| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce site-uri de stiri pro-ruse din Romania stiti, in afara de Sputnik?

41 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Nu cred vei gasi astfel de site-uri de stiri in Romania, si daca sunt cel mai probabil nu au audienta mare.In Moldova sigur sunt mai multe.

| Mosotti a răspuns (pentru Michaeel):

La noi sunt doar pro capitaliste, pro SUA din pacate.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate? Ce ar aduce bun ceva prorus?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai gandeste-te ca rusii mereu au fost victime sa fie atacati si sa li se ia resursele de catre SUA, asta e evident. Ce le-a facut rusii de pun arme in buza rusilor?! Ca vad ca SUA tot insista. Nu rusii sunt agresorii. Prorus nu e ok, pro realitate e normal.

Ar trebui o sursa care sa zica adevarul sa se destepte si lumea sa vada in ce sistem traim, cu cine tinem, si asa mai departe. Nu am zis neaparat sursa prorusa aiurea si mincinoasa, am zis o sursa corecta, iar daca se verifica ca rusii zic adevarul, atunci aia e.

Ca pro sua-istii mereu zic de rau de rusi aiurea. Cine a facut WW2? Nu SUA? Cine l-a scolit, finantat pe Hitler, nu sua si capitalistii Anglia si franta, ca sa se duca peste rusi? Ce dracu. In 33 cand a venit sus hitler era Germania praf economic, si al dracu in 5 ani avea si armata f mare, tancuri, avioane, mai facea si olimpiade, nu avea de unde bani. Plus ca nu avea voie sa faca armata mai mult de 100 de mii oameni si restrictii la avioane si altele, dar Anglia, franta i-a lasat ca aveau interes sa se duca peste rusi.

De parca nu se stiu faptele, sau poate o stii pe aia tot data de pro sua-isti. Si ww1 de Anglia a fost aranjat, a fost produs pentru marea finanta, si sa distruga imperiul rus si german, ca deveneau prea tari.
Vezi si tu faptele, analizeaza-le, scoate adevarul de acolo, nu te lua dupa spuse, chiar nici dupa rusi sa nu ne luam, doar faptele zic care e adevarul.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"rusii mereu au fost victime"
m-am oprit din citit aici ca m-a apucat rasul prea tare.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai trebuie sa argumentezi ca ce zic eu nu este corect! Rusii au facut imperiu prin asimilare, nu prin cuceriti, anglosaxonii prin cuceriri.
Acuma nu zic ca poate nu au mai facut si rusii prostii, ca nimeni nu e sfant, dar in nici un caz ca ailaltii.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

URSS clar a ajuns sa cuprinda jumat din Europa din cauza ca rusii au fost victime si s au aparat mereu.
Loool.

E nevoie sa discutam de istoria foarte recenta? Georgia, Ucraina,, Crimeea?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Crimeea a fost luata cu referendum, 90 si ceva la suta au votat pentru pentru ca erau matrasiti de fascistii ukranieni! Nu a fost luata cu forta.
Ucraina nu stii? Occidentul le-a promis domne dati-va cu noi ca va fi bine, si au ajuns in evu mediu, si-au batut joc de ei, SUA vrea ca rusii sa ii agreseze ca sa zica ca au incalcat granitele altei tari ca sa aiba motiv sa-i arda, vroiau sa puna mana si pe Ukraina sa o bage in NATO ca sa puna arme in buza rusiei si acolo.

Crimeea era in Rusia de fapt, le-a dat-o Hrusciov la Ukrainieni ca el era ukrainian si aia e.
Ukraina era tot rusia pana dupa revolutia din 1917, e bagase la rusi ca erau satui sa-i tot macelareasca tatarii si altii, dupa 1917 a aparut notiunea de Ukraina care in rusa inseamna cam "la margine".
Produceau masini, rachete, aveau destule ukrainienii si dupa dezmembrarea uniunii sovietice, o duceau chiar mai bine ca rusii, de cand sunt sub papuc SUA, au ajuns in evu mediu de 5 ani incoace, le-a lua tot, nu mai au nimic.

