| anonim_4396 a întrebat:

Ce spuneti despre egalitate intre sexe? O femeie si un barbat sun considerati egali daca si femeia poate munci in constructii si barbatu poate purta rochii sau sunt egali daca pot decide in aceias masura lucruri,fac treburile in casa in aceias masura, muncesc ambi, ...etc?

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Atitudine clasica a unei oi liberale spalate pe creier.

Cand o sa vezi tu o femeie carand 100 de kg de ciment in spate, anunta-ma. Am mai spus asta de nenumarate ori: barbatiii sunt, din punct de vedere obiectiv si biologic, mai puternici fizic decat orice femeie, si mereu vor fi.

Asta nu inseamna ca femeile sunt inferioare - ci doar ca barbatiii si femeile sunt facuti pentru activitati diferite.

Astept voturi de "Nefolositor" si "Eronat" de la NOName, aka liderul sjw-urilor feministe, vegane si indoctrinate din Romania.

| Freya1 a răspuns (pentru Speed99):

Citeste ce i-am comentat la Drimmero

| Speed99 a răspuns (pentru Freya1):

Apreciez ca ai inteles. De obicei vorbesc pentru urechi surde.

| Freya1 a răspuns (pentru Speed99):

Asta spuneam ca egalitatea intre sexe inseamna altceva si consta in altceva

| GoldenZenith a răspuns (pentru Speed99):

Congrats!

| Speed99 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Called it.

| andreia67 a răspuns (pentru Speed99):

Eu nici barbat n-am vazut. Probabil cam 1% ar fi capabili de treaba asta fara probleme de sanatate. De aia si sacii se fac acum de max. 40 kg. Statistic barbatii sunt mai puternici decat femeile dar nu ORICE barbat e mai puternic decat ORICE femeie, exista destula suprapunere aici. Eu am vazut femei care umpleau si stivuiau saci (de faina) 8 ore pe zi, erau 2 care lucrau, umpleau un sac la circa 2 minute. Si am vazut mai multi barbati care se plangeau ca trebuie sa ridice (ocazional) 20-25 kg, spuneau ca nu pot, ca ii doare spatele, etc. Mult mai multi decat femeile care s-au descurcat perfect si nu s-au plans. Si nu exista activitati "doar pentru femei" si "doar pentru barbati", oricine poate face orice daca isi doreste.

| Freya1 a răspuns (pentru andreia67):

Vezi daca am fost draguta si nu am spus lucrurilor pe nume cum faci tu si alte femei mi-am luat contraziceri.Eu am vrut sa fiu de treaba sa fac cumva egalitate intre ei chiar daca si femeile au uneori un plus mai mare dar uite ca nu la toti le convine.Uni sufera de superioritate si de vorba aia tu esti femeie EU BARBAT de parca el ar fi miezul din paine si fara el tot universul ar fi prabusit

82 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Egalitate inseamna sa poti face ce vrei tu, nu ce face celalalt.

| Freya1 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu cred ca asta inseamna

| Bondarel99 a răspuns (pentru Freya1):

Stiu, asta era doar un aspect. Ma refeream ca daca femeia obtine drepturi egale nu trebuie sa poarte numai pantaloni ca barbatul, ci sa poarte ce vrea ea.

| DeathIncarnate a răspuns:

Bun,eu sunt pentru egalitatea intre sexe, dar pana sa ma puna cineva sa port rochii, ca-mi bag piciorul in ea de moda.

| Freya1 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

laughing Nu te pune nimeni era un fel de a spune ca nu in asta consta egalitatea ca se fac confuzii

| RAY a răspuns:

Ce sa spun naty consider ca ambele sexe trebuie sa aiba acelasi drepturi dar si responsabilitati, eu personal nu cred in chestii de astea familie,relatie, iubire, deci nu ma pot exprima despre asa ceva, respect femeile independente, singure, care nu sunt întreținute de bărbați

| Drimmero a răspuns:

Ce legatura are egalitatea cu purtatul rochiilor? Nu are treaba egalitatea cu datul in penibil, parerea mea

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Tot ce voiam sa zic ca suntem constienti ca barbatu o sa aiba o forta fizica mai mare decat femeia sau posibil sa ia un salar mai mare decat femeia sau daca o femeie loveste un barbat il va durea mai putin decat daca barbatul loveste o femeie etc...si ca egalitatea nu inseamna sa aveti aceias forta sau sa purtati aceleas haine ci sa luati decizi impreuna sa vina fiecare cu ceva...

