Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce v-a determinat să vă faceți cont pe acest site?
Ce v-a determinat să nu părăsiți acest site, având în vedere că unii chiar au vechime?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Am intrebat ceva acum vreo 6-7 ani si am rămas aici.

Am fost uimit de promptitudinea și calitatea răspunsurilor primite la întrebări și mi-am zis că de ce nu, să fac și eu ceva care să ajute această frumoasă comunitate. Așa că am început să răspund și să ajut oamenii, iar feedback-ul pozitiv care a venit de pe urma răspunsurilor mele m-a făcut să rămân. Ador să fac oamenii să se simtă bine, înțeleși, apreciați și acceptați indiferent de rasă, etnie, vârstă sau statut social.
Vă iubesc pe toți!

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Bună argumentare. Să nu părăsești site-ul.

| Darkmagic a răspuns (pentru Bacemi):

Cu exceptia faptului ca eu am intrat "ne'ntrebat", restul motivelor sunt identice, in sensul in care simt o puternica dorinta de a ajuta comunitatea.
Pana ma apuc si scriu... big grin

| LoveSleep a răspuns (pentru Darkmagic):

Mă înțelegi perfect laughing

| NOname a răspuns (pentru Bacemi):

laughing Ce bine am râs, când am deschis întrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ce sa ceri de la userii cu nume de mancare... big grin

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ce te-a făcut să râzi așa de bine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică ce vrei să spui?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ştie cunoaşte. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Sunt tare curios daca cel care ti-a dat funda s-a prins de sarcasmul tau thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Curioșii mor repede. Trebuia să fii sigur ca nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-l incuraja!happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e problema, mi/am trait viata laughing

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Si cine nu cunoaste nu vrea sa afle happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt curioasa daca ai si alte curiozitati

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Same here pisi, same here.

60 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt pe TPU aproape de la începuturile lui (25 noiembrie 2008). Mi-am făcut cont acum opt ani, pe 12 septembrie 2009, pentru că mă tot bătea la cap mama (a avut cont aici până în 2014 și era expert, în top 20) cu nu știu ce site. După cum fac mereu cu lucrurile care sunt la modă am mai stat ceva timp și abia apoi am dat să văd despre ce e vorba. Am văzut mulți adolescenți rătăciți și considerând că îi pot cumva ajuta să se înțeleagă mai bine și să nu se mai arunce în tot felul de relații fără sens am răspuns foarte mult la categoriile Adolescenți și Dragoste și Sex. Am continuat să răspund deoarece vedeam că la acele întrebări răspunsurile oferite nu acopereau întreaga arie a subiectelor dezbătute. Simțeam că e important ca ei să vadă și din alt unghi situațiile de viață prin care trec. Apoi am început să răspund și la Familie și Relații pentru că și acolo, tineri și tinere de 20 - 40 de ani erau în ceață și simțeam că pot contribui. Încet încet m-am aventurat și pe la Știință și Filozofie pentru a participa la dezbateri și a-mi cristaliza niște convingeri cât mai valide. Acum răspund mai mult la Conversații, vreau să cunosc atât cât se poate virtual diverse persoane inteligente. Am învățat că multe nestemate provin din chestii cărora nu le dai o importanță anume, simple discuții despre viața de zi cu zi.
Am vrut să îmi șterg contul după 3 ani, dar am purtat o discuție cu Cătălin Teniță (fondatorul TPU), care m-a convins să nu o fac. Am rămas pe site, dar cam toți utilizatorii cu care legasem relații de prietenie își ștergeau conturile sau deveneau inactivi. Vedeai în schimb din ce în ce mai mulți copii nerecunoscători, doar de dă-mi și fă-mi, nu tu mersi sau ceva. O componentă importantă a participării mele era și aspectul social în care legam prietenii. În spatele unui răspuns oferit la o întrebare stăteau uneori alte zeci de minute sau ore de conversație cu anumite persoane prin care încercam să le înțeleg situația și să le ajut cât mai bine. Lucrul acesta nu mai era posibil pentru că persoanele care puneau întrebările se mulțumeau cu răspunsuri superficiale, cu varianta standard a societății. Așa că dezamăgit fiind am întrerupt activitatea. Uneori intram și aruncam un ochi dar cam atât. Utilizatorii populari, activi, nu mai îmi spuneau nimic. Nu îi cunoșteam deloc și nici nu aveam starea emoțională necesară să aflu ce e de capul lor. Recent am început să intru iar și am constatat cu plăcere că deși cele mai multe întrebări continuă să fie tâmpite există destul de multe persoane inteligente pe aici, lucru care m-a făcut să petrec iar din ce în ce mai mult timp. Probabil vor mai exista perioade în care mă voi retrage de pe aici dar voi reveni mereu atâta timp cât vor fi oameni care au nevoie de un ajutor pe care îl pot oferi și persoane care mă vor hrăni prin simplul fapt că sunt.

| Bacemi a răspuns (pentru GoldenZenith):

Haha happy

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Un motiv foarte intemeiat nu ai?)))))

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Prea tarziu... s-au terminat laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Damn! laughing sper că îmi apreciază gestul macar.

| Speed99 a răspuns:

Ce m-a determinat sa-mi fac cont? Mi s-a promis mancare gratis.

La a doua intrebare nu am cum sa raspund, din moment ce sunt al naibii de nou pe site. Nu am "vechime".

| RAY a răspuns:

Ce v-a determinat să vă faceți cont pe acest site?
Imi amintesc ca cautam o informatie despre tehnologie,cand am gasit acest site, mi s-a parut o idee foarte buna, acest ajutor online resiproc, inainte de a intra pe TPU am avut o idee asemanatoare dar nu aveam pc, am incercat pe mobil pe peperonity, si alte domeni pe mobil, pe vremea aia era greu vorbim de anii 2000.
Ce v-a determinat să nu părăsiți acest site, având în vedere că unii chiar au vechime?
Dupa cum scris e o idee foarte buna, si o comunitate de persoane care se ajuta reiproca, ma motivat faptul ca cunosc informatie noua, si pentru ca pot ajuta pe cineva

| Drimmero a răspuns:

Sincer... prima si prima oara cand mi-am facut cont am zis sa intru pe caterinca, dar mi s-a taiat rapid filmul pentru ca am realizat ca pot fi si serios.
Ce m-a determinat sa nu-l parasesc a fost motivul gasirii unor oameni ok cu care pot schimba multe vorbe si am cunoscut si oameni care mi-au intrat in suflet.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

La mine a fost invers, întâi am fost serioasă și pe urmă am devenit amuzantă. Frumoasă ultima frază.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si ce oameni ai in fata, cu cine tastezi.
Ce ti-a placut la ea?)))

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

S-a simțit sinceritatea laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? I-auzi ce chestie.

Mai am si eu momente de genul!

| Nemessys a răspuns:

Din cauza ca am vrut sa pun si eu cateva intrebari laughing.

Imi place sa ajut lumea cu sfaturi si asta as vrea sa fac si in viitor. Asta imi place sa fac. Si imi folosesc experienta de viata ca sa-i ajut pe unii happy chiar daca nu castig nimic si unii ar zice ca este,, timp irosit" dar mie nu imi pasa.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Wow! Ce altruist ești!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. big grin
Dar tu? happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Eu văzusem o întrebare interesantă care nu avea răspunsuri și m-am gândit să-mi fac cont, în ideea că răspunsul meu îl va ajuta.
O perioada uitasem de acest site, dar acum uite-mă aici. Îmi place că pot afla părerea mai multor persoane de diferite vârste despre subiecte pe care în altă parte nu prea le poți dezbate.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa si eu. Sunt unele subiecte care nu le pot discuta cu NIMENI din cauza ca sunt prea inculti. straight face Dar aici am ocazia sa vorbesc cu persoane mai inteligente si mai mature la mine. Imi place mult comunicatatea asta happy

| GoldenZenith a răspuns:

Plictiseala.

Sunt persoane destul de ok pe aici pentru care am rămas. Plus că îmi place să ajut, atunci când e cazul.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Înseamnă ca te-ai atașat într-un fel de ele.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr.

| Mieeez666 a răspuns:

Din plictiseala.
Dupa am fost suspendat....si mi-am facut alt cont. Tot din plictiseala.
Dupa am fost si p-ala suspendat. si iar mi-am facut alt cont (asta). tot din plictiseala.
Povestea vietii mele. (pe TPU)

| anonim_4396 explică (pentru Mieeez666):

Cert e că nu-l vei părăsi, nu?

