| Nevroza a întrebat:

Ce sa faci cand ramai fara putere, in sensul ca nu te poti face inteles? Cand ai o idee si nimeni nu te asculta, crezandu-te ciudat sau din nu stiu ce motiv, iar la un moment dat ajungi sa nu iti mai pese. Ramai singur, iti pierzi increderea, pui capul in pamant si taci. Vorbesti tare si nimeni nu te ia in seama. Simti ca esti in plus si uneori, doar viciile, muzica sau sportul te ajuta sa iesi din aceasta lume, ce pare a fi un esec(la fel ca tine). "Ne nastem egali". desi unii se fac mai intelesi decat alti. Nu ne nastem, deci egali. Ajungi sa iti faci o identitate falsa(ca mine), sa astepti sa fi compatimit(deoarece nu esti singur) deoarece ai nevoie de o evadare. Multi nu inteleg, judeca. Voi ce parere aveti?

48 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Ne nastem egali, ajungi asa cum ai spus tot din cauza ta. Crezi ca degeaba nu te asculta oamenii? Probabil nu stii sa te faci placut, sa te integrezi, sa te impui din cauza unor probleme si tu stii care sunt si tot din cauza lor nu ai incredere in tine sau nu aveai ca din cate vad nu cred ca aveai nici inainte. Daca aveai nu ajungeai asa. Vrei sa te accepte lumea? Pai rezolva-ti probleme intai care te fac sa fii asa cum esti.

| Nevroza explică (pentru Sn4k3):

Ma crezi ca am incercat? Citesc cărți de dezvoltare personala chiar, acționeze... ce sa fac?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Nevroza):

Gasesti un mod, gandeste-te ca nu o sa o faca nimeni pentru tine si daca nu te schimbi, asa o sa fii tot restul vietii. Deci e greu, nasol, dar tot trebuie sa o faci.Vezi ce probleme ai si cum poti sa le rezolvi, ca sigur poti. Trebuie sa gasesti doar modul potrivit, gandeste mai deschis. Dupa cum ti-am spus, nu o face nimeni pentru tine si daca tot ramai cu ideea ca nu poti, tot tu iesi in pierdere. Iti urez bafta!

| Lostlyric a răspuns:

Invata sa ai o voce si continua. Oamenii nu-ti sunt adversari, iti sunt parteneri. Invata sa folosesti in avantajul tau abilitatile, mintea si sentimentele lor si nu lasa ca vocea lor sa te doboare. Cu cat iti este mai dificil sa dai piept cu viata, cu atat vei deveni mai puternic, zi de zi, incercand sa rezolvi ceea ce crezi ca te poate dobori. Pentru ca vei infrunta tot felul de cacaturi pentru care nimeni de pe Pamantul acesta nu este pregatit sa le infrunte si nu stie cum sa le infrunte de cand se naste. Doar fiind fata in fata cu problemele poti sa le rezolvi si sa evoluezi, iar rezultatele vor fi mai mult decat satisfacatoare.
Ia fiecare situatie in parte, nu te concentra pe problema, concentreaza-te pe solutie si esti deja unul din acei maxim 15% oameni ai planetei care reusesc in viata si isi accepta toate oportunitatile.
Cel mai important: cazi jos, ridica-te. Intotdeauna.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Lostlyric):

"Oamenii nu-ti sunt adversari, iti sunt parteneri. "

In sfarsit cineva de acord cu mine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clisee specifice celor de 12-15 ani.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nevoie sa ii spui tu asta. Doar ce a zis ca nu il ia nimeni in serios si ca nu se poate face auzit. Si acum vi tu sa faci pe desteptu. Nici macar nu raspunzi la ce a intrebat.

