| anonim_4396 a întrebat:

Ce simtiti voi cand priviti acest clip infiorator?
https://vimeo.com/246567348
Ce ziceti, toti oamenii sunt capabili sa se numeasca parinti?

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Ca tot @Salontanul mi-a dat ignore...
E clar ca educatia cu frica de bataie nu e educatie.
De aia spre exemplu unii ajung maturi si nu respecta legi spre exemplu pana nu ii prinde politia. Ca singura lor educatie e bataia nu bunul simt

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i bataie? E gluma. Eu eram batut ca lumea si pentru asta ii multumesc buncii mele (Dumnezeu s-o odihneasca)! Faceam prostii cu ghiotura si daca nu era ea ajungeam vai de mine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah. Infiorator? Stai tu calm. Vrei infiorator, du-te la un spital de copii la urgente si o sa vezi acolo infiorator. Eram cu junioara intr-o seara (am fost de doar doua sau trei ori in zece ani, deci sansa sa se intimple asta e destul de mare) si a venit unul de vreo 13-14 ani pe care il batuse taica-su. Nu putea sa mearga, il duceau cu scaunul cu rotile. Era vinat pe intreaga suprafata vizibila, inclusiv toata fata, miinile, picioarele (era vara si avea pantaloni scurti pe el). Daca il calca trenul nu ar fi aratat cu mult mai rau. Aia e infiorator. La clipul de fata mai infiorator mi se pare faptul ca jegul ala e imbracat in MC, si asocierea pe care copilul o va face in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Membrii familiei, ca si tine, spun liniştiţi că a fost doar o glumă. Legea, însă, spune altceva.
Crina Sirb, purtător de cuvânt al IPJ Cluj: „Au întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de rele tratamente aplicate minorului. Femeia riscă închisoarea de la trei la şapte ani".

Daca ai fost batut ca lumea, de ai tai, si daca te mai si lauzi cu asta multumind bunicii tale, atunci fara indoiala ca ii vei urma exemplul.
Sper ca nu, dar asa se intampla in multe cazuri, la o adica, rau faci rau gândesti.
Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta, sa îi ierte pacatele cand Dumnezeu nu odihneste si nu iarta pe nimeni daca nu se lasa de pacate cat timp traieste? Ma faci sa rad cu biblia in mana.

Acelasi argument pe care il aud tot timpul, ca "rau ajungeam daca nu eram batut".
Stii ca puteai ajunge bine si daca nu te batea, dar o zici ca e la moda ca de adevarat nu e, daca era adevarat era adevarat pentru toata lumea.
Nu bataia educa si il invata pe om cum trebuie sa se comporte in lume, ci educatia si exemplele in familie educa si face dintr-un animal om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scena a şocat o lume-ntreagă, cu atât mai mult cu cât sunt membri ai familiei cei care filmează, iar mama asistă complice la terorizarea copilului său, si tu zici ca nu te-a infiorat ce ai vazut?
Macar daca ne-am pune in pielea copilului, dar nu, preferam sa vorbim din exterior cand stam la caldurica si ne e bine noua, noua. Cat egoism pe noi...
Iti zic numai un vers, dintr-o strofa, din viata mea, unul doar.
Cand intr-un loc ma aflam si rudele mi le cunosteam, vazut-am cum ele isi bat copiii ca pe animale, si m-a ingrozit.
Ce pastor si-ar lovi oile, cu atata inversunare incat sa le faca sa zbiara de durere pe sarmanele mioare?
Un pastor bun sigur nu, dar un pastor nebun mai mult ca sigur.

"La clipul de fata mai infiorator mi se pare faptul ca jegul ala e imbracat in MC, si asocierea pe care copilul o va face in viitor."
Nu cred ca are de-a face MC cu God, nici Bau Bau cu Satan, asta e doar ce crezi tu, adica nu sunt studii care sa demonstreze ca ce zici tu e adevarat.
Oamenii vorbesc cu ei de cand exista gandul, cealalalta voce, interioara, si asta le ofera un motiv in plus sa creada ca si cum ar vorbi cu Dumnezeu.
https://doxologia.ro/......zeu-din-om

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da bine, ii mancam de foame, si ii sacrificam pentru zei, dar acum nu sunt nici zei si nici foamete si totusi exista o mentalitatea la fel de primitiva cum ca doar batut copilul invata.

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt zei si nu este foamete? laughing
Cred ca glumesti sau esti foarte permisiv. Jumatate dintre noi mai bine ne saturam doar din privitul la emisiunile culinare si zeii ni luam de pe Youtube, reviste glossy, tik tok. timpuri moderne.

| Jugoslavije a răspuns:

Du-te ba tu in comuna Toporu, judetul Giurgiu sa vezi tu acolo ce bataie adevarata ce manancau cei din familia Capone.
Pana sa fie saltati de astia de la protectia copilului, aia erau pusi pe coji de nunca si batuti cu saslcie, pana sangerau.
De paste tin minte ca a luat taica-su un lemn mai masiv si i-a batut pe 2 dintre ei pana s-a rupt lemnul, asta asa sa nu compari violenta cu prostia aia ce ai pus-o tu. Daca te intrebi de ce nu s-au luat masuri acolo, pentru ca seful de post facea lege happy
Cel mai probabil autoritatile s-au sesizat acolo ca le-a sarit aia ca tine in cap.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma infioreaza, anormalul e normal la noi. Le-as rupe capul alora, da, insa nu ma infioreaza. Zi-i egoism, zi-i cum vrei. Daca pui la suflet toate nenorocirile, o iei razna.
"Adica nu sunt studii care sa demonstreze ca ce zici tu e adevarat."
Cum nu? Hai sa te bata cineva de fiecare Revelion cand esti copil si sa imi zici dupa aia ce bine iti e de Revelion cand ajungi adult...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Aici ai spus adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Anyway, mi-am adus aminte de vorba ta de aur, cand ai zis ca noi oamenii suntem o creatie defectuoasa si ca ne meritam soarta.
Deci sa zicem ca nu te mai incarci cu gunoaie si pentru ca te-ai incarcat destul, ai vazut destul, si nu mai simti nimic de la o vreme.
La treaba cu demonstratia ma refeream la trecerea de la MC la God cand esti adult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru goguPatent):

F adevarat ce spui, atat de adevarat incat ma tenteaza sa iti dau funda.
Sper numai sa nu se supere Salontanul pe mine, pentru ca eu nu am nicio treaba cu cearta voastra care s-a soldat cu block.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jugoslavije):

Cazul tau e desprins din filme horror, al meu din filme divertisment, pentru unii, ca nici acum nu stiu ce e amuzant si de gluma sa terorizezi un copil in halul ala.
Cica maica-sa la copil, sa iei note bune daca vrei sa nu primesti bataie.
Acum inteleg de ce unii copii se sinucid din cauza unor note proaste...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad in jurul meu numai copii razgaiati si prosti si tu imi faci morala mie? Copii care la 11 ani nu stiu sa salute pentru ca parintii si bunicii nu l-au educat cand trebuia. La 6 ani treceam prin sat si nu salutam. M-au parat satenii si mi-am luat-o de la bunica mea. De atunci n-am mai trecut fara sa salut. Merg pe strada, acum, eram in dreptul usii unui magazin si un "vitel" tanar sa ma dea jos ca sa intre el in magazin. Asta este "educatia" moderna? Sunt copii care stiu de vorba buna dar majoritatea sunt vai si amar! In clasa a 8-a aveam un singur coleg analfabet functional. Acum, potrivit testului PISA, sunt peste 40% analfabeti functional. Asta a adus "democratia" europeana: analfabeti pentru ca sunt mai usor de condus si pacalit si, mai nou, faptul ca barbatii pot sa nasca. Asta ma doare pe mine cand cand agramatii dau sfaturi cum sa cresti copii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este chiar o bataie cum spune in descrierea clipului.
Pe langa asta, nelegat de videoclip, evident ca nu toti oamenii nu sunt facuti sa fie parinti responsabili, asta este cert.

Da, copilul din clip a suferit si a fost un oarecare abus psihic, fiind pus intr-o postura incomoda, sa ne rezumam la acest cuvant.

Dar astfel de lucruri se mai intampla, se intampla si lucruri muuuult mai grave prin casele din Romania, cat si din alte tari.
Nu este ok, normal ca nu este bine ce se intampla, dar... nu se va schimba nimic.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am vazut si eu ieri, un caz mai apropiat, cu nepotul meu, cand acesta a aruncat cu un obiect in mine doar pentru ca i-am luat apararea si asta pentru ca era gata sa fie lovit de ai mei, si anume de mama mea, care îi este bunica, si sora mea, mama copilului.
Maica-mea zice ca il educa prin asta.
Nu se vede.
Daca si tu zici la fel inseamna ca nu ai incercat sa educi decat prin frica, si frica tine doar pana la o vreme.
Ai avut copii? Adica sa nu vorbim fara sa experimentam.
Daca tu zici ca bataia e unica solutie si ca nu exista alte metode care sa aduca copilul pe drumul cel bun, atunci trebuie sa fi experimentat asta, nu crezi?
Pai tocmai agramatii aia sunt crescuti de niste oameni violenti, ca doar acestia sunt crescuti la vite si porci si, deci, sunt de grajd.
Ca vorbind asa, daca nu ar fi oamenii exemple bune, cu ce ar ajuta educatia si cei 7 ani de acasā oferiti copilului?
Cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Rezonez cu tot ce ai spus. Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta îl deranjează că nu îl salută copiii
Macar pe strada să primească puțină atenție dacă ai lui nu îl sună niciodată
Astea sunt probleme de oameni care au ajuns singuri că au suferit toată viața de acreala acuta
Un salut =}}}} o tragedie!

| Mosotti a răspuns:

Dar ce a facut ala? Statea cu batu in mana si nu facea mai nimic, dadea doar din gura, de ce zici ca e infiorator?! Esti culmea.
Ma asteptam la cine stie ce bataie.
Am impresia ca e facatura aia, special filmat asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal ar trebui sa treci de la MC la realitate, asa cum e. Sintem aici, traim, crapam. Conteaza ce lasam in urma, nu ca vezi dom'le o sa ne mingiie pe crestet barbosul in cer ca ne-am batut copiii cu dragoste. Ideea e ca fara povestea cu mintuirea si viata de apoi, multi efectiv nu sunt dotati psihic pentru a face fata realitatii palpabile, si anume ca viata e o condamnare la moarte cu un interval in death row care variaza de la om la om si de multe ori e absolut imprevizibil, oricit de bun sau rau ai fi. Mai zilele trecute era sa ma ia un cretin pe trecerea de pietoni, il dublase pe ala care acordase prioritate pe prima banda. I-am umplut un pic frigiderul. Pe seara, cam la fel, ma uit la el, vine boul lansat spre trecere, pe banda 1. Eu traversam deja. Pana mea, macar de-ar fi ca in vestul salbatic. Sa umblam cu pistoale la noi, ne duelam 1/1, nu tu cu conserva si eu pieton. Fazele astea ma mai enerveaza. Imbecilii la volan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Imi da un fior numai cand il aud pe baiet cum striga de disperare si, in vazul acestor animale, ca oameni in ochii mei oricum nu sunt.
Ori de cate ori vad acest clip imi da o stare de nebine, si multora le-a dat nebine, dar doar celor care inca mai au inima de carne.

Nu e facatura, chiar parintii lui au zis ca l-au supus la astfel de pedepse umilitoare, si nu doar ca l-au supus, dar si au postat pe retelele de socializare toata mascarada asta.
Si cand ma gandesc ca colegii lui de scoala ar fi vazut toata chestia asta...
Pe mine unul m-ar afecta si mare d-apoi mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi place sa traiesc cand intr-o iluzie, cand intr-o realitate, si mai ales acum cand realitatea inca nu e fixa.
"...ca ne-am batut copiii cu dragoste."
HaHa, asta trebuie sa fie o alta vorba de aur, har, desi crestinii nu vor da mai nimic pe aceste cuvinte, adica ei chiar cred ca isi lovesc copiii din dragoste si il ajuta pe Dumnezeu.

