| DarkShina5566 a întrebat:

Ce se intampla cu Rosia Montana? De ce protesteaza oamenii?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Se întâmplă că bieții oameni sunt manipulați de un grup de interes pentru a reuși (ăia) să pună mâna pe aurul nostru cu metode de extracție supertoxice. Faptul că zona e săracă și nu prea sunt posibilități de câștiguri pentru localnici îi face să poată fi foarte ușor „manevrați".
Ar trebui înțeleși și ajutați să poată găsi metode alternative de subzistență, fără să distrugă mediul în care vor trăi copii și nepoții lor. (Presupunând că se va mai putea trăi acolo, dacă proiectul RMGC se realizează vreodată).