| martinlucian a întrebat:

Ce probe sportive sunt la admiterea pentru Armata?

15 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

-rezistenta
- 50-100 m start
-flotari
-tractiuni la bara
Si nu se mai stie daca au scos sau daca au mai adaugat ceva

| VladDu a răspuns:

Pentru cineva care vrea sa intre in armata si este cat de cat pregatit este foarte simplu sa treaca proba sportiva.

| GreenSky a răspuns:

Uite aici un exemplu de proba http://www.colmil-mv.ro/subiecte/probe%20fizice.pdf
Sper sa te ajute...Succes!

| parfenivladimir a răspuns (pentru GreenSky):

Traseul pe care l-ai aratat este pentru marina, nu oentru fortele terestre

| cristianli a răspuns:

Cam de probele enumerate de yadora stiam si eu.imi permit sa te intreb ceva. tu ai cumva o viata mult prea frumoasa si nu-ti place? crede-ma, o sa-ti distrugi nervii pe acolo. e multa prostie in lumea asta, dar nicaieri c-an armata.sa stii ca nu e totul solemn si militaresc cum pare la prima vedere. daca vrei ca temirce idiot sa tipe la tine ca nu i-ai facut bine bocanci, n-ai decat.eu te sfatuiesc sa te mai gandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Condiţii dure de selecţie
Cei interesaţi să devină voluntari în armată trebuie să fi absolvit cel puţin zece clase şi să aibă până în 26 de ani. Candidaţii depun dosarele la Biroul de Informare şi Recrutare de la Centrul Militar, după care acestea sunt trimise la Centrul zonal de selecţie şi orientare de la Cîmpulung Moldovenesc, unde civilii sunt testaţi psihologic şi la rezistenţa fizică. Probele sunt destul de dificile pentru cei neantrenaţi. Probele sportive au loc într-un poligon şi sunt: săritura de pe loc, tracţiune la bară, flotări pentru fete, mers în echilibru pe aparatul de gimanstică, săritura peste cal, săritura în diferite forme geometrice, deplasare pe sub un obstacol cu plasă, alergare printre jaloane cu două greutăţi în mână, sprint de 50 de m precum şi alergare de 2000 de m. Cei admişi merg la un centru de instrucţie, unde rămân 4 luni, după care se întorc la unitatea pentru care au optat."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Condiţii dure de selecţie
Cei interesaţi să devină voluntari în armată trebuie să fi absolvit cel puţin zece clase şi să aibă până în 26 de ani. Candidaţii depun dosarele la Biroul de Informare şi Recrutare de la Centrul Militar, după care acestea sunt trimise la Centrul zonal de selecţie şi orientare de la Cîmpulung Moldovenesc, unde civilii sunt testaţi psihologic şi la rezistenţa fizică. Probele sunt destul de dificile pentru cei neantrenaţi. Probele sportive au loc într-un poligon şi sunt: săritura de pe loc, tracţiune la bară, flotări pentru fete, mers în echilibru pe aparatul de gimanstică, săritura peste cal, săritura în diferite forme geometrice, deplasare pe sub un obstacol cu plasă, alergare printre jaloane cu două greutăţi în mână, sprint de 50 de m precum şi alergare de 2000 de m. Cei admişi merg la un centru de instrucţie, unde rămân 4 luni, după care se întorc la unitatea pentru care au optat."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un **** mare sigras si rotund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un traseu aplicativ pe care trebuie sa il parcurgi intr-un min si 40 sec, iar daca esti admis vei avea alergare 2000 m in 9min si 40.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai din cate am cititi,,,, am ramas socat sincer, uni din voi au o imaginatie ffffffff buna... dar ma intreb cu ce ganditi? numai prosti ii invatati pe alti, in caz ca nu stiti nu va mai dati cu parerea...

| rotterdan a răspuns:

Dupa ce ai trecut toate testele medicale si psiho .rezistenta fizica(alergare pe o anumita distanta)viteza (alergare)tractiuni la bara, flotari, genoflexiuni, etc... armata NU mai este un serviciu de,, Cariera"orienteaza-te spre alt domeniu. Succes!

| Laurentiu_Alexe_1978 a răspuns:

2000m rezistenta
tractiuni, aruncare de mingii, saritura in lungime, etc

| Elisav_Vasile_1988 a răspuns:

Salutare, am 26 de ani, sunt din judetul C-ta si am optat pentru sofer in armata. Am toate ctg mai putin A. Deci sgv chiar daca la baza tind pentru sofer. Am mers la CMZ ( centru militar zonal) si m-am informat, de luni pana vineri de la 8:30- 16:00 au program.
Iti face mai intai fisa de contact, apoi in alta zi aduci mai multe copii, buletin, certificat si diploma legalizata, copii si de la parinti si sotie, toate la un dosar de plastic.
Mai trebuie, dupa ce-ti fisa medicala tip, sa treci pe la medicul de familie sa-ti puna o stapila pe ea ca esti apt, cu ea mergi la spitalul militar conform programarii de la centru. Vre-o 2 zile a durat la mine in cazul fericit, analizele sunt benefice stii cam totul dsp interiorul tau. Dupa ce treci tu mergi iar la Cmz cu rezultatele, iti va trebui copii la ele sa le puna la dosar, daca nu mai lipseste nimic ti-l va trimite la Breaza in cazul meu pentru probe.
Pe cheltuiala ta va trebui sa ajungi la Breaza si acolo ai de ales daca vrei sa stai la ei sau la gazda, eu am gasit cu 20 de ron pe noapte si am ales, la ei se plateste decat masa 17 lei 2 mese.
Prezenta la ora 6 e obligatorie, se face o lista, apoi dupa vreo 2 ore mergi la gazda iar a doua zi te prezinti la cat ti-a zis si bineinteles si cu buletinul.
Prima proba e pshiologicul, teorie, totul e contratimp, trebuie sa fii hodicnit si foarte atent, sunt chestii si de socoteli de matematica si lucruri simple, mai sunt 2 chestionare de autocunoastere 90 respectiv 212 intrebari, nu trebuie sa minti, ex. Te speli mereu pe maini? Mai minti uneori, Spui adevarul intodeauna? etc, te va zapaci insa trebuie sa fii tare.
apoi imediat dupa asta proba sportiva din sala, daca nu te antranezi nitel, nu treci, adica sa fii in stare sa faci macar 3 tractiuni corecte.
Dupa aia afara la alergat 5 ture de teren 2000 m. Mai e si un interviu de evaluare cu pshioloaga, te intreaba cate ceva, de ce ai ales armata, etc raspunzi ce ai raspuns si in scris.
Eu am dat si pshiotecnicul a doua zi, pentru cei interesti, e comisie speciala de la Bucuresti consta in proba scrisa si proba practica, la cea scrisa se da niste imagini cu niste figuri asemanatoare si trebuie sa o cauti pe cea corecta din cele 5, iti mai da o figura co o roata simtata care are o curea si antreneaza alte roti mai mici si trebuie sa stii cum se invarte aia mare daca aia mica o ia la dreapta...
La proba practica sunt 3 aparate ciudate, un aparat cu 2 pedale si cu niste cambluri care au butoane, te pui pe un scaun, ai pedalele aproape ca la masina ai in fiecare mana cate un buton. Ai in fata un aparat care comunica cu pedalele si cablurile ce au butoane ce le tii in mana, aparatul are in stanga un led in dreapta alt led cand se aprind ledurile apesi cu dispozitivul care il ai in mana cu butoane repede pe ambele odata, dedesubt ai le fel 2 led pentru picioare can se aprind apesi ambele picioare, cel mai rau e atunci cand se aprinde in cruce picior stanga mana dreapta, eu nu am facut bine asa dar tot am trecut, e vorba de un, la alt aparat ai un pix ce trebuie sa-l treci prin spatii si puncte fara sa atingi capatele si funful lui ca-ti da un semnal audio si perzi puncte, ultimul aparat e cu o cifra in mijloc ce se schimba si trebuie sa apesi cu ambele maine separat de la 1 la 4 la fiecare mana.
Pt mai multe detalii imi puteti da un email pe yahoo.com la open_to.ideas

| Eduard-Andrei_Scorohod_1993 a răspuns:

Probele is urmatoarele
Examenu psihologic si cel de inteligenta
2 sarituri legate de pe loc de minimum 3, 80 pentru baieti si 3, 50 pentru fete
aruncarea a 4 mingi diferite aleatorie la o distanta de 20 de metri tractiuni pentru baieti minim 2 si maxim 8 si flotari pentru fete minim 3 si maxim 10
deplasare in echilibru
rostogolire in gemuit
saritura peste lada de gimnastica (escaladarea unui obstacol)
sarituri in spatii marcate de la 1 la 9 nu sunt puse in ordine numerele dar tu trebuie sa sari in ordine de la 1 la 4
deplasare taras 3 metri pe un spatiu de 1, 5 m latime si 0, 5 inaltime
transport de greutati (minge medicinala de 5 kg) printre jaloane
alergare de 25-50 de metri depinde de cauza toate acestea trebuie sa le faceti in 1 min 10 sec 1, 20 pentru fete sub 30 de ani baieti si sub 35 ani fete
iar la final 2000 de metri in 8 min si 20 sec fete si baieti sub 30 de ani si se acorda un bonus de 20 de secunde daca probele se desfasoara afara si sunt conditii meteo nefavorabile

daca vam fost de folos astept fundawinking

| Crist11 a răspuns:

Si eu vreau sa dau anul asta la Ofiteri Armata, detin ceva informatii dar nu ar strica si altele sfaturi.

Id: pant3ra_4cs