| zilog a întrebat:

CE ZICEȚI DE IMUNIZARE COLECTIVĂ?
Eu am mulți prieteni medici și cadre medicale, care de zeci de ani lucrează chiar dinainte de revoluție în spitale cu microbi, viruși, bacterii, Tuberculoză și alte infecții mult mai periculoase de cât Chiaina Virus.
Am stat de vorbă cu ei și majoritatea doresc să faca o dată acest virus ca să scape de această sabie a lui Damocles ce le flutură deasupra capului. Doresc să îl facă să se vindece ca pe urmă să îsi poată face treaba fără stresuri fără să se mai gândescă pe urmă dacă se infectează într-o zi în care au bani de făcut.
Prietenii mei au părerea că omenirea ar putea scăpa de temutul vaccin prin imunizare generală.
Chiar dacă asta ar presupune si pierderi inevitabile.
Ei consideră că televizorul îmbolnăvește prin tot felul de știri alarmiste (senzațional, dezastruos, cutremurător, sa golit magazinul!) poporul mai ales pe cei bătrâni și bolnavi.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Inteleg medici ca isi fac datoria, ii inteleg si ca isi pun de multe ori viata lor in pericol.Dar cred si consider ca ar trebui să aibă ei mai multe de spus decat cei din parlament.
Adică nu prea inteleg cum naiba niște politicieni, ce habar nu au de medicină ies in fata si spun lucuri despre anumiti viruși.Sau de ce doar Arafat este mereu intrebat si nu se asculta si parerea altor medici bun (ca avem multi extrem de luni ce pot sa ia cuvantul).
Ca sa nu se mai creeze panica,ar trebui ascultați si alti medici,ar trebui si alti medici sa isi impuna parerea si sfatul nu doar unul (asa faci si cand esti bolnav,ceri sfatul mai multor doctori) si sa scapam o data pentru totdeauna de tampeniile astea.
Nu stiu daca ar trebui imunizata toata populatia,dar stiu ca medicilor ar trebui să nu le mai tremure chiloți pe ei si sa iasa in fata sa spuna adevarul.
Eu nu contest faptul că există un virus ce te îmbolnăvește,sunt zeci de mi oricum.Dar daca iei ar iesi in fata si ar recunoaște că spitalele sunt de fapt goale (am vazut eu cu ochii mei un spital in care se spunea ca e plin ochi de bolnavi pe ale căror holuri si saloane bătea vantul) ar fi o mana cerească.Ar fi super daca ar iesi medici și ar spune "ba,astea ce nu va temeti de virus sau nu credeti in el, faceti-va activitățile zilnice cum doriti, iar cei ce cred si se tem sa isi ia măsuri de precauție pentru ca e viata voastră la mijloc nu a noastra" ar fi super.Dar ei se tem că își pierd scaunul de sub fund daca ciripesc ceva, sau ca vor avea mai mult de munca, ca tare lene le e unora sa isi faca meseria pe care si-au ales-o.

Te sfătuiesc să urmărești filmul "Moartea domnului Lazarescu", e crudul adevar din tara noastra.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"Ar fi super daca ar iesi medici și ar spune "ba, astea ce nu va temeti de virus sau nu credeti in el, faceti-va activitățile zilnice cum doriti, iar cei ce cred si se tem sa isi ia măsuri de precauție pentru ca e viata voastră la mijloc nu a noastra" ar fi super."

De ce ar fi asa super sa iasa medicii sa spuna tampenii de genul asta?!

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu e o tampenie.In fond e dreptul omului.
Daca te temi de boala foarte bine, ferestete cat de mult poti si protejazate.Dar daca te doar in fund ca mori nu ai decat.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Te doare mintea...nu degeaba suntem pe locul intai la analfabetism functional in Europa...

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Mama mea e bolnavă cam de cand a inceput pandemia asta de habar nu are nici ea ce.A mers la medici peste medici cu o problema extrem de vizibilă de sănătate si i-a pus un diagnostic banal in conditiile in care femeia asta a slăbit din puteri si extrem de multe kg ne putând pune mâncare in gura, sau sa o înghită.Ia dat tratamente nepotrivite pentru problema ei ce o făceau sa urce pe pereti de durere fara rezultat.Au ignorat-o medici specialiști spunând că nu are nimic, iar un doctor internist ce nu avea treaba cu problema cu care se confruntă ea a reusit sa o interneze pe sectia lui si sa ii faca analize si sa o trimita din nou la orl pentru un nou consult.Iar medicul de acolo la care ea mai fusese se ofticase de ce s-a dus din nou la el si i-a spus că nu are nimic (având probleme extrem de vizibile pe limba si in gat), ia scris ca limba si gâtul se află in parametri normali (cand la ea deja ii se făcuse bolfe vinete ce sangerau) si a trimis-o la psihiatrie ca ea are probleme cu capul, Nu altceva.Sunt o grămadă de luni de atunci de cand ne plimbam peste tot sa ii faca cineva ceva si nimeni nu ii face nimic, ba din contra ii vorbesc flegmatic si se comporta extrem de urat.Mereu holurile si saloanele sunt goale cand merge (chiar daca ei anunță peste tot ca spitalul e plin de bolnavi de covid peste tot) si tu te astepti ca eu sa mai judec limpede si sa imi bat capul pentru o babă de 90 de ani ce a murit de covid (in realitate stop cardiac sau boala cronica) pentru care închide un oraș întreg sa nu mai putem ajunge nici la cei într-adevăr bolnavi de acasa sa le ducem cate ceva sa nu moara in casa de foame PENTRU CA NE TIN PE TOTI IN CASA FARA BANI, SAU PE SALARI CEL MULT INJUMATATITE.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"Mereu holurile si saloanele sunt goale cand merge (chiar daca ei anunță peste tot ca spitalul e plin de bolnavi de covid peste tot)"

