| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai stric banii?

Nu am un buget foarte mare, dar mi-am facut un obicei foarte prost si zilnic stric 5-7 lei pe dulciuri.

Vreau sfaturi utile si nu orice vorbe aruncate doar pentru ca sa fie acolo.

8 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

De ce ai vrea asta? Daca e din cauza ca vrei sa strangi bani pentru a-ti cumpara ceva, e ok, dar daca e din cauza ca ti se pare ca consumi prea multi bani, nu e ok. Gandeste-te ca astea sunt cam singurele momente in care o sa-ti permiti sa faci si sa mananci ce iti place fara sa fii influentat de probleme gen nu am bani, nu am timp. Dupa ce mai cresti ai nevoie sa iti investesti banii si timpul in alte lucruri, iar ceea ce iti place ramane mai mult sau mai putin pe locul 2. Mai bine profiti acum.

| mentholinks a răspuns:

Eu zilnic stric 5-10 euro pe tigari si pariuri. Tu nu-i strici, iti cumperi ceva ce iti place si nu iti face rau.

| Dismally a răspuns:

Simplu, nu mai mananci dulciuri happy

| AC4S4 a răspuns:

Pentru un buget decent 5-7 lei zilnic pe dulciuri mi se pare in regula.

Daca totusi vrei sa economisesti, cred ca ar fi cel mai bine sa iti cumperi o data la doua saptamani ceva mai multe.
Gandeste-te la un borcan mare de Nutella/Fineti (20 de lei - iti ajunge 2 saptamani).
O punga mare de pufarini am vazut in ceva magazin (nu mai stiu sigur, vreo 5-7 lei cred - iti ajunge 1-2 saptamani).

Ideea e ca trebuie sa mananci ceva dulce. Dupa o masa ti se face pofta de ceva. Trebuie sa cauti dulciuri in cantitati mai mari si sa ai la tine zilnic putin din ele. Altfel, daca nu ai, o sa mergi la magazin si o sa-ti iei in cantitati mai mici, dar iesi mai prost.
Daca problema e si la sucuri, recomand ori sa iti faci limonada zilnic, ori sa investesti intr-un storcator de fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O varianta ar fi sa iti cumperi un porc din ceramica in care sa bagi banii si care nu are decat fanta pe unde se introduc, ala fiind facut asa tocmai ca sa nu-i mai poti scoate decat spargandu-l.Sau iti faci o cutie din lemn cu un lacat si o gaura pe unde sa-i bagi, iar cheia o arunci la tomberon afara.Nu stiu,zic si eu. Oricum am vazut si in ultimile doua-trei intrebari ca esti pretentios cu sfaturile, dar intelege-ne si pe noi ca facem tot ce putem sa venim cu solutii bune la problemele voastre...
In fine, nu te mai intreb de ce nu te poti abtine de la mancat dulciuri, dar nu pentru ca te superi, ci pentru ca si eu aveam aceeasi problema cu berea.Cu diferenta ca la mine erau alte sume - 50-70 de lei.Si tot asa am rezolvat-o, am pus banii intr-o cutie de metal, sudata peste tot si prevazuta doar cu o gaura prin care evident ca nu puteam sa-i mai scot.Bine,e adevarat ca dupa 5 zile am inceput sa cumpar bere pe datorie de la chioscul din colt, iar apoi m-am imprumutat la un vecin de un flex si am platit ce aveam de platit.
Dar acum nu mai fac asa, m-am ambitionat si mi-am cumparat flexul meu...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos

Cer sfaturi stricte, deoarece multi imi raspundeau pana sa cer asta cu raspunsuri care nu isi aveau rostul. Poti sa te uiti la intrebarile mai vechi sa vezi.

Multumesc frumos inca odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și mie mi se pare risipă pentru că dulciurile cumpărate nu sunt prea gustoase.
Dacă le faci tu e altceva.

| ElisaAna a răspuns:

7 lei pe dulciuri nu mi se pare mult, nu strici banii.