| Ramo137 a întrebat:

Ce sa faci cand o nevoie nu e respectata de altcineva desi o repeti asertiv si clar?
Se rupe respectiva relatie din cauza ca respectivul nu poate arata maturitate si intelegere? (Prietenii, amoroase, etcc)

Continuand sa nu iti respecte nevoile si dezamagind mereu e foarte dureros.
Dar e si greu continuand asa incat te distruge cu nesimtirea de a continua sa greseasca de n ori.

Ce probleme au oamenii astia?
Voi cum reactionati?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

Dacă tu ai niște limite și cealaltă persoană nu le respectă e dreptul tău să rupi legătura cu ea.
Explică cum te simți tu, dar cât de clar se poate... apoi dacă persoana aia nu înțelege știi ce ai de făcut.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sa faci cand o nevoie nu e respectata de altcineva desi o repeti asertiv si clar?
Așa este când interpretezi relația ca o tranzacție în care tinzi să îți satisfaci nevoile ( Die kleine oder die grosse Not, cum zice neamțul, adică pipi sau rahat). Sa,. I need you, am nevoie de tine, cum zice anglo americanul.
Simplu, să pleci și să cauți satisfacția nevoilor în altă parte.
Dar înainte de plecare să îți pui problema dacă sunt nevoi reale sau fantezii.

| Ramo137 explică (pentru sadrian46):

Haha ma asteptam sa imi raspundeti!laughing multumesc de raspuns!

| sadrian46 a răspuns (pentru Ramo137):

Pe mesaj privat sunt mai serios.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Nevoie" suna vag, depinde la ce se refera acea nevoie.
Inteleg si accept multe intr-o relatie (de prietenie ori amoroasa), dar cand e vorba de lucruri simple ce tin doar de intentii, iau la suturi orice "relatie", imi bag piciorul si imi indrept toata aventia spre altceva, considerand persoana aia un nimic daunator.
"Ce probleme au oamenii astia?" - imaturi, in cazurile pe care le-am intalnit eu.
Dar "nevoie" poate insemna si ceva ce persoana aia, oricat de mult ar vrea, nu poate oferi. In acest caz e mai dureros, dar concluzia e tot aia: trebuie sa cauti altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rup legătura cu persoana respectivă. Persoanele toxice trebuiesc îndepărtate.