| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Ce tip de temperament aveți?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangvinic

| doctorandus a răspuns:

Cele patru temperamente

Acest punct de vedere prezintă importanță doar pentru istoria științei, el nu mai este medicină sau psihologie.[1] Deja în anii 1850 teoria celor patru temperamente clasice era privită drept depășită.[1]

Această doctrină a fost contestată de Andreas Vesalius la mijlocul secolului al XVI-lea și remarcată critic de Paracelsus în același secol și a fost mai mult erodată în prima jumătate a secolului al XVII-lea de către William Harvey. Din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, ideea a fost considerată cu totul depășită și apărată doar de excentrici. Actualmente este o doctrină protoștiințifică demult depășită iar medicina modernă s-a distanțat complet de astfel de speculații fără temei.[2][3][4][5]

1. Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). „16 Illness and Personality". Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. PT555. ISBN 978-1-4739-2758-2.

2. Lagay, Faith (1 iulie 2002). „The Legacy of Humoral Medicine". AMA Journal of Ethics. American Medical Association (AMA). 4 (7). doi:10. 1001/virtualmentor.2002.4.7.mhst1-0207. ISSN 2376-6980.

3. Patwardhan, Bhushan; Mutalik, Gururaj; Tillu, Girish (2015). „Evolution of Medicine". Integrative Approaches for Health. Elsevier. pp. 27–52. doi:10. 1016/b978-0-12-801282-6.00002-4.

4. „Humoral Theory". Contagion - CURIOSity Digital Collections. Harvard University. 26 martie 2020. Accesat în 8 mai 2023. https://curiosity.lib.harvard.edu/contagion/feature/humoral-theory

5. Bos, Jacques (15 iunie 2009). „The rise and decline of character: humoral psychology in ancient and early modern medical theory". History of the Human Sciences. SAGE Publications. 22 (3): 29–50. doi:10. 1177/0952695109104422. ISSN 0952-6951.

| dullcat a răspuns:

Tind sa cred ca am temperament melancolic.

| gemeni6226 a răspuns:

Coleric cand ma ennerveaza cineva, melancolic iarna, sangvin cand am motive de bucurie.In afara de flegmatic toate la rind, depinde de conditiile date.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O combinatie dintre flegmatic si coleric

| Kaonashii a răspuns:

Flegmatic-melancolic.