Pe Ianukovici cum l-au dat jos? Au tras din astia de la CIA in studenti ca sa zica lumea ca ianukovici a tras, tu nu stii cum se dau jos guverne? Chiar ei au zis cum se dau. Cand se desecretizeaza dosare dupa 50 ani, zic cum au dat guvernu jos si din Gatemala si altele chiar daca nu erau comuniste, cum nu le convine, cum fac manevra.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai cum sa aperi imperiul care a distrus jumatate de europa. Chiar nu ai cum. Agresiunea nu e numai fizica sa stii.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Cum a distrus jumate de europa?! Explica daca stii si vrei.
Eu ti-am explicat cum e cu Ukraina si Crimeea ca tu stiai ce zic astia, nu stiai adevarul, dar din fapte se scoate clar realitatea.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu nu recunoști urmarile comunismului pentru tine e clar ca nu a distrus nimic URSS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca maine s-ar face un referendum la cluj sa fie autonom de restul tarii sau sa se anexeze la Ungaria ar fi legitim?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Aaa, ce a fost in Romania cum sa nu recunosc? Ca am si trait, la noi era jale, era un sistem bolnav, nu ne-a zis rusii sa lasam oamenii nemancati, insa in Ungaria, Cehia si alte tari se traia cat de cat ok.
Si la noi pana in 77 se traia cat de cat ok adica pana sa vina faza cu mancarea, caldura, curentul, gazele.

Si daca eram in Europa de la inceput ce? Ne lua de la inceput tot ce aveam ca si acum, eram prostii europei. Nici macar unde sa stai nu mai aveai, ca nu iti permiteai sa cumperi apartamente daca le faceau aia. Repet, fa abstractie de ceausism care era o infectie, ma refer ca sistem.

La un sal de 2500 lei lunar costa un ap cu trei camere 120000 lei, de ex asta unde-s eu. Acuma la 2500-3000 lei costa 500000 lei adica cam 100000 euro, acelasi ap.
Ca sa nu mai zic ca astea noi costa si 150000 euro adica cam 750 mii, si proaste cu pereti mai subtiri, bloc langa bloc fara sa se respecta distanta si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stii regula aia aprobata de americani? Ca orice teritoriu
poate cere desprinderea, ca sa dezbine ei si sa domine cand vor, instiga la rupere in tara respectiva daca vor, si aia e, dar la rusi nu mai e valabil? Pai cum?
Plus ca, Crimeea facea parte din Rusia, pana la urma a venit inapoi unde era.
Si sa ii omoare nazistii ukrainieni pe rusii de acolo e legitim?
Daca oamenii vor, de ce nu? Sa se lipeasca unde vor.

Aici daca nu ii mai pupi in dos pe UE si SUA si nu mai faci ce zic ei, ce crezi ce se intampla? Subit se va cere autonomie ungara. Si va fi legitim. Exact pe asta si se bazeaza? Daca oamenii de acolo voteaza, e legitim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Care regula?

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Toate statele care au facut parte din URSS au fost fortate sa faca asta de cel mai mare agresor RUSIA. Si au suferit zeci de ani. Nu m-a luat tu cu calcule și alte vrajeli. Ca nu da nimeni libertatea de azi pentru salam cu soia dat la porție de atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca maine la Tiraspol 99% din populatie voteaza anexarea orasului la Romania e ok?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum, nu stii? Acum 10-15 ani s-a dat o lege la ONU vezi doamne libertatea autodeterminarii popoarelor. Cum ca daca se aduna unii pe un teritoriu si vor desprinderea, e legitim. Asta au respectat-o si rusii cu Crimeea.

Dar se aplica unde le convine la SUA, unde nu le convine nu ii lasa si zice ca nu a fost corect.
Asta e o chestie de a dezbina ascuns orice tara la nevoie, instigi pe acolo, creezi probleme sa zica lumea "aaa, din cauza statului suntem asa, uite, nu se mai poate, ia sa ne separam".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Dupa legea de la ONU e legitim daca ambele parti vor. Acuma depinde, daca la smecheri le convine, zice ca e ok, s-a respectat regula, daca nu le convine, zice ca nuuu e bine.
In general e vb de anexari si dezanexari cand teritoriile sunt lipite.