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

E usor sa zici asta. nu sunt clisee si de la 15 la 18, acelasi negativism intens il am.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Nevroza):

Lasa-l sa zica. Nu stia si el ce sa mai raspunda pe TPU. E mai usor sa arunci raspunsuri din astea decat sa incerci cu adevarat sa ajuti.

| Nevroza explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

El nu stie cum e sa te simți...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nevroza):

Afli.Ai 2 variante.Le încerci pe ambele.Fie continui să fi un ratat care nu spune "nu", fie începi să le arăți celorlalți că ești capabil să iei singur decizii.Prima ai văzut că nu funcționează. Rămâne a 2-a.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

A ajuta pe ceilalti nu te face ratat frate. Unde am ajuns? Sa consideram persoanele bune ca fiind ratati. Cum ramane cu Dumnezeu? Toate lucrurile pe care le-a spus. A ajuta fara sa ceri ceva in schimb te face bogat cu sufletul. Dar nu ma astept sa inteleasta acum, Zoeyyy. Nevroza nu a gresit cu nimic. Trebuie doar sa isi gaseasca linistea sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Din nu știu ce motiv"
Află motivul, scapă de el.Sau maschează-l.
Cu cât îți pierzi mai repede încrederea în oameni, cu atât e mai bine. Unii îți vor recâștiga o parte din ea.
Nu ne naștem egali.Nu murim egali.Simplu.
Identitate falsă. uneori funcționează. Toți purtăm măști. Unii o fac din instinct, alții cu stângăcie, ca tine.
Dacă aștepți să fii compătimit ești total îndreptățit(și tu, și restul)să spui că ești un eșec.Asta și ești, dacă ajungi să vrei mila altora.
Nu e treaba lor să înțeleagă. Oamenilor nu le pasă de tine.Nici ție n-ar trebui să-ți pese de ei.
Toți judecă.O fac cu voce tare pentru că tu le permiți, pentru că nu ripostezi.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli. Nu toata lumea judeca. Exista oameni care asculta si care sunt gata sa ajute. Nu este gresit sa astepti putina compatimire. Cu totii avem cateodata nevoie sa ne spuna cineva ca suntem mai mult decat credem ca suntem, sa ne inalte putin. Sa ceri ajutorul NU te face un esec! Sa te dai batut si sa suferi in tacere ESTE un esec. Faptul ca a scris aici, arata ca vrea sa schimbe ceva. Sa asculte pareri. Asta este primul pas pentru a se intrepta.

"Nu e treaba lor să înțeleagă. Oamenilor nu le pasă de tine.Nici ție n-ar trebui să-ți pese de ei."
Nu e asa. Mereu exista cineva caruia sa ii pese. Faptul ca ai scris mesajul asta, arata ca pana si tie iti pasa cat de putin. Si ba da, ar trebui sa ii pese de oamenii din jur. Altfel unde am ajunge? Daca nimanui nu i-ar pasa de nimeni? Nu merge cu ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Lumea ar ajunge oarba si stirba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu,nu mă înșel.Toți judecă.Nu te poți abține mereu.Involuntar îți formezi o părere despre cineva și critici anumite lucruri, nu trebuie să o faci neapărat cu voce tare.
Cu toți avem nevoie să ne spună cineva că nu suntem indispensabili, că suntem mai praf decât credem că suntem.De aici pornește ambiția. Vorbele bune nu au darul de a te determina să te ridici, dar cele dure pot constitui imboldul necesar.
Nu, arată că mă plictiseam.Nu am ajuns să îmi pese de un necunoscut.
Societatea funcționează și fără doze exagerate de empatie.Aș zice că merge destul de bine numai pe baza ipocriziei. Bunătatea nu duce spre progres, nu urmărește competiția.Nu poți progresa urmărind mereu bunăstarea celor din jur.
Să nu-i pese nu înseamnă că trebuie să omoare oameni în stânga și în dreapta. Înseamnă că trebuie să-și pună pe primul loc scopurile lui, viața lui și apoi a celorlalți.Să nu fie influențat.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca "Cu toți avem nevoie să ne spună cineva că nu suntem indispensabili, că suntem mai praf decât credem că suntem.De aici pornește ambiția." etc. atunci de ce spui ca e un esesc, pentru ca ne-a cerut ajutorul? Nu e asa cum crezi tu. De acord ca trebuie sa ne punem scopurile si viata pe primul loc. Dara daca tu vezi lumea si societatea in felu asta de neagra si fara speranta, mai bine pastreaza pentru tine. Nu mai intrista lumea. Pentru ca exista persoane carora le poti spune durerea. Sunt aici sa dovedesc asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

