| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de informatii sunt importante pentru canalele de stiri?

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Cele care aduc bani.

Canalele de știri sunt afaceri. Scopul oricărei afacere este să facă profit.

Banii vin în principal din reclame. Reclamele se vând bine dacă ai audiență mare. Audiență mare se face atunci când creezi controversă, când oamenii sunt împărțiți și discută aprins pe un subiect. Când se formează opinii și acele opinii sunt înflăcărate. Când oamenii stau și se uită la TV pentru că e un subiect despre care au o opinie. Despre care e foarte simplu să ai o opinie, indiferent că ești expert educat sau nu.

Poate să fie vorba despre ceva dramatizat artificial sau pur și simplu despre idei controversate, cum ar fi cele despre politică sau religie sau sexualitate. La români, mai degrabă cele politice.

Nimeni nu-ți dă știri de dragul informării corecte. Nu există un tip de informație importantă pentru un canal de știri. Există doar mecanisme prin care crești audiența ca să poți vinde reclame la companii care plătesc cât mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drama.