Ti-am zis, daca suparam pe cine nu trebuie, ne trezim cu ungurii ca vor desprindere, si e legitim conform legii! Acum nu se intampla ca nu exista interesul sa se intrebe.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu zic de tarile unde era okey, te iau cu calcule de la oameni care au trait atunci, in unele tari era okey, n-am zis ca in Romania sau altele.
Si SUA nu e agresoare cand ataca pe cine vor, dau guverne jos cand vor cand nu le convine, obliga tari sa faca ce vor ei, pune arme la tine in tara contra rusilor cand nu e razboiul nostru asta, ia oameni de la tine in afganistan pentru interesul SUA, nici nu ai voie sa iei decizii cu ce se intampla la bazele lor de aici, culmea. Deci in tara mea, tu faci ce vrei aici.
Bine, nu are legatura ca si SUA ar fi agresoare, are ca daca te uiti, anglosaxonii au facut mereu rau altora.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Atata timp cat esti in Nato e războiul tau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai ia citeaza din ea

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai de ce sa sustin eu razboiul lor? Ce interes avem? Nu trebuia sa intram in NATO, au intrat ca asa au vrut americanii, tu nu vezi realitatea? Adica noi sa fim la mijloc intr-un razboi care nu e al nostru sa suferim noi, pai de ce? Cumparam rablele lor ca sa ii imbogatim cand noi nu avem ce manca.

Nu i-a atacat nimeni pe americani, ca atunci era altceva, era normal sa intervenim, dar noi luptam pentru ca SUA agreseaza pe altii, pai nu vad de ce! Esti culmea. Nu i-a atacat rusii si nu ne-am dus cu SUA peste rusi, nu i-a atacat aia din Afganistan, si tot asa.
Du-te nene si bate-te cu rusii cum stii, nu prin mine sa-mi dea ala mie o bomba si sa ne rupa pe noi pentru tine, degeaba asa.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Esti amuzant, dar voi alege sa nu mai continui discutia ca nu intelegi niste lucruri... Nici nu ai cum cand esti un fan atat de infocat al rusilor.

Nato nu exista sa duci tu razboaiele SUA... Nato exista ca Romania sa nu fie un fel de Georgia sau Ucraina.

Tu in familia ta de acasa nu va ajutati unul pe altul? Daca unul isi rupe un picior nu ii dai o mana de ajutor? Sau stai si te uiti ca prostul cum se chinuie ca tie nu iti pasa? Asa e si cu Nato si roaga te sa nu fie niciodata nevoie sa te lupti pentru americani si nici ei pentru noi in adevaratul sens.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mai intereseaza-te si tu ca vad ca nu stiai de asta. Eu am zis, voi vedeti suprafata, nu vedeti ce e in spate, va zic astia ceva si voi gata, ati preluat.
Mi se pare, dar asta nu-s sigur deci nu zic ca sigur asa e, doar am auzit, ca SUA ar fi vrut cu rusii sa ii f pe chinezi, iar daca se facea asa, atunci acceptau anexarea crimeei, adica cum? Cand au ei interes, nu mai e nelegitim, cand n-au interes, e nelegitim.
Iti dai seama ca rusii nu ar accepta, ca apoi ei urmeaza.

Acuma au casunat pe chinezi, vad ca progreseaza, le face concurenta economica si vor sa-i dea jos, dar laboratoarele biologice SUA de prin Ukraina, Georgia si alte locatii, care e treaba cu ele? Si toti aia au imunitate diplomatica ca sa nu poti vede ce e acolo, deci?
Chestii stiute pe care vad ca nu le vezi neinordine.
Normal ca nu le-au facut in Mexic, ca daca e ceva, vine boala peste ei, trebuiau departe facute. Mi se pare ca au murit niste oameni in Georgia din cauza asta. Rusii n-au laboratoare prin mexic cum au astia dincolo.

