| Saveluc a întrebat:

- Ce trebuie sa știm atunci când ne căutăm o chirie?
- De ce e BINE sa evitam sa stai împreuna cu proprietarul in același apartament/casa in camera pusă la dispoziție?
- Poți negocia pentru a plăti lunar mai puțin?
- Tu de ce obstacole te-ai lovit?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chiriile sant mari, de ex apartamentu meu cu garaj e valorat in 450€ pe luna nemobilat, un om obisnuit cu salariu mic in RO nu poate sa plateasca nu isi permite, nici nu am incredere sa bag asa ceva mai ales cu copil. Asa ca am aplicat direct pentru o firma sa isi instaleze birouri in apartament, s-a oferit una si stau relaxat aia nu strica mentin curat si am pe cineva sa verifice totul sa fie la zi cu plata etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa stii ce vrei tu de la chiria aia.

De ce ai vrea sa stai in casa cu un strain?

Nu, negociezi odata la inceput si aia e.

| RoCkKiD a răspuns:

Locatie buna, aproape de statii de transport in comun si magazine/farmacii, sa fie cat mai ok pentru bugetul tau. Daca se poate aproape de lucru/scoala.

-Pentru ca nu il vrei pe cap...

-Poti icnerca sa negociezi

-Eu zic sa nu te grabesti si sa te asiguri ca prinzi sa discuti cu proprietarul nu cu vreo agentie, asa eviti sa platesti comisionul agentiei. Eventual inainte sa ajungi suna la un vecin si intreaba care e treaba prin bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa stai singur, e mai scumpă chiria. Legat de proprietar, exista riscul sa îți umble prin lucruri când ești plecat. Legat de negociere, nu prea se poate deoarece chiriile sunt la mare căutare, proprietarul nu va duce lipsa de oferte. La obstacole, poți să dai de unul mai tipicar ce verifica fiecare colțișor din apartament și îți atrage atenția