| yui678 a întrebat:

Ce tutoriale imi recomandati ca sa fac fitness in casa? Si ce regim alimentar trebuie sa tin ca sa imi maresc masa musculara? Din 2 motive vreau sa ma apuc de sport:
1. Fac prea putina miscare
2. Sunt subponderal

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Găsești pe You Tube sute de videoclipuri cu gimnastică, Pilates,, Yoga, Tai Ji, Chi Gong.
Cel mai bun regim alimentar este dieta pe bază de plante.
Găsești pe You Tube sute de videoclipuri referitoare la ambele aspecte.

| Apokales a răspuns:

Multe tutoriale.
In primul rand, ai nevoie de un regim alimentar bogat in proteine, nu mai zic cati carbohidrati si cate grasime, ai nevoie de toate. Nu te iau acum cu keto, high-carb-low-fat, warrior-diet si alte tampenii. Esti la inceput, le vei descoperii pe parcurs. Ai nevoie de 1.62 de grame de proteina pe kilogram pentru dezvoltare de forta si masa musculara. Vei auzi de variante diferite precum 1.8, 2 si 2, 2. Fiecare iti va da propria varianta si va crede ceea ce vrea sa creada.
In al doilea rand, iti recomand exercitiile cu propriul tau corp(calistenice), tinand cont ca faci acasa si iti recomand sa te bazezi la inceput pe grupele mari de muschi: picioare, spate si piept. Incearca genuflexiuni, fandari pentru picioare, tractiuni pentru spate, flotari in diferite variatii pentru piept. Gasesti o gramada de exercitii si tutoriale pe net. Poti incepe sa faci de 3 ori pe saptamana tot corpul pentru ca antrenamentele full-body sunt mult mai usor de inteles la inceput.
Sa nu uitam de cateva reguli in privinta alimentatiei:
- Nu copia diete. O dieta sustenabila este un placuta pentru tine, iar dietele vedetelor nu-ti vor fi pe plac si nu o vei putea tine. Desigur, aici intra si faptul ca o dieta restrictiva este pe termen scurt.
- Cand slabesti singurul lucru care este important este balanta dintre caloriile arse si cele consumate, la fel si cand te ingrasi sau te mentii.
- Alege moderatia. Nu incerca sa bagi ca spartul in speranta ca vei pune mai repede masa, nu functioneaza asa. Sau sa mananci un mar pe zi in ideea ca vei slabi mai repede, functioneaza asa, dar exista consecinte in spatele acestei ideii, vei ajunge sa pui la loc mai repede in urma efectului eu eu, daca tii mai mult timp pe o dieta restrictiva.
Ideiile pot continua, insa cauta ce sunt caloriile, macronutrientii si micronutrientii, consider ca reprezinta baza inceputului tau. Cauta site-uri de culturism si nutritie. Uite cateva canale de Youtube pe care le apreciez si din care am invatat cate ceva la inceput, chiar si asa invata sa judeci informatia si sa n-o iei mereu ca atare:
https://www.youtube.com/user/alexstoianlifestyle
https://www.youtube.com/user/raduantoniu
https://www.youtube.com/user/scooby1961
Mult noroc cu noul stil de viata. Stil de viata, nu hobby. Este o diferenta.

| mihai334 a răspuns:

Nu ai nevoie de regim, ai nevoie de un plan de antrenamente si alimentatie foarte bine structurat. Asta m-a ajutat pe mine sa imi dezvolt musculatura si pierd grasime, succes!
https://www.digistore24.com/redir/334274/Mihai25/