| Dana2103 a întrebat:

Ce ziceti sa se dea o lege in care sa se solicite parerea poporului vizavi de libera exprimare? Vad ca multi se simt deranjati ca mai multi suntem pe aici si ne permitem sa punem intrebari,cand asta e scopul site ului.
Se pare ca bunul simt este exclus cand vine vorba de libera exprimare,in cazul unora,caci prefera mai mult nesimtirea,scandalul decat o exprimare decenta.
Nu va mai zic numele ca va simtiti. Unii ma au la blocare fara sa fi discutat vreodata. E ok,macar aceea au minimul de bun simt de a atrata cu indiferenta atunci cand nu le place ceva. E ok sa ignori ce iti displace,sunt total de acord.
Voi ce credeti, e cazul sa ne auto sesizam si sa fie din nou incriminata jignirea si calomnia? Sa fie restrictionati la internet cei violenti verbal? Vad ca multi sunt parerologi si sunt in stare din frustrare sa si impuna parerile fortat, prin violenta.

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Mișto poza de profil.
Nu știu dacă e strugurel sau e vreo boala, dar nu arata deloc bine.

| RoCkKiD a răspuns:

Calomnia e deja ilegala si se pedepsete conform codului penal.

Eu nu-as fi de acord cu o astfel de lege. Chiar daca in teorie suna bine si ne pare ca am face internetul sau presa putin mai civilizate, realitate e ca e extrem de greu, daca nu imposibil sa tragi linia pentru ca pe fiecare din noi ne jignesc alte cuvinte, expresi samd.

In general daca pe o platfoma se intampla sa fii jignita fara ca nimeni sa ia masuri atunci aia tine de administratorii care modereaza platforma.iar lor n-ai ce sa le faci decat sa te retragi si sa ii lasi cu haosul lor.

| Dana2103 explică (pentru RoCkKiD):

Gresesti,actualmente se pedepseste doar conform Codului Civil
Nu este o infractiune sa barfesti.
Nu pot sa inteleg cum de nu esti de acord.
Nu ti se pare normal ca atunci cand ti se aduc acuze si injurii sa fie macar amendati de politie? Sau sa stea putin macar arestati la domiciliu?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dana2103):

Daca te uiti in codul penal la crime si delicte contra persoanei, o sa gasesti calomnia acolo.

Nu pot sa zic ca nu ma deranjeaza, dar cred ca libertatea oamenilor de a spune ce gandesc e mai importanta decat faptul ca o sa fiu eu putin ofensat.
Poate uneori am nevoie sa-mi spuna cineva ca-s prost. Oricum pe internet sunt imun, deci nu imi pasa.

Ideea e ca prefer ca oamenii sa fie liberi sa spuna ce gandesc, chiar daca asta inaseamna ca o sa avem cativa mai destepti, razbinici din spatele tastaturii. happy

| Dana2103 explică (pentru RoCkKiD):

Nu stiu, eu stiam ca a fost dezincriminata prin 2012
Esti sigur sau vorbesti de Codurile vechi?

| Dana2103 explică (pentru RoCkKiD):

Eu ma refer la cei care calomnia/jignesc din cei apropiati, amici, vecini etc
Nu toti necunoscutii

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dana2103):

Il gasesti online.

Nu conteaza cine, legile de care zici tu sunt riscane pentru ca o sa vina un politician care baga un amendament relativ inocent anti defaimare a patriei si dupa orice critica la adresa guvenului se transforma intr-o amenda sau inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare site are optiunea "report". Exista deja legi care reglementeaza situatia expusa de tine.

| EntertainYou a răspuns:

Da, eu am fost facut idiot pentru intreabrea asta:
https://www.tpu.ro/......-auzim-ca/
Doar asa pentru ca de aia.

| raicard a răspuns:

M e y;
Ai din sangele lui Vadim Tudor.A murit singur, sarac! Ai grija! Nu ajunge ca el, Te Rogwinking

| Dana2103 explică (pentru raicard):

Vadim a fost un hot
Si eu nu ma cert cu oamenii, nu ma simt niciodata atacata.