Spitalele destinate pacientilor cu covid sunt altele decat spitalele unde se trateaza celelalte boli, sau in cel mai rau caz, exista sectii total separate de restul spitalului. Ai impresia ca cei internati pentru covid umbla cum si pe unde vor ei, eventual prin zonele unde sunt ceilalti pacienti ca sa-i vezi tu?
Conditiile din spitale si uneori pregatirea si implicarea medicilor lasa intr-adevar de dorit in Romania, dar problemele legate de covid nu sunt doar in Romania, e o problema generala, existenta in tari cu un sistem medical mult mai dezvoltat din toate punctele de vedere. Iti recomand un spital/clinica privata pentru diagnosticarea/tratamentul mamei tale. Cu siguranta gasesti alte conditii si alta atitudine acolo.

"PENTRU CA NE TIN PE TOTI IN CASA FARA BANI, SAU PE SALARI CEL MULT INJUMATATITE."

Nu te opreste nimeni sa mergi la munca. Ok, sunt cateva domenii unde activitatea s-a redus, dar in altele exista inca deficit de forta de munca. Problema e de fapt ca multi nu stiu sa faca mai nimic. Ce am constatat e ca intotdeauna aceeasi au probleme majore. Cine? Cei mai incompetenti, mai nepregatiti, mai inadaptabili, etc.
Tot aia se vaita ca sunt salariile mici. Pai sunt pentru ca vrei sa-i dai salariu unuia 1000 euro, sau mai mult, dar nu gasesti.
Uite, de exemplu, concret, tu ce stii sa faci? Si daca stii sa faci ceva, ce realizari anterioare te recomanda pentru un job in domeniu? Ia sa te aud.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu mai muncesc angajata undeva, am facut o mica afacere cu iubitul meu in domeniul auto si muncim impreuna.
Sunt multi oameni ce au rămas.Sunt oameni ce munceau la restaurante, cafenele, sau patroni lor pe care iau închis. Oameni ce muncesc la firme sau fabrici mai mari pe care i-au trimis acasa sau ii duceau putin la munca pe bani de rahat si etc.Sa nu mai vorbim ca nimeni nu mai cumpara,nu mai repara, nu mai construiește pentru ca stau prost cu bani sau le e frica, ca poate se închid iar toate si trebuie sa strângă bani cat mai multi la ciorap.
Eu nu ti-am spus tie ca nu exista virusul, eu am spus că nu se calculează bine la noi de loc toata treaba asta si oameni se chinuie.

A mai fost si la privat, dar la noi in oras toti privații sunt legați de spital (medici de la spital ce isi deschid si cabinete private).

| Holiday a răspuns:

Daca sunt medici ar trebui sa stie ca cresterea sperantei de viata de la 40 si ceva de ani, la peste 70 de ani se datoreaza in mare masura descoperirii vaccinurilor.
Mai nasol e ca imunitatea dobandita in urma infectarii si vindecarii de Sars-Cov 2 nu e "pe viata", ca in cazul altor boli, asa ca nu scapi de nici un stres daca treci prin boala, dupa un timp o poti face din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Televizorul iti spala creierul, insa nu trebuie sa dai crezare nici la buna parte din stiriile de pe net. Trebuie sa ai gandirea critica.
Multe boli din trecut au fost eliminate prin vaccinarea obligatorie, gratis din primii ani de viata. Acu daca coronavirusul va deveni una din aceste boli eliminate prin vaccin. este discutabil.
Imunizarea colectiva suna interesant, insa presupune sacrificarea unui procentaj mic dar totusi semnificativ din populatie. Si exista riscul unei mutatii.
Dupa mine ar trebui vaccinati numai batranii, cei cu comorbitati, cei din industria sanatatii si eventual unii lucratori comerciali. + Cine doreste insa probabil va fi contracost.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Sunt de acord? că ne îmbolnăvesc cu tot felul de știri ingrozitoare. Sunt sătulă sa tot ascult