Cam aceeasi faza cu zebra am avut-o si eu, acum 4 ani in urma, si am scapat ca printr-o minune.
Daca ai sti ce il injurau pietonii mei pe ala care era sa imi faca sicriu la noapte, dar asta dupa ce a tulit-o nebunu'.
Bine ca suntem amandoi in viata si mai putem conversa ca, atunci cand nu mai putem, nu mai putem.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, nu stiu, o fi, eu o vad ca pe o gluma, insa poate fi cum zici, nu stiu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti norocos. Eu faze de-astea cu zebra am cel putin saptaminal de ceva vreme incoace. Ma asigur continuu in timp ce intrec din ambele parti. Trecute sunt vremurile alea cand te asigurai stinga/dreapta si apoi traversai...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca citesti si nu intelegi! Asta e grav. Nu pe mine nu m-a salutat ci eu n-am salutat. Si nu mai face afirmatii ca nu ma cunosti. Apoi atentie la raspunsurile jignitoare! Si dupa pseudonimul pus se vede ca ai ceva probleme!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana si M. Sorescu lua bataie si a ajuns poet.
BÂR, BÂR!
Descoperirea mieilor abia fataţi Era primul semn de primăvară. Chiar înainte de ieşirea ghioceilor apăreau mieii, Cine-i găsea dimineaţa primul, avea dreptul să spunăcă sunt ai lui, Şi nu te lăsa să te uiţi la ei, ca să nu-i deochi, îi aduceam în braţe în casă la căldurică, Unde rămâneau până se dezmeticeau bine şi, cu rugăminţi, chiar mai târziu Când începeau, îmblânziţi, să se joace, sărind după noi în pat.Eu săream primul, ca mai mare şi mai deştept, Al doilea -Ionică, Ultimul, zdup, mielul.Fiecare rămânea pe locul lui, fix, să se poată constata care-a sărit Mai departe. Mielul dădea să pască florile din căpătâie şi perini. Săriturile erau reluate, faceam progrese în pat Sărind tot mai aproape de perete.Se umplea odaia de praf, ca pe linie, când trece o sarabalieîntreagă. Apărea mama îmbujorată de ger, de la tocat lemne, Ce e aici, mă, măgarilor, vă puneţi mintea cu dobitocul? Şi jap! câte una, două, câte apuca până reuşeam să ne băgăm repede sub pat. Mielul era scutit de bătaie, ba chiar mângâiat, dar ne pomeneam cu el după noi, Găsindu-ne foarte jigniţi, printre opinci vechi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@goguPatent si @Mosotti: nu-i blochez decat pe cei cu care nu se poate discuta omeneste si trec la jigniri, adica pe cei ce nu si-au primit "portia" cand trebuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Rau, schimba zebra.Sau i-ati o masina, ai mai mult noroc in ea decat in zebra aia blestemata.
Da, trecute si apuse, cand generatia asta e mai mult pe fuga...

| chuckmanson a răspuns:

Acest gen de oameni ar trebui duși într-un gulag din Siberia.

| chuckmanson a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Abuzul e abuz. Doar pentru că există nivele diferite nu înseamnă că experiențele anumitor copii ar trebui ignorate. Părinții care fac astfel de fapte sunt niște monștrii pe care sincer i-aș băga în gulag. Băiețelul din clip probabil își va trăi restul copilăriei fiind îngrozit de proprii părinți, oamenii care ar fi trebuit să îl iubească și protejeze și cel mai probabil va suferi de stres post traumatic până când ajunge adult. Ar putea chiar să devină el însuși abuziv într-o zi. Sper ca cineva să se sesizeze și să cheme protecția copilului(știu că e puțin probabil că e România but still). Copilul ăla merită o familie mai bună și terapie.

| chuckmanson a răspuns (pentru Jugoslavije):

Deficitul extrem de empatie pe care românii îl au mă uimește și mă scârbește.