El vrea ajutor.Prin ajutor înțelege vorbe bune,sfaturi,nu critici,după cum a și specificat:"Multi nu inteleg, judeca".
O văd gri,nu neagră.N-am zis că e fără speranță.Dar da, dacă "lumea" se întristează de la niște simple cuvinte spuse de o necunoscută, atunci da, chiar suntem fără speranță.
"Sunt aici să dovedesc asta"laughing
Dovedește-i-o lui, nu mie.

| Nevroza explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Lumea este neagră si tristă, nu stiu cat contribui eu sa întristez

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa mascheze. Dar se vede. la un moment dat flerul se duce, fiind iluzii esoterice, în rest

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Nevroza):

Nu de tine spuneam ca o intristezi. Tu doar o vezi neagra si trista. Incerc sa te ajut sa nu o mai vezi asa.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu am incercat sa iti dovedesc tie. Pentru ca mi se pare ca pe tine nu te deranjeaza deloc chestia asta big grin big grin

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Uneori bag capul în pământ și ma gandesc la altii mai tare decât la mine. Nu stiu sa refuz, iar din cauza asta era sa iau si bătaie si șantaja. Scopurile mele, am impresia ca sunt drumurile celor cu interese. prin mine indeplinindu-si scopul. E ciudat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Și dacă m-ar deranja, tot n-aș rezolva nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nevroza):

Nu e ciudat, e trist.Totul depinde de tine.Nu de sfaturile unor necunoscuți.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Nevroza):

Fix de aia incerc sa te ajut. Si eu am trecut prin faza asta. Partea cu ajutatul inca nu am eliminat-o. Inca nu pot refuza pe nimeni. Chiar daca stiu ca nu imi iese nimic din a ii ajuta. Insa am invatat sa nu imi fac rau mie insumi ajutand pe alti. Iar asta trebuie sa o inveti si tu imcet incet.

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Depinde cand nu stii ce sa faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

A-i ajuta pe ceilalți mai mult decât te ajuți pe tine, punând interesele lor mai presus de ale tale, ba da, te face ratat.Nu persoanele bune, ci cele naive. Uneori astea devin sinonime.
Da, nu a greșit cu nimic.Trebuie doar să se ducă la o mânăstire să-și găsească liniștea sufletească. Privește cerul, ascultă păsările și ignoră cu desăvârșire că toate astea sunt din vina lui și că ar putea să le rezolve dacă ar lucra la personalitatea lui

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteam sa pariez pe bani frumosi ca te iei tu de ce am spus despre linistea sufleteasca. Ce sa mai zic? Nu o scot la capat. Binele nu invinge intotdeauna. Dar uite ca si eu sunt "ratat" si pot sa iti garantez ca imi merge foaaaarte bine viata. Oricum, este alegerea lui de cine vrea sa asculte. Sa te mai intreb insa ceva. Inca mai esti aici de plictiseala?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Sunt sigură că îți merge foaaaarte bine viața laughing
Da.Și din dorința de a vedea cât de convins ești tu de beneficiile bunătății.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, daca ma crezi sau nu ca imi merge bine viata, e treaba ta. Eu pot sa jur cu mana pe inima ca nu te mint. Dar ce conteaza? Nu trebuie sa iti dau tie socoteala. Te las sa traiesti in pesimismu tau. Sau "realism" cum va place voua sa il numiti ca sa va simtiti mai bine. Da te rog eu, nu mai incerca sa tragi si pe altii la vale dupa tine. Ca e imoral. Nu ca ar avea moralu vreo importanta pentru tine happy

| Nevroza explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Cine e pe bratul drept sau stâng. tu sau Zoeyyy?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Nevroza):