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Dar fetele au voie sa fie masculine,nu?

"Bai,Marie,fata mea e cam baietoasa maica hahaha,are skateboard,poarta pantaloni largi,e tunsa scurt,si e a draaaacuuu, haleeeuu"

"I-auzi, Milico, sperie toti baietii, manca-i-as gurica ei de fatuca frumoasa"

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Egalitate nu exista, insa...ca sa respecti femeia nu te costa nimic decat putina educatie si sa te duca bibilica.

| Freya1 a răspuns (pentru Teffan):

Sa fim seriosi.Cum arata o fata in pantaloni pe skate si cum arata un barbat in rochie. Explicam ca nu in asta consta egalitatea

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Exista egalitate din punct de vedere mental sau a luarea deciziilor.Cum ea face curat poti si tu sa faci cum tu ii faci un cadou poate si ea sa iti faca. Daca tu muncesti si ea poate sa munceasca, si ea poate sa te sustina cum si tu la fel etc deoarece egalitatea intre sexe nu consta in lucruri evident imposibile de facut de cealalta persoana

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Asta inseamna egalitate, cam ce ai zis tu. Ai dreptate

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing :* daaa

| Teffan a răspuns (pentru Freya1):

Iar eu explicam despre stereotipuri.

"Sa fim seriosi" bla bla, nu este vorba despre cum crezi tu sau eu ca arata.
Este vorba despre libertatea de a nu te contrange dupa stereotipuri, daca prin actiunile tale nu ranesti pe nimeni.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Cum spui tu si de restul caramele haaa?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Una e sa fie o 'badgirl' si alta e sa-l vezi pe Vasile in rochie.
Tu mi-ai descris o fata mai rebela de felul ei, una crescuta la bloc la ciomageala))))))

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Exact, vezi ca stii?

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa lasa.

In alta ordine de idei, m-am dat pe fotball, si tin cu cainii.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Fotbal* ca suntem romanasi.
Proasta alegere sa te uiti la fotbalul romanesc, dar aici e o rampa de lansare catre fotbalul mare,, daca vrei sa stii cate ceva de cluburile straine din campionatele tari, sa ma intrebi, sunt destul de vechi in domeniu si te ajut sa te orientezi catre o echipa pe care o poti sustine pentru tot restul vietii/

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Glumesc Drimeroooo nu stii ca eu mereu glumesc cu fotball-ul? laughing

Dar zau, daca ma dau, tin cu cainii.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Niciun microbist autentic nu se mai omoara cu mizeria aia de liga 1, eram si eu fan al fotbalului romanesc inainte, cu ani in urma, eram stelist, dar m-am reorientat catre fotbalul spectacol si mi-a sarit in inima Arsenalul, a fost alegerea pe care o voi urma in viata!

Nu exista 'daca ma dau', microbist te nasti!

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

In ADN-ul tau exista fotball cand te nasti?
Se joaca neuronii fotball?

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Prin vene imi curge sange care au culorile Arsenalului, m-am nascut sa fiu suporterul acestui club pe care il iubesc ca pe ochii din cap,, e grea viata de microbist, nu recomand nimanui, suferi mult, prea mult... dar ai si momente frumoase cand esti mandru ca iubesti echipa aleasa

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

E bine ca ai o bucurie si nu esti ca toti depresivii astia de pe aici, prea grea viata pentru ei, prea buna pentru noi.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Pasiunile si gusturile fiecarui om nu se discuta, eu am deciziile mele si gusturile mele pe care n-are nimeni niciun drept sa le conteste, cat despre depresivi, e vina lor ca isi degaja doar energie negativa si nu profita de frumusetea vietii, viata e frumoasa daca contribui tu cu vreo pasiune/

Sa nu crezi ca viata mea e roz, dar Arsenal imi cam coloreaza viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Intrebari nu am dar imi place cum gandesti."Lasa sa ii dea ca merita o fi facut ea ceva" nu te gandesti ca ala daca vrea poate pur si simplu sa plece nu il obloga nimeni sa stea si mai ales o femeie sau "Eu sunt mai destept ca doar sunt barbat" dar uiti ca si pe tine te-a facut si ti-a dat viata o femeie iar daca te consideri mai destept ca maicata nah asta este fiecare cu mentalitatea lui

