| An0nim0000 a întrebat:

Ce se intampla daca nu raspunzi curierului la telefon si nici nu esti acasa, (fan curier) primesti amenda?
Ca idee, telefonul meu este stricat si baga casuta vocala oricui ma suna si cand a ajuns coletul am fost la doctor si nu am putut sa raspund din cauza problemelor la telefon. Ieri am primit mesaj ca trebuie sa ajunga (presupun ca a ajuns cand eram la doctor) si telefonul inca nu imi merge sa sun sau sa fiu sunata, plata era prin ramburs (nu am platit nimic) si sincer nici nu mai tin sa primesc coletul, vreau doar sa stiu daca o sa primesc amenda sau ceva... Stiu ca e o situatie naspa pentru curier dar chiar nu am ce sa fac si doar nu vreau sa am probleme

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Firmele de curierat sunt firme private. Daca ai un colet si se intampla sa nu raspunzi, coletul este restituit catre expeditor iar acesta o sa plateasca taxa de transport.

In rest nu se intampla nimic altceva.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la cine sa primesti amenda?
Coletul se va intoarce la expeditor daca nu ti-l pot livra si aia e

| VoidEternal a răspuns:

Cel mult risti sa nu-ti mai livreze comenzi magazinul respectiv, dar nu iti da nimeni amenda. Oricum e cam de cocos sa faci asta. Magazinul trebuie sa plateasca livrarea pentru coletul tau si tur si retur.