman este ca tarile afectate de coruptie vor primi firimiturile.

| Frank51 a răspuns:

Ceva o sa fie cu siguranta, ori se prelungeste starea de alerta cu restrictii mai dure, ori stare de urgenta.

| PainTech a răspuns:

Sper ca nu, chiar daca putina "odihna" nu strica cred ca toti avem chestii importante de facut. Timpul n upoate sa stea in loc pentru un virus. Daca toata lumea ar respecta masurile minime ar fi perfect.

| RKBlue a răspuns:

Nu stiu.
Masuri drastice se vor lua din nou.In ultimele 24 de ore s-au inregistrat 550 de cazuri noi in Romania(Stati linistiti, nu am vazut la stiri ci am auzit la radio, in masina.Pe Digi Fm---nu ma judecati...)
Numarul de cazuri creste, oamenii nu prea i-au masuri( in jud. Brasov se iau. Poate avem noroc si Sibiul capata mai multi infectati decat noi. Tine-ti pumnii!)

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Poate...
Poate doar vor impune masuri mai stricte de izolare a celor veniti si cei carora le-a iesit pozitiv la test.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Eu ies din casalaughing
Merg la magazin, la pizzerie, alerg dimineata si seara, ma plimb...
Depinde si de zona.La mine in oras nu e prea multa restrictie. Porti masca si poti merge unde vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Pe timp de urgenta e naspa.
Se fac livrari de la restaurante, asa ca persoanele ca mine, care raman fara idei de gatit dupa 2 zile, nu mor de foame.
Si daca e stare de urgenta eu tot voi iesi dimineata sa alerg...( e 5:30, pun pariu ca si covid-ul doarme la ora aia laughing )
Cu totii ne-am saturat de masurile astea, dar nu prea avem ce face...

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Sa speram ca se termina totul cat mai curand...

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

O sa iesim dar va fi nenorocire, o sa murim cu zile, s-a spus ca ataca si creieru, chiar aseara s-a spus, accidente vasculare, delir, psihoze, nu se stia pana de curand.
Si oricum fara o carantina totala cel putin o luna + testari in masa, nu scapam pana nu iese vaccinul (cand or sa vrea ei sa-l scoata de fapt).
Carantina o faci sa nu se mai transmita, testarile le faci sa afli pacientii asimptomatici care pot da virusul daca ies din carantina.

Carantina ce s-a facut a fost de pomana, aveam 350 cazuri pe zi, acum avem 550.
Au facut ca sa zica si ei ca au facut ceva.
Dupa aia se vor spala pe maini "aaa nu au respectat domne, de aia s-a ajuns aici, ce vina avem noi daca dau buluc la mare, in oras desi le-am zis distantare, masca, nu poarta masca majoritatea, multi nici in spatii inchise".
Si gata!

| Mosotti a răspuns (pentru RKBlue):

Nu exista motiv pentru care sa se termine curand, din contra, situatia se va agrava.
Lumea e proasta rau, iese aiurea, nu poarta masca, nici in magazine multi nu, s-au dus la mare aiurea unu langa altul si asa mai departe.

Se joaca si se poate ajunge sa ramana paralizati, sau ca ala ca plamanii nici nu mai existau, iesea alb la radiografie ca nu mai avea plamani, era intubat.
Nu e gripa, e altceva.
Ies din casa haotic in posibil drumul catre iad sau boala pe viata.

Daca la 12000 de testari ai avut 300 si ceva de infectati, dar la 1, 2 milioane?! Dar la 12 milioane?

| Mosotti a răspuns (pentru RKBlue):

Si? Ce au testat? Un nr infim. Si milioanele netestate? Asimptomaticii? A celot veniti? Doar aia?
Intra in tara ca inconstientii unu langa altul, dar si cei deja existenti?! Adica populatia majoritara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

O sa murim! nuuuuuuucrying((((((

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil sa se duca dracu multi dar marea majoritate nu, pai bine, nu murim, pai poate ramanem cu insuficienta respiratorie, sau poate facem vreo criza psihotica, poate servim si o mica paralizie, dar acolo depinde, un picior, o mana, doua maini doua picioare, mai vorbim si asa peltic, ne alegem.

Insa eu gandesc pozitiv zic ca nu o sa iau eu desi ma protejez f bine. Port masca, ma duc doar jos la cumparaturi si dupa aia "carantina", si asa imi place acasa, eu-s in carantina de 20 ani asa ca...is ca pestele in apa.
Nu ca mor, ca daca mor nu ma deranjeaza, dar sa nu moara maica-mea, sa nu ma sufoc dracu`.
Sau sa paralizez sa nu mai scriu pa forum dracu`.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O respinge parlamentu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Ca e o tampenie