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Eu nu am vazut nici o femeie pe strada sa zica barbatului ei bagate pentru alta sa nu o bata barbatu asta in primul rand si in al doilea rand daca faci asta se numeste simt civic nu prostime.Dar daca ne dam mari ca noi barbati suntem mai destepti si puternici decat femeile da cand vedem una snopita in bataie spunem lasa sa ii dea ca a facut ea ceva imi place gradul de inteligenta pe care il detine acel barbat.Deci in concluzie femeile sunt proastea ca incearca sa ajute un om la ananghie si barbati sunt puternici si destepti ca intorc capul in alta parte si spun dai ca merita.

| andreia67 a răspuns (pentru Drimmero):

Si ce problema ar fi cu Vasile in rochie? Daca ai fi trait acum 100 de ani ai fi zis la fel si de Maricica in pantaloni. Problema este ca azi e perfect acceptabil social pentru femei sa fie masculine dar nu e inca prea acceptabil pentru barbati sa fie feminini.

| Freya1 a răspuns:

Ba da.Sa enumereat tot ce face barbatu sau cum respecta el femeia si ca ea ce face pentru el.Eu ti-am raspuns

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

M-ai mult ma refer la diferenta dintre un sclav care saliveaza dupa **** si un gentleman. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Daca tu compari treburile casei cu un incendiu sau titanicu si asta este ceva ce sa spun.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu cred ca te intereseaza pe tine pe cine imi gasesc eu ca nu o sa imi botezi tu copii si daca tot am lamurit asta si crezi ca vrei sa folosesti jigniri poti sa scrii in alta parte sau cel putin sa spui frumos ce ai de spus ca sunt sigura ca te va intelege toata lumea.Iar daca asa vrei tu sa fi bagat in seama ca ai prins ca merge cu injuraturi suporti consecinte

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Bine apoi fate gay ca sa nu iti iei un incubator care te ajuta sa te inmultesti si tot restul

| OldSoul a răspuns:

E o ambiguitate deplina.

Pur si simplu nu se poate, si nu va fi vreodata posibil sa existe acesta egalitate, din simplul fapt ca ele pot face ceva ce noi barbatii nu putem face, si anume copii!
Bine, acum si acest aspect este interpretabil.

In rest ce sa mai spun, e clar ca nu exista egalitate in momentul de fata. Bine in opinia mea, aici e tot vina barbatului, care are tendinta de a pune femeile pe un tron (Bine, nu toti barbatii, dar majoritate, eventual mai bine spus pustanii aia mai... plapanzi) si de aici toate lucrurile sunt date peste cap, astfel tot noua ne fac socializarea si interactionarea cu o femeie mai dificila.
Si desigur sa nu mai spun si lectiile din familie "sa respectam fetele de la scoala" chestii care nu prea si-ar avea rostul daca ar exista aceea egalitate.

Se vrea egalitate dar tot femeile au de castigat mai mult decat barbatii.

Cat despre egalitate, ideea acestei egalitati este ca femeia sa aiba aceleasi drepturi ca si barbatul. Dar de cand cu ideea asta tot barbatul a ramas cu mai putine drepturi.

Acum desigur asta e doar opinia mea, dupa cum am spus si la inceput, nu poate, si nu va exista niciodata o egalitate deplina intre barbati si femei, si desigur, tind sa cred ca mereu femeile vor fi avantajate in defavoarea barbatilor.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Am explicat ce vreau sa zic si cred prin egalitatea intre sexe si nu este legata de faptul ca femeia face copii si barbatu ridica greutati.Nu este rau sa respecti femeia si sa fi de acord ca ambi parteneri trebuie sa ia decizi intr-o relatie ambi pot gandi la aceias capacitate...