Ce? Nu am inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Iar eu pot să nu dau 2 bani pe jurămintele tale.Pe oameni în sine.
Citisem doar partea cu pesimism și voiam să-ți spun că sunt doar realistă, dar văd că ai anticipat și singur.
La vale? Ești tu așa de sigur că e rău ce spun eu?
Așa e.Nu are nicio importanță pentru mine.
Cât despre compasiune, nu am de ce să simt așa ceva pentru o persoană pe care nu o cunosc.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai maaa. Macar doi bani sa completez si eu pentru o sticla de apa. In fine. Poate ca nu e corect ce zic eu. Dar nici ce zici tu. Adevarul este undeva la mijloc. Deci hai sa lasam copilarismele astea, ca am venit aici sa incercam sa il ajutam pe bietul om, si numa ne certam. Asta putem cadea cred de acord ca nu ajuta pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne nastem egali si nu o sa fim niciodata.
nu ajungi sa iti faci o identitate falsa, e o alegere personala.
astepti sa fii compatimit? de ce? cu ce te incalzeste? asta nu e o evadare, e o fuga de responsabilitati si schimbare.
incearca sa scapi de mentalitatea asta de victima, nimeni nu te poate ajuta, poate suna dur, dar adevarul e ca fiecare isi duce propria lupta si compatimirea aia pe care o primesti, de multe ori s-ar putea sa fie falsa. oamenii nu te asculta pentru ca, probabil, nu stii sa comunici eficient. faza cu,, sunt ciudat'' merge daca ai gen 13 ani, dar mai incolo, nimanui nu-i pasa. sorry.
increderea in sine se lucreaza constant, nimeni nu o are pana in cer, dar asta nu o faci asteptand mila. mila e inutila.
muzica vindeca, sportul e sanatos, vicii mai avem si noi, cat timp nu exagerezi cu nimic, esti ok. invata sa contezi doar pe tine si sa nu-ti pese ce cred altii. da-ti mastile jos, pentru ca SINCER, nimanui nu-i pasa. poate pe mine ma misca putin povestea ta si as putea sa te ascult in privat, daca crezi ca ai ceva de discutat si n-ai cu cine, poti sa-mi scrii oricand. dar daca faci asta doar ca sa plangi de mila, nu o sa te ajute cu nimic. incearca sa schimbi ceva. singuratatea pe mine m-a ajutat enorm, cand inveti sa fii singur, inveti sa fii independent, sa fii sincer cu tine si asa mai departe. incearca sa iei totul pozitiv si sa profiti de singuratatea asta ca sa cauti metode de a te dezvolta personal.
ce vrei, mai exact, sa inteleaga oamenii despre tine?

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

E usor sa spui asta. Nu te gândești că unii chiar de asta au nevoie, având psihicul si slab? Cum sa te ajuți si sa ai putere dacă si tu esti la pământ? Stau de multe ori si ma gandesc ca, identitatea falsă e sa arat ca sunt puternic cand de fapt nu sunt. Nu as mai cere compătimire, deoarece din ce am citit ar fi defect... dar eu cand încurajeaz is luat de prost. E diferenta. Tu poate esti mai tare la caracter si nici nu stiu daca poti sa te pui in situatia mea. Chiar am ajuns sa ma plâng de mila cand nu mai am sanse sa ma mai ridic, de unul singur

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nevroza):

Mai, scuze daca am sunat dura in raspunsul anterior, eu nu iti stiu tie istoria ca-mi dau seama prin ce treci dintr-o singura intrebare si ti-am zis cum vad eu problema din pozitia asta si informatiile astea.
Am trecut si eu prin ce treci tu, am avut multe depresii si intr-o perioada imi ziceau si mie cateva persoane:,, te plangi prea mult, e mai usor sa plangi decat sa faci ceva, e mai usor sa te complaci, nu?'', si asta nu m-a facut sa renunt, mi-am dat suturi in fund pana m-am ridicat singura, nu cred ca am fost o persoana mai puternica decat tine, sincer, cred ca esti tu in momentul asta foarte descurajat.

