| împreunăfacembine a întrebat:

Ceau,

Pentru cei care sunteti din Cluj sau ati vizitat Clujul recent.

Ce va place la acest oras?
Care sunt punctele forte ale acestui oras?
Ce poti sa faci in Cluj?
Este un oras care te dezvolta?
De ce s-ar merita sa te muti in Cluj?

Dar punctele slabe ale orasului care sunt?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce imi place: este un oras dezvoltat, mare, curat, si cu o majoritate de oameni binevoitori.

Punctele forte nu le stiu, probabil economia.

Ce nu poti sa faci in Cluj?

Mutatul in Cluj merita pentru cei care isi doresc sa ajunga sus pe plan profesional, si mai ales pentru cei ce vor o viata sociala 'bogata'.

Punctele slabe nu le cunosc, pentru ca nu locuiesc acolo, dar mi-e teama ca, la fel ca si alte orase importante (Bucuresti, de ex), se va umple de lichene care n-au fost in stare sa-si gaseasca sensul vietii nicaieri, si vor strica si atmosfera Clujului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O țărănie
să se descalțe când intră în București

| Diagn a răspuns:

Bