| TheTimeKiller a întrebat:

Ce pot face la 15 ani ca sa strang bani(in jur de 1000 lei) pentru o bicicleta? Parintii au spus ca imi vor da 500 lei pentru o bicicleta dar vreau si eu una mai buna(cu shimano, aluminiu daca se poate). Nu stiu de unde as putea face rost de bani pentru ca eu nu primesc bani de buzunar. Parintii mei nu imi dau nici alocatia pentru ca spun ca daca am nevoie de ceva sa le spun lor si imi cumpara ei. Nu stiu ce sa fac sad l-am rugat pe tata sa ma ia la munca cu el ( are o firma a lui si e sobar) mai caram si eu o galeata cu apa, caramizi etc. si poate imi dadea si mie 50 lei la o soba dar nu vrea sad. Nu stiu ce sa mai fac sad. Mi-au spus ca imi cumpara o bicicleta de 500 lei daca iau examenele cu nota mare peste 9 (si iau examenele cu nota peste 9). Si daca le-as spune sa-mi dea alocatia in fiecare luna. As strange maxim 120 lei in 3 luni si vacanta se sfarseste si nu ma mai plimb cu bicicleta ca incep liceul sad. PS. Am pus intrebarea mai mult sa-mi spun of-ul si sa mai vorbesc cu cineva.

Răspuns Câştigător
| Madalynutza28 a răspuns:

Buna Aresne Mihai, ei bine daca locuiesti la sat e mai bine daca stai sa te gandesti : adica poti sa iti inrebi vecinii daca poti sa ii ajuti cu treburile casei contra cost, dar si la oras poti doar ca o sa primesti mai putin fiindca nu sunt atatea de facut!
Dar poti sa iti strangi si ingur banii:
-de ex poti sa cumperi o cutie de bomboane sau ceva de gen si sa le vinzi cu un pret mai mare sau chiar sa iti vinzi lucrurile nefoloitoare!
Succes...

O zi frumoasa,
Madalynutza28

2 răspunsuri:
| CalinBerindean a răspuns:

Poti merge sa imparti fluturase...

| Dumniezău a răspuns:

Stai la cersit