Daca simti ca esti la pamant si chiar nu ai cum sa te ridici de acolo, singura solutie e sa apelezi la un psiholog. Si sa comunici cu familia ta, daca poti.

Daca nu, scrie-mi mie, poate ne imprietenim si pot sa-ti fiu alaturi, sa te ajut cum pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"pui capul in pamant si taci."
Inceteaza sa-ti mai pese de parerile celorlalti.

| BlueDark a răspuns:

Te inteleg perfect si am trecut demult de varsta adolescentei.Nu-s clisee adolescentine, ci probleme cu care oricine se poate intalni.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

In primul rand, nu trebuie sa ne plangem de mila pentru lucrurile care ni se intampla. Banuiesc ca ai trecut prin ceva perioade foarte grele pentru tine, considerand ca ai ajuns sa te simti asa. In situatii de genul asta, ar trebui sa intervina darul dat de Dumnezeu, logica.

Atunci cand sentimental simti ca nu mai poti duce, incearca sa te axezi putin pe partea logica a creierului tau. Adica, sa vezi faptul ca viata merge mereu inainte. Sa vezi faptul ca toate lucrurile sunt trecatoare. Fericirea, dragostea, bunurile materiale, tineretea, si evident, starea ta de tristete. Cu toate astea, nimic nu se pierde.

Fericirea spre exemplu, poate fi recapatata. Dragostea la fel. In acest caz, ca si cele bune, pot reveni din pacate si lucrurile rele. Depinde ceea ce alegi TU. Nu te ppate ajuta mai nimeni daca tu refuzi sa te accepti pe tine insuti.

Tot ce pot eu sa iti spun, este ca nu esti un esec. Te asigur de asta. Treci pur si simplu printr-o perioada proasta, cauzata cel mai probabil de impresi gresite despre mediul inconjurator si despre oamenii cu care interactionezi. Vreau sa spun ca nu este totul asa cum crezi. Exista oameni care te asculta, trebuie numai sa ii gasesti. Mereu va exista un curcubeu dupa furtuna.

Nu exista bune fara rele. In viata ai sa treci prin multe, multe incercari. Imsa orice ce s-ar intampla, tine minte asta: Cea ce noi oamenii numim "esec", nu insemna a cadea. Si a nu te ridica. A te da batut. Iar tu inca nu ai facut asta, prin urmare nu esti un esec.

Ai pur si simplu nevoie de cineva care sa te inteleaga, in care sa ai increderea necesara pentru a te descarca. Cineva care o sa asculte ce ai de spus si nu o sa te judece, dar o sa iti tina partea si o sa iti explice unde nu a mers bine. Pot fi eu acea persoana. Nu ezita sa imi scrii daca simti ca ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti. Viata ta este pretioasa. Nu lasa pe nimeni sa iti spuna altfel. Nici macar pe tine insuti. Sper ca te-am ajutat. Spune-mi daca ai nevoie de ceva.

happy

| LoveSleep a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Darul dat de Dumnezeu, logica. Lol, asta e nouă.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Te referi, pe cine ar trebui sa asculti? Pe cine vrei. Este alegerea ta. Eu am sa te ascult si sa te sustin, facand tot ce pot ca sa te ajut, si sa te scot cat de cat din starea asta.

Zoeyyy are sa te faca mai puternic ca si caracter. Mai nepasator. Nu te poate durea ceva de care nu iti pasa.

Dar dupa parerea mea, nu de asta avem nevoie. Tine minte ca Zoeyyy este o persoana care vorbeste cu noi de plictiseala. Nu arata compasiune si te considera un ratat. Si asta nu e rautate din partea mea sau ceva. Este ceea ce a spus ea insasi. Pentru mine asta e un semnal de alarma. Dar asta e decizia ta. Asculta si ce are ea de zis. Eu unul sunt chiar curios. happy