Cata agresiune nu vezi, dar vezi ca Rusii si Crimeea de comun acord s-au unit, si zici ca nu e corect. Si chiar daca nu era legea aia, ma repet, nu ai zis nimic de nazistii din ukraina care omora la rusi acolo, asta e legitim? Trebuia facut ceva, ca na, erau rusii lor pana la urma.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"dar vezi ca Rusii si Crimeea de comun acord s-au unit, si zici ca nu e corect"

referendum cu 30.000 soldati rusi pe strazi sigur a fost de comun acord cu Crimeea. Lool

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai ce au facut rusii cu Ukraina?! UE si SUA i-a pus sa se desprinda de ei, si uite unde au ajuns, compara cu, cum erau inainte si cum sunt acum de 5 ani incoace de cand s-au inhaitat cu UE si SUA. Nu am zis ca o duceau ca nemtii, dar erau mult mai bine decat acum. Acuma acolo nazismul e in floare, nu rusii i-au pus.

Normal ca ne ajutam, dar pe corecte, cand avem probleme, nu sa zici ca ma ajuti cu ceva ce nu e nevoie, dar tu sa te folosesti de mine pe bune.
Te ajut cand esti agresat, nu cand agresezi aiurea! E o mare diferenta, deci inteleg niste chestii f bine.
Daca-s prietenu tau nu stau sa intru in batai ca iti vine tie sa ataci pe altii cand ti se scoala! Te ajut daca esti atacat pe nedrept, si tu pe mine. Si sa-mi mai zici "cumperi de la mine un jeg de calculator adica 50 de din astea ca sa-mi faci vanzare mie, nu mai faci comert cu china ca ma deranjeaza pe mine pe nedrept zici", e oke?

"Ba, china asta imi face concurenta economica, nu ii suport, vreau sa ii fac dar inca nu pot, dau pe ei vina cu virusu fara nici o dovada desi eu am multe labs biologice peste tot dar aia nu mai conteaza, si tu...sa nu mai faci comert cu ei desi tu nu ai treaba cu ei in sens rau, ce daca costa telefonul dublu, nu ma intereseaza".
Iti convine?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Asa ti s-a zis tie. Ma repet, faptul ca erau omorati rusii de acolo de nazisti nu vezi? Ca vad ca nu zici nimic de asta. Ti-ai lasa cetatenii sa fie macelariti de niste infecti in mod abuziv? Nu putea acolo sa intervina ca se numea agresiune asupra unei alte tari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai eu nu stiam dintr-un motiv simplu: nu exista

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te intrebasem ce parere ai ca rusii din Crimeea erau macelariti de nazistii ukrainieni si nu ai zis nimic de trei ori la rand, sau te faci ca nu e asa?! Ca asta a fost motivul anexarii de comun acord al ambelor parti.

Mai citeste si pe aici:
https://www.revistadrepturileomului.ro/......oghina.pdf

O sa ma mai interesez sa-ti dau, nu am dat prea mare importanta, doar stiam ca s-a dat legea aia la ONU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai citeste tu ce scrie in articolul ala la punctul V

Nu raspund la alte aiureli

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa citesc, doar il gasisem pdf-ul dand "libertatea autodeterminarii popoarelor".

Pai stii f bine ca aia cu nazistii nu e aiureala dar nu vrei sa vezi, ca daca vedeai nu aveai motiv sa fi contra alipirii, dar aia e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci imi trimiti chestii pe care nici nu le citestilaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca nu am citit amanunte, eu stiam doar ca s-a dat legea si cam atat conta, eu am gasit aia si ti-am dat-o, ca poate te-ar interesa amanunte. Pe mine ma int doar ca s-a dat legea aia, si era si logic, ca asa destrami tari cand vrei, amanuntele mi se pareau neinteresante. Am dat cautare si am gasit aia, acum nici nu stiu daca se refera la legea aia.

Bine, la statele federale e mai simplu, ca alea au voie sa se desprinda mai usor. Cum e Germania, acolo nici nu era nevoie de legea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

N-ai inteles nimic

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles f bine, nu cont ce scrie la punctul 5, conteaza cum hotarasc ei, unde au interesul zic da, unde nu, zic ca nu e bine, totul e interpretabil acolo de fapt.
La sarbi a fost ok autodeterminarea, la catalonie nu mai era ok, la eritreea a fost ok, asta e intr-o pozitie strategica, si s-a autodeterminat ca sa blocheze accesul in marea rosie.