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am propus ca daca ma suspendeaza si pe asta, nu ma mai intorc. Dar cine stie. O sa incerc sa fiu mai cuminte, oricum.

| syd a răspuns:

Plictiseala

plictiseala

plus ca am mai cunoscut pe unii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voiam fundiţe.
Vreau să adun monede.
Chiar nu sunt materialistă. puppy dog eyes

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hotărâtă și sinceră.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doamne feri, doar glumeam. big grinlaughing
1. Aveam nevoie de un raspuns la o intrebare.
2. In primul rand, pasiunea pentru cosmetica m-a determinat sa-mi fac iar cont si sa raman ( imi place sa ajut oamenii ), dar si categoria asta a jucat un rol destul de important pentru ca ajungi sa te cunosti pe tine scriind, dar si sa cunosti alti oameni intr-un mod mai profund pentru ca ai posibilitatea sa vezi cum gandesc. ^^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că aveam nevoie de o informație și am pus întrebarea legată de ea, asta s-a întâmplat prin 2010, apăi nu am mai intrat până acum 2 ani și de atunci am rămas aici, pentru că oameni faini, dăştepți și fromoşi, de la care am învățat multe lucruri, i-am ''cunoscut'', am vorbit, mai mult sau mai puțin, aici și în alte locuri, mă simt ca într-o familie, iar cei pe care îi știu sunt rudele mele, unii şi-au schimbat numele, nici nu îi mai recunosc, dar nu îi învinovățesc, și eu am făcut-o de 3x.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi place părerea ta despre comunitate.
La voi e un fel de tradiție de familie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au trecut 5 ani, nicI dracu nu isI mai aduce aminte. Caldura mesajelor private care Le primesc de La frustrati. Clar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu de crezut ca unii aveti peste 20 de ani! Comentati la niste lucruri care nu va privesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amuzant...Am intrat recent aici, eu nemaifrecventând TPU de prin Decembrie, cu ocazia să văd ce mai e pe site şi totodată să-mi şterg şi contul.Am trimis un mesaj la contact, am trimis două, am trimis trei... nimic.Iar acum, cu tot numărul ăsta de conturi avertizate sau dezactivate ca o pedeapsă, stau şi mă gândesc că poate singura soluţie prin care îţi mai poţi şterge contul pe-aici e să devii rebel.Numai aşa poate să mai ai noroc să ţi-l şteargă. Călcându-le pe nervi.

| 1231242 a răspuns:

Ei bine, la inceputurile lui 10 chestia asta avea si chat, dar acum nu mai are, trist, in legatura cu vechimea. unii sunt de mult timp si nu au mai intrat de ani bunilaughing

| m1dn1gh7 a răspuns:

Mi-a zis vara-mea ca ea are 8 fundite pe un site si eram super curios sa imi bag si eu nasul sa vad ce pot castiga. laughing
N-am stat constant, in general am gasit ce cautam din intrebarile altora, dar din curiozate, luna trecuta, mi-am resetat parola ca o uitasem, si voila. Am ramas pentru ca imi starneau curiozitatea intrebarile de pe la religie, dar neah. Nu merita sa-mi consum timpul mare parte din "intrebarile" de-acolo. Apoi, cineva. Acum, nu am pentru ce sa mai raman, tocmai de-aia nici n-am sa mai intru atat de des. Good night!

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Sunt subiecte interesante pe Religie.

| denisTiky a răspuns:

Pai TPU este o comunitate prietenoasa cu utilizatori priceputi in toate domeniile si care pot intr-adevar sa te ajute. Imi place sa raspund la tot felul de intrebari interesante sau care chiar imi dau baiati de cap. #welovetpu

| Bernardus a răspuns:

Aveam nevoie sa intreb chestii, si mi-am dat seama, vazand intrebarile puse pe site ca stiu sa raspund la majoritatea. Nu consider ca exista vreo scuza sa ramai prost cu o conexiune la, internet, si vreau sa ajut oameni in sensul acesta, raspunzandu-le la intrebari

| Arii2 a răspuns:

Imi plac raspunsurile unora si de aici am inceput sa am incredere in mine.Cam astea ma fac sa raman.

| Tiopevuz a răspuns:

Ce m-a determinat? Pai multimea intrebarilor care imi inunda capul si cauta raspuns

| Alex99999999 a răspuns:

Primesc raspunsuri rapid indiferent de ora

| fgdvdszvdfzfz a răspuns:

Ce m-a determinat să-mi fac cont pe site-ul acesta? Am fost curios să aflu modul de a gândi al fetelor și femeilor/reacțiile lor atunci când sunt întrebate chestiuni ceva mai intime, dar m-am convins că marea lor majoritate sunt foarte ipocrite și superficiale și că se mint pe ele. Sunt extrem de puține femei pe acest site care să fie într-adevăr sincere și să recunoască că ar accepta anumite lucruri...happy

| UKIOfficial a răspuns:

Pai am vrut sa infiintez o trupa si nu gaseam nume! Asa ca am pus intrebare stiind ca aici se primesc raspunsuri bune! Acum am pus o intrebare despre niste versuri la melodie si am primit raspunsul in 10 secunde (aprox.)

| violatorulsmecher a răspuns:

Pentru ca majoritatea oamenilor de aici nu raspund asa in batjocora.