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Da, legat de aceste aspecte asa e, dar in realitate, lucrurile sunt mult mai complexe de atat.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Femeile ce fac? Ele nu au concediu sunt femei de serviciu, soti, prietene, mama.Merg la munca la 8 ore 2 3 schimburi vin acasa spala,calca gatesc fac curat,te asteapta sa vi de la munca strange sosetele dupa tine iti pune sa mananci,se culca cu tine,te sprijina cand esti la greu,te ingrijesc cand esti bolnav,isi schimba numele,se muta,iti fac copii,ti poarta, isi strica corpul, ti creste, ti educa, pana si el poarta numele tau etc

| oprescudorin11 a răspuns:

Egalitatea este PROST perceputa, in OPINIA MEA.Asa cum o descrii tu, desi cred ca nici tu nu crezi asta!
Egalitatea nu exista nici intre doua femei sau doi barbati.
Eu inteleg EGALITATEA intre un barbat si o femeie prin a-si face fiecare MENIREA pentru care au fost creati, fara interferente. Adica, o femeie trebuie sa nasca copii, cu ajutorul barbatului (iubindu-se egal si adevarat), fiecare sa -si duca 'crucea' in cele in care este facut asa si nu altfel.
Deviatiile actuale, credinta idioata ca egalitatea inseamna sa poarte femeia pantalonisi barbatul sa se efemineze, sunt aberatii! Nu asta este egalitate! Doar in iubire si in respectarea cu strictete, a menirii fiecaruia asa cum a fost creiat!

| Clorox a răspuns:

Egalitatea n-are nicio legatura cu purtatul rochiilor, chestie interesanta, ''Rochiile si pantofii au fost prima data inventate pentru barbati, nu pentru femei''.
De ce sa fiu egal? Nu cred ca trebuie sa fim egali, femeia completeaza barbatul iar barbatul completeaza femeia, trebuie sa fie armonie nu egalitate.

| PersonajFictiv a răspuns:

Femeile si barbatii ar trebui sa fie egali.
Sunt egali? Raspunsul e : " laughing ".
Suntem intr-o lume in care majoritatea oamenilor puternici profita de aia slabi ci nu-i ajuta.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sunt considerati egali daca au exact aceleasi drepturi, obligatii si oportunitati, "egalitate de sanse" se cheama. Iar femeile pot munci in constructii (de fapt foarte multe chiar au muncit) si barbatii pot purta rochii (sunt culturi in care se poarta haine care ar fi considerate rochii in Europa).

| ShaOfHatred a răspuns:

Hai sa fim sinceri.Nu o sa fie niciodata egalitate. Efectiv sunt unele chestii pe care un barbat le poate face mai bine ca o femeie,si unele chestii pe care femeile le fac mai bine ca un barbat.
Si in acelasi timp sunt unele chestii care le consider ca celalalt sex nu ar trebui sa le faca. Gne, daca un barbat e barbat, pai fii omule barbat, nu te comporta ca o femeie, nu purta rochii si machaj sau sa ai apucaturi de femeie.Si daca esti femeie,nu incerca sa pari baietoasa, sau sa te dai mare smechera, ca tu daca te enerveaza cineva, il iei la bataie, bazandu-te ca persoana aia nu are voia sa dea in tine ca esti fata(am cunoscut cazuri....nu s-o terminat bine pentru ea).
Apoi urasc ipocrizia.Sunt unele femei care efectiv lovesc barbati, si daca si ele primesc o palma, barbatul e monstrul. Apoi se promoveaza "egelitatea intre sexe". Hai ma serios.
Sau am vazut un barbat care la 20 si ceva de ani si-o schimbat sexul si o participat la o competitie de powerlifting pentru femei, si surprinzator (sarcasm) o castigat.Si celelalte fete, saracele, o trebuit sa para fericite ca el o castigat si ca o avut curajul sa participe chiar daca e transexual. Si asta e egalitate?
Poate am deviat putin de la subiect, dar ati inteles ideea.

| Freya1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

O sa citesti tu raspunsurile mele si iti dai seama ce zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce intelegi prin egalitate.Egalitate intre sexe inseamna sa aiba ambii aceleasi drepturi.Ma indoiesc ca ai sa vezi tu multe femei muncind in constructii))Nu trebuie sa facem aceleasi lucruri. Legat de treburile in casa, o femeie mereu va face mai mult.De muncit, evident ca muncesc ambii.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta explicam.Ca egaliatatea intre sexe nu consta in cate kg poate ridica barbatul sau ca femeia naste sau nu mai stiu ce exemple.Egalitatea intre sexe inseamna ca amandoi sa aiba aceleas responsabilitati si aceleas drepturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vechea poveste dintre bărbat vs femeie. Dintre om vs femeie (see what I just did?).
În primul rând problema nu este egalitatea asta între bărbați şi femei.Ci egalitatea între oameni la modul general. Încă de când ne naştem nu suntem egali.De la culoarea pielii, situația socială a părinților şi educația pe care aceştia şi-o permit să ne-o ofere în parametrii propriilor posibilităti atât financiare cât şi mentale (educația de acasă/cei 7 ani) până la ceea ce mâncăm fiecare dintre noi la cină. Unii mâncăm friptură cu garnitură de piure împreună cu o salată asortată pe când alții ciorbă de potroace (fiecare cu posibilitățile sale).
Iar lumea este încă prea plină de rasişti, fanatici extremişti, sexişti, pedofili, fascişti, xenofobi, homofobi etc.Iar unele dintre acestea sunt şi promovate, la nivel înalt.
Te oripilează? Şi pe mine.
Deci, problema principală nu este controversa egalității dintre bărbăt şi femeie.Asta e doar una dintre ele.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Pai daca vrea, femeia poate sa munceasca in constructii, dar asta nu inseamna ca vreo femeie o sa vrea sa devina constructor. Un barbat poate sa poarte rochii, dar asta nu inseamna ca vreun barbat ar vrea asta. laughing
Teoretic, poti sa faci cam orice. Dar exista si reguli nescrise.

| 393Dan a răspuns:

Leagea zice "da", insa de acum conteaza mult si de anturajul tau si de educatia sefului tau, pentru care muncesti. Cu toate ca suntem egali, foarte multi barbati inca isi bat femeile acasa si cred ca-i ceva normal. Asa ca depinde cu cine ai de-a face.

| Freya1 a răspuns (pentru 393Dan):

Da de aceia de inceput incercam sa spun despre forta fizica etc

| 393Dan a răspuns (pentru Freya1):

Egali in amandoua aspecte, sunt femei care-s mult mai zdravene ca unii barbati. Si daca pot munci in constructie si duce tot atat cat si un barbat, atunci nu vad de ce n-ar avea aceleasi avantaje si salarii. Pentru ca daca ea merge sa munceasca in constructie inseamna ca are puterea s-o faca, nu se porneste asa, cu capul in nori, din principiu ca sa demostreze ceva cuiva.

| Freya1 a răspuns (pentru 393Dan):

Da sunt femei care muncesc in constructii cum sunt si barbati care gatesc sau spala vase.Sunt femei care au salariul mai mare decat barbatul deoarece munceste intr-un domeniu mai bine platit si asta incerc sa spun egalitatea inseamna a nu il injosi pe celalalt si chiar daca are salariu mai mic este egal cu tinne de aceia v-ati luat de aceia v-ati jurat la bine si la greu etc sa va respectati si sa fiti egali

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Egalitatea intre barbat si femeie n-are nici o legatura cu relatia dintre soti. Ca degeaba esti "egala" cu sotul daca in societate fiind femeie esti inferioara.
Tot ii dai ca trebuie egal sa speli vase, sa faci curatenie, sa calci haine, sa mai stiu eu ce...dar te-ai gandit cum i-ar fi stat strabunicului tau crosetand ciorapi pentru nepoti?!? Nu prea se mai poarta crosetatul acum, dar e cam acelasi lucru.
Daca s-ar urma logica ta, intr-o familie acum 50-100 de ani barbatul trebuia sa croseteze...printre altele. Ca nah, egalitate...

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Lasa ca atuncia femeile nu munceau si stateau si crosetau.Da nu le scade rangu barbatilor daca spala o farfurie ca la fel cum muncesc ei muncesc si femeile si tot fac curat mancare spala etc pentru acasa

| cyupaku a răspuns:

Egalitate in lumea civilizata insamna mult mai mult decat a purta fusta sau pantaloni

| Freya1 a răspuns (pentru cyupaku):

Eu am explicat pe aici cate ceva reciteste

| cyupaku a răspuns (pentru Freya1):

Tu stii despre ce este vorba dar asa cum ai spus ai explicat, dar sumar si atat timp cat nu cunosti totul nu poti sa-ti dai cu parerea iar daca o faci risti ca si mine sa fii blamat de cel care a intrebat, dar nu primeste raspunsul asteptat

Răspuns utilizator avertizat
| Valentinaldoilea a răspuns:

Cat de limitati sunteti daca pentru voi egalitate intre femei si barbati inseamna numai hainele si forta fizica!
Chiar daca sunt barbat, va intreb cati barbati "tin casa" ca femeile, cati barbati se ocupa de educatia copiilor, cati barbati fac ceva treaba prin casa ori macar piata, etc?
Candva, in sate, treaba barbatului era afara cu animalele si gradina, iar femeia se ocupa de casa. Acum, barbatul are televizorul (ziarul a disparut din '89) si... cam atat. Femeia, restul. Serviciu la fel ca barbatul, plus toate treburile casei, copii si restul. Iar seara, mai trebuie sa si fie la dispozitia odihnitului sot. Deci, cum e cu egalitatea intre sexe?

| Freya1 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Eu am vrut sa fiu doamna si bsa le gasesc si lor partile bune dar se pare ca uni nu merita efortu deoarece nu au calitati

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Eu mi-am carat cumparaturile la fel si mama si cumnata, si eu am zugravit cu fostul prieten la noi acasa cot la cot, nu am dat gauri dar mi-am ansamblat singura biroul cu bormasina, nu am schimbat prize da mi-am reparat prelungitoru si mi-am schimbat becurile...

| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Eu am vrut sa gasesc comuniunia dintre barbat femeie si un fel de egalitate fara sa pun balanta deoarece vor fi multe persoane care iti vor argumenta ca sunt multe cazuri in care barbatu are mai putine atributi sa iti dau un exemplu.Am cunoscut o doamna respectabila care muncea la oras dar ii placea sa aiba gospodaria la tara avea doi baieti la scoala si un barbat care lucra la ceva legat de stat nu functie mare.Pe langa ca aducea doi bani in casa femeia stia unde e ciocanul unde sunt cuiele, ea dadea mancare la animale, ea sapa in gradina, ea isi coordona casa si copii si le facea pe toate si daca in caz ca nu avea timp sa repare ceva sau sa faca ceva tot ea se interesa sa aduca persoane avizate ca putoare de barbatuso sa nu stie nici surubelnita unde ii e in casa si pana la urma s-au despartit deoarece femeia cand a plecat a zis.Eu imi spal imi calc imi fac mancare imi repar si imi aduc oameni imi tin gradina si animalele imi aduc bani in casa dupa ce sa te tin pe tine asa ca te iubesc eu mult neh si asta mi-a trecut si asta a fost poate si fara el si se descurca de minune.Si app in zona mea pe vremuri femeile zugraviau nu barbati chiar si mama primul ei serviciu a fost in constructii

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Hanhao):

De ce imi spui "Valentina"? Pentru ca imi ajut sotia? Da, o respect in primul rind si o iubesc. Si nu vreau sa o epuizez, sa am o nevolnica si o nevrotica in casa.
Tu (probabil) cari sacosele. Dar stii sa faci cumparaturi? Deduc ca nu. Te ia sotia sa le cari dar tot ea alege marfa buna si ieftina. Gauri, prize, etc. Hai sa fim seriosi! De cate ori e nevoie? Dar, de cate ori e nevoie sa stai drepti in fata aragazului pentru ca iti este foame? Si alte chestii... feminine.
De-ar veni razboiul ala si sa-ti cada o bomba in cap, sa scape lumea de unul ca tine!

| Freya1 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

De acord cu tine si sinceri sa fim sunt o gramada de femei care fac si treaba de barbat in casa sau isi ajuta sotul la ele.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Freya1):

Asa este. Ca sa nu mai vorbim de femeile singure si care se descurca. Chiar si cu treburi barbatesti (prize, zugravit, etc, ce mentiona istetul). Am eu o ruda mai in varsta (f) de la care as putea lua lectii!

| Freya1 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Si eu stiu o batrana care locuieste la tara si sotul ei este bolnav si si-au impartit sarcinile el are pensia adica bani si ea pentru ca el e bolnav repara la grajd, merge cu vaca, coseste etc

| xByte a răspuns:

Tocmai asta e problema la oameni in general, nu doar intre barbati si femei. Toti avem impresia ca ne dorim egalitate, cand de fapt vrem sa fim superiori, toate astea fara sa realizam ca suntem deja egali prin masura in care toti suntem superiori in diferite directii. Mai pe intelesul lumii, toti suntem superiori in diverse situatii, ceea ce ne face sa fim egali ca oameni, pentru ca toti suntem niste imperfecti perfecti, ce cauta perfectionarea totala ce este inexistenta.