| LoveSleep a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Vreau și eu să vând casa alor mei și să mă mut în America. Ei sunt încă în viață, deci se descurcă ei. Oricum au zis mereu că tot ce e al lor e și al meu. Așa că, o să le vând casa. Am pus-o pe maică-mea să semneze, neștiind ce.
Dar când am vorbit cu niște prieteni să facă la fel, toți mă tratau ca pe un ciudat și nimeni nu încerca să mă asculte. Le-am demonstrat că după ce ne mutăm, viața lor se va schimba radical, în bine. Trebuie să trecem doar de un "hop". Dar nu mă bagă în seamă. Ai o idee si nimeni nu te asculta, crezandu-te ciudat sau din nu stiu ce motiv, iar la un moment dat ajungi sa nu iti mai pese. Ramai singur, iti pierzi increderea, pui capul in pamant si taci. Nu are rost viața asta.

Lui i-ai spus că i să-l susții și o să faci tot posibilul să-l ajuți, poți face același lucru și cu mine? Mă simt singur.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru LoveSleep):

Normal. Oricand.

| LoveSleep a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Ori nici măcar nu citești, ori nu înțelegi ce citești.
Probabil ești genul ăla de persoană care crede că toți oamenii ar trebui tratați în mod egal. O să ai copii care n-o să știe diferența dintre bine și rău, pentru că tati Bratu aici de față crede că omul trebuie doar încurajat indiferent e tâmpenie face sau scoate pe gură. Sau ai copii deja. Fac pariu că au fost câțiva pe la Românii au talent și au cântat, total afoni. Cărora nu le-ai spus, "bă, habar nu ai să cânți, stai dracul acasă și apucă-te de pictură". Ai tăi erau dintre ei, nu?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru LoveSleep):

Stiti ceva? Ia mai lasati-ma ma in pace. Tu nici macar nu ai citit toata conversatia. Si tu erai probabil un dintre batausi aoa cu cap patrat care abia au trecut de primara, pentru ca au avut pile la profesor. Si acum sta si eroneaza pe TPU.

| BigSmokeJunior a răspuns:

Salut! Vreau sa incep dea zice ca si eu ma simteam exact la fel ca si tine, stiu ca nu e usor, dar trebuie într-o zi, sa stai si sa ai o discutie cu tine însuți, si sa înțelegi ca chiar daca lumea iti arata acest compartment, tu mai conteazi multor oameni. Trebuie sa le arati ca si tu esti om, si trebuie sa iti asculte opinia pentru ca e DREPTUL tau! Si ce daca te crezi mai ciudat, a fi ciudat inseamna ca esti independent si ca nu esti ca ceilalti, ca tu ai o opinie diferita, si un mod diferit a vedea lumea. Noi, oameni care suntem mai ciudați, suntem cei mai norocoși din cauza asta, asa ca NU lasa pe nimeni se te contrazică la capitolul acesta! Partea cu "Ramai singur", scoateti-o din cap. Tu nici odata nu esti singur, dar pentru ca oameni sunt rai, te-au facut sa te simti asa, dar sa stii ca nici odata nu o sa fii singur! Muzica ma facea si ma face sa ma relaxez, dar într-o zi, in loc sa ascult muzica si sa ma izolez de toata lumea, am decis sa intru in conversatie, pentru mine a mers, iti recomand, iar daca tot nu iti dau atentie, incearca sa te fortezi in conversatie si sa te faci "vizibil". Noi ne naștem egal, dar oameni ne separa in grupuri. Toti oameni chiar au acelasi drepturi, si chiar nu conteza religia, culoarea, cultura, sau cine stie ce, si de acea trebuie sa arăti ca chiar suntem egali! Ca tu ai aceleasi drepturi, si ca nu conteaza cultura sau culoarea. Toti avem o identitate falsa si identitate adevarata, parerea mea e ca nu e rau sa ai o identitate falsa, dar cu condiția sa nu lasi identitatea falsa sa te schimbe ca si om. Dar partea cea mai importanta, e sa nu te dai batut, si sa fi puternic, asa vei trece orice opsacol!

| Nevroza explică (pentru BigSmokeJunior):

Mersi de încurajare, incerc Dar, cum am spus la un moment dat cedezi si deci indiferent sau negativist