| Meme10Meme a întrebat:

Ce părere aveți? Vlahii din Cehia sunt acolo de pe vremea lui Burebista ori sunt acolo din sec X?

4 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Sunt aceeasi unguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul de Vlah ia nastere prin secolul 8, exista ceva confuzie cu termenul de "Blach." dar asta e mai degraba referire la popoare de origini turce.
Cum am spus si odionioara, nu exista date concrete despre aceste meleaguri, fiind locul permanent a diverselor migratii. Dar cel mai probabil termenul de Vlah a luat nastere dupa migrarea slaviilor in sud asezandu-se peste comunitatiile bastinase sud-europene adica peste descendentii traciilor latinizat, asta e perioada primelor mentiuni consacrate despre Vlahi

| MeisterSchnitzel a răspuns:

E prima dată când aud de vlahi în Cehia.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cauta pe Google și o sa vezi. Se pare ca sunt vreo câteva sute de mii.