Nu prea te pricepi sincer.
Kosovo de ce s-a autodeterminat? Ca transporturi de heroina si altele se duc acolo si trebuia sa faca depozit acolo, daca nu se autodeterminau, sarbii controlau pe acolo, deci smecherii. Drogurile vin din afganistan, Turcia, si trebuie sa se duca in UE.
Si asta a fost de acord ala si ala sa se autodetermine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Cum am zis, nu intelegi nimic si nu esti prea destept, adica cam deloc

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata daca nu stii! Nu te supara aiurea, ca si eu am facut la fel la inceput, eu ti-am explicat care sunt faptele, daca nu le vezi, invidiosulei. Nu accepti ca stiu care e treaba si tu nu.
Mereu ala care nu stie il coboara pe celalalt in mod fals ca sa se simta el superior.
Eu am faptele pe masa, tu nu ai nimic?

Ca daca te pun sa explici de ce nu inteleg nimic, nu stii ce sa zici, ca nu exista alte fapte decat alea care sunt.

Am spus si verifica faptele, unde era interes s-a acceptat separarea, unde nu, nu s-a acceptat. Pe catalonezi nu i-a lasat, Kosovo repede l-au seperat si am zis si de ce.
Aia este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Cine i-a lasat?

"Pe catalonezi nu i-a lasat, Kosovo repede l-au seperat si am zis si de ce."

stii ca Rusia nu recunoaste Kosovo? si nici Romania?

ce ai pe masa? vorbesti de o lege care nu exista, aia ailaughing te referi la o prevedere din conventia ONU care nu e aplicabila cum crezi imi trimiti un articol care spune si el pe care tu nu-l citesti dar o tii cu aburerile tale

na, ca sigur tot n-ai citit ce scrie acolo, iti pun eu:

") dreptul la autodeterminare nu va fi interpretat ca autorizând sau încurajând vreo
acĠiune care ar dezintegra sau ar aduce atingere, în tot sau în parte, integrităĠii teritoriale sau
unităĠii/ stabilităĠii politice a Statelor suverane úi independente care guvernează pe baza
respectului pentru principiul egalităĠii în drepturi úi al autodeterminării popoarelor (...), drept
posedat astfel de un guvern care reprezintă întregul popor aparĠinând unui teritoriu fără
deosebire de rasă, credinĠă, culoare"17"

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nici rusia si nici Romania nu recunoaste Kosovo. Dar suntem neimportanti totusi.
Da, este corect ce spui tu, insa din pacate in aceasta lume nu se respecta nimic!

Asta putini vor sa accepte de fapt, nu ca nu inteleg ei, intelegeti toti, si mie mi-e greu sa accept, e adevarat.
Suntem intr-o lume condusa de infecti, de rai, criminali, reci la suflet, inumani. Si ei fac legea, ei decid ce e ce nu e ok, ii doare in pix de ce scrie acolo, ei au dat aia asa ca idee sa nu cumva sa nu fie deloc data, se aplica unde se doreste, si nu se aplica tot unde se doreste sa nu se aplice.

Dar asa e cu toate de fapt, se vede. Si daca sa zicem ca n-ar vrea sa para ca incalca, aranjeaza ei sa para ca nu s-a incalcat.
Nu vine "vreau sa va subjug", da peste cap o tara, dupa aia vine sa te "ajute" ei, si pentru aia faci datorii si multe, dai teritorii, resurse, esti la mana lor, e doar un exemplu.
Uite in Liban ce s-a intamplat, ca aia s-a intamplat.
Vine Macron (si asa Libanu era colinia franceza inainte), ala, ala "beeei daca sunteti cumintei, va dam, va ajutam...", Israelu ar vrea si el ceva teritoriu de acolo, etc.

E trist. Pana la urma toti sunt asa da-i dracu, si rusii, si sua si alti titani. Ca unu e mai jogodie ca altul, este altceva. China mi se pare ca este okey, dar sa vedem cand o avea puterea cum ar fi.

| Tyranolow a răspuns:

Uh