| Dl.Inginer a întrebat:

Ce puteti spune despre crestinism, ateism, agnosticism si umanism? Ce impresie va fac?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Ateismul, agnosticismul si umanismul nu sunt decat diverse alternative la crestinism.
Multi dintre cei care resping crestinismul imbratiseaza alte viziuni asupra vietii. Majoritatea acestora pretind ca nu exista un Dumnezeu asa cum ne invata Biblia, si daca totusi El exista, noi nu-L putem cunoaste. Ideile ce reies din aceste conceptii se dovedesc a fi false daca le studiem in mod amanuntit si atent. In general, un agnostic este cineva care nu stie daca exista Dumnezeu. Acest om nu si-a format o parere definitiva asupra Lui Dumnezeu. El se indoieste. Unii agnostici sunt mai staruitori decat altii in cautarea Lui Dumnezeu, fapt, cu adevarat, laudabil. Din pacate insa, majoritatea agnosticilor nu depun un efort real in sensul aflarii realitatii Lui Dumnezeu. Ei nu considera problema atat de cruciala. Insusi faptul ca un agnostic nu e sigur de existenta lui Dumnezeu, il obliga sa faca efortul de a studia afirmatiile pe cate se fondeaza crestinismul.Ateii afirma ca Dumnezeu nu exista. Cu toate acestea, ei nu-si pot sustine pucntul de vedere la modul dogmatic. Pentru ca noi sa fim capabili sa facem o asemenea afirmatie, s-ar cere sa cunoastem universul in intregul lui si sa stapanim intreaga cunoastere. Daca cineva ar avea aceste atribute, prin definitie ar fi Dumnezeu. In lipsa unei cunoasteri atotcuprinzatoare, ateul nu poate face o afirmatie dogmatica despre existenta lui Dumnezeu. Singurul lucru pe care il poate afirma este incertitudinea sa asupra lui Dumnezeu, cazand astfel in agnosticismul despre care am vorbit mai sus so pe care l-am gasit lacunar. Umanistil considera ca omul este capabil sa-si rezolve singur toate problemele. Credinta ca "omul este in masura tuturor lucrurilor" nu ofera nici o solutie pentru cei care cauta o iesire. Umanismul a castigat mult teren in lumea moderna, insa aceasta conceptie isi pierde viabilitatea in lumina a doua argumente. In primul rand, bazandu-se doar pe judecata sa, omul nu e capabil sa instituie norme reale ale dreptatii si valorii intr-o lume fara Dumnezeu. Cine arbitreaza intre doi oameni care actioneaza conform principiilor sale? Cine sa hotareasca intre nazistii si evreii din al doilea razboi mondial? Fiecare a actionat conform unui set de valori, dar cine a avut dreptate? Majoritatea? Care au fost mai buni? Care au fost mai rai? In lipsa unui standard de autoritate mai presus de uman, care este intruchipat de Dumnezeu, viata, in intregul ei, se bazeaza pe decizia majoritatii, sau pe cea a unui dictator aflat la putere. In aceasta situatie nu mai exista nici un adevar absolut la care sa putem face apel, totul reducandu-se la o atutudine strict subiectiva si personala. In al doilea rand, umanismul nu ofera speranta, ci disperare. El nu rezolva problemele ci creeaza altele noi. Daca analizam atent, aceasta conceptie conduce fiinta umana spre aflarea raspunsului nu in om, ci dincolo de el. Aceste viziuni alternative, sondate in profunzime, se dovedesc a reafirma crestinismul si nu a-l submina. Aceasta pentru ca sistemele filozofice si celalalte religii esueaza in demersul lor de a afla adevarul si sensul vietii. Fara Biblie ca o baza solida, nu avem nici o sansa de a determina daca ne aflam sau nu in posesia adevarului. Este singura care ofera omului adevar si speranta.

20 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Credinta crestina are ca nucleu esential afirmarea lui Dumnezeu ca si creator al universului, o fiinta plina de iubire care este formata din trei persoane (Tatal, fiul si Duhul Sfant);
Ateismul se bazeaza pe convingerea ca nu exista divinitatea;
Agnosticismul are ca idee de baza faptul ca nu se poate dovedi existenta lui Dumnezeu. Agnosticii sunt sceptici in ceea ce priveste doctrinele religioase;
Iar umanismul este un curentcare pune accentul pe ratiune, pe libertatea si pe demnitatea omului. Umanistii sustin ca omul constituie valoarea suprema.
Nu imi fac nici o impresie, omul este liber sa aleaga in ce anume sa creada. Nu prea inteleg la ce te referi, ai putea fi mai succint?

| lia a răspuns:

Criticule, tu esti in permanenta langa mine, nu te urmaresc... te supraveghez rolling on the floor laughing
Vrei sa spui ca nu iti place?hee hee

| lia a răspuns:

Acuma sincer, chiar ai crezut ce am spus? laughing devil

| lia a răspuns:

Eh...pacat ca a fost nevoie sa fac acest lucru pe site si multumesc ca ai recunoscut in sfarsit ca iti plac laughing
Dragii mei, sa stiti ca sunt un ingeras ohappy, dar sub acoperire devil

| lia a răspuns:

Da, dragul meu critic laughing
De fiecare data dadeam un search pe google sa aflu cat mai multe detalii despre tine laughinghee hee

Janina
| Janina a răspuns:

O impresie de impresie...na sunt si ei oameni ca toti oamenii...fiecare se gospodareste cum poatewinking

| Parintele a răspuns:

Cred ca a vrut sa intrebe altceva..si nu stie care este diferenta subtila dintre ultimile trei.

| ioanaa a răspuns:

Criticule ce bine ca te-am gasit, de cand te caut laughing
vroiam sa-ti zic, ca daca ma intalnesc cu ei, o fac in scop amical, dar cu tine va fi altceva laughing

| Dl.Inginer explică:

De ce nu raspundeti concret si va luati de intrebarea mea? eu nu ma iau de intrebarile voastre. Am si eu dreptul la libertate, pun ce intrebare vreau.

| Dl.Inginer explică:

Voiam sa aud pareri.

| cristi a răspuns:

De ce va luati tot timpul de Robert, cred ca nu este nici primul nici ultimul care pune o intrebare pe o tema religioasa pe acest site, ce vi se pare asa aiurea la intrebarea asta, au pus altii intrebari chiar penibile legate de religie. Nu va inteleg atitudinea superioara si ironica la adresa lui, de ce nu va rezumati sa raspundeti la intrebare, parca asa va laudati toti pe aici ca o sa faceti de acum incolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cine esti, man? Fii mai concret? care e legatura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explica-mi care este diferenta dintre ei? Eu zic ca toti avem acelasi D-zeu. tu, crezi ca sunt mai multi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ascundeam Ioanaa...de frica raspunsului taurolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt niste fatade destul de mici care nici nu reusesc sa acopere maretia Lui Dumnezeu.
Indiferent de ele, mereu va fi Dumnezeu in spatele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Ioanaa, observi tu ca unde suntem noi, este si lia? oare ne spioneazathinkinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(raspuns eliminat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am zis ca nu imi place, chiar ma simt in al 9-lea cer, cu tine si Ioanaa aproapehee heestiind ca am 2 fete superbe care ma vegheaza zi de ziblushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam eu Lia, ca tu ma ridici si dupa aia ma dai de pamant... te asta imi esti tu mie simpaticablushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca erai nerabdatoare, sa afli ca te plac nu? De asta tot ma urmareai tuthinking