| Aazra a întrebat:

Ce şanse sunt să pot trăi în Coreea (de Sud), dacă învăţ coreeana şi ştiu engleza? Credeţi că aş putea găsi de lucru acolo cât să supravieţuiesc? (loc unde să stau, mâncare.)
Am o mare curiozitate, vreau să încep prin a vă întreba pe voi, poate găsesc pe cineva care să mă lămurească sau cel puţin să îmi spună dacă se merită...
PS: Accept părerea tuturor.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai un loc de munca si te poti intretine, mai mult cunosti si limba bineinteles ca poti trai, asta pana iti dai seama ca esti la mii de km de casa si vei face orice sa te intorci.

Acum sa stii ca viata in Asia nu e asa cum vezi tu prin telenovele sau desene animate

| Aazra explică (pentru suntserios):

Îmi închipui că nu e aşa roz viaţa acolo, dar vreau ceva diferit. Nu ştiu ce aş putea face în România, dar chiar dacă e departe, mă încântă ideea să merg acolo. Vreau să mă documentez să aflu mai multe, de aia v-am întrebat, să ştiu o părere. E bine să gândesc din mai multe perspective, poate omit ceva.
Şi dacă mi-aş găsi de lucru şi aş avea o viaţă acceptabilă nu e nevoie să mă întorc, există fel şi fel de soluţii.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E foarte greu sa ajungi acolo, nu e ca si cum te-ai duce in Italia, pe langa faptul ca limba e extrem de grea, iar ei nu prea stiu engleza. Daca faci o facultate in Romania, te poti duce cu bursa de studiu, zic eu.
Sau iti gasesti un corean si te duci cu el acolo.Pe bune, functioneaza, am vreo 3-4 prietene care asa au facut. Astora le plac romancele. thinking