| Adyy5 a întrebat:

Ce talent vi se pare voua mai special/profund? La desen sau la scris (povestiri si/sau poezii).
Nu vreau răspunsuri gen amândouă,niciuna sau alte exemple.
Sunt talentata atat la desen cat si la povestiri,dar am posibilitatea sa imi dezvolt doar unul dintre aceste talente (nu conteaza motivul).
Si amândouă imi plac in aceeasi masura, deci chestia cu "Fa ce iti place mai mult" pică.
Doar răspundeți la intrebare sincer si daca doriti aduceți si niste argumente pentru a va susține punctul de vedere.
Multumesc.

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cum ar putea sa hotarasca niste necunoscuti pentru tine?
Nu stiu cum desenezi.
Am citit o intrebare a ta de acum o luna:
"Am 14 ani și vreau sa scriu o carte și nu știu dacă merita...
Vreau sa știu dacă am ceva talent.
Nu prea citesc și scriu destul de rar.
Vreau să-mi spuneți părerile voastre sincere. "

E remarcabil ca in doar o luna ai capatat siguranta ca ai talent happy

Esti la varsta alegerilor si a cautarilor, e normal sa iti pui probleme de felul asta. Ambele domenii sunt suprasaturate, trebuie sa fii un talent exceptional ca sa ajungi la suprafata. Orienteaza-te spre un liceu unde se face carte serioasa, si odata cu maturizarea, vei vedea ca e mai bine sa ai o meserie, o specializare care sa-ti asigure un trai comod, si apoi poti raspandi roadele talentelor tale din linistea unei vieti sigure happy

Ca hobby, as alege pictura.
Cat despre scris, ar fi mult mai bine sa citesti, deocamdata... sunt biblioteci intregi care te asteapta.

| Adyy5 explică (pentru Kaℓi):

De fapt la povestiri/poezii sunt cea mai talentată din clasa (30 de elevi)dupa spusele colegilor si a profesorilor.
Am scris discursul clasei a 8-a cand a avut loc ultimul clopoțel si am fost aleasă pentru diverse concursuri.
Cei drept nu citesc si nu scriu, cred ca e din nastere.
Si la desen desi sunt mai slaba am castigat un concurs pe tara in urma cu 2 ani.
Si nu am spus ca vreau sa devin pictorița sau scriitoare. Vreau sa le păstrez drept niste hobby-uri.
Nu am un mare talent la desen sau povestiri, poate doar putin.
Sunt mai slaba la desen decat la povestiri/poezii.
Desi mai slaba la desen imi place putin mai mult sa desenez si dupa cum am spus am posibilitatea sa-mi dezvolt doar unul dintre aceste talente pentru a spune ca sunt cu adevarat talentată.
E destul de greu sa iau o decizie din moment ce desenul imi place putin mai mult, dar la scris sunt buna.

| mudokins78 a răspuns:

Cred că e bine!

| Adyy5 explică (pentru mudokins78):

Ce e bine? laughing Nu mi-ai raspuns la intrebare si nu am chef de glume, sunt destul de deprimata.

| mudokins78 a răspuns (pentru Adyy5):

Da dă ce hești dăprimată fata mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca din desenele pe care le desenezi poti dezvolta povesti interesante sau invers. Si mie imi place sa desenez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, nu cred în talent, ci mai degrabă o înclinație pe care o dezvolți prin muncă, dar deja e alt subiect.

În al doilea rând, nu poți spune că un talent e mai presus de altul. Să spunem că avem doi artişti, unul în domeniul X şi unul în domeniul Y. X e începător, iar Y lucrează de 10 ani şi un model pentru alți artişti. Cum îi judeci, după domeniu sau după abilități?

Acum nu ştiu cum ai putea să-ți estimezi propriile capacități. Ce pasiune ți-a atras atenția prima oară, la ce vârstă?

Aici e un test care îți testează tipul de inteligență (vizuală, lingvistică, logico-matematică etc.)

http://www.carieramea.com/testul-inteligentelor-multiple/