| Anonim1321 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa imi imbunatatesc vocabularul?

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Sa interactionezi cu un limbaj mai elevat. Asta se poate intampla in filme, clipuri pe Youtube, carti etc.

E o prostie sa zici ca doar cititul ajuta, daca citesti carti de Sandra Brown, unde limbajul e sarac si lipsit de orice nuanta intelectuala nu o sa ajungi nicaieri.

Conteaza calitatea continutului nu canalul prin care vine.

Eu personal cred ca daca interactionezi cu filosofia ai cele mai mari sanse sa iti perfectionezi comunicarea.

| Anonim1321 explică:

Imi poti da exemple, te rog?

| RoCkKiD a răspuns:

Http://www.contributors.ro/ si https://dilemaveche.ro/ pentru stiri

canale de yt de stiinta/tehnoligie dar nu stiu nici unul in romana

filme clasice etc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa citesti foarte multe carti de literatura, asta fiind un exercitiu garantat de imbogatire a vocabularului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa citesti, zic unii.
La mine nu pare sa mearga, sau nu sunt atras de cartile potrivite.

| gemeni6226 a răspuns:

Cititul a minimum 500 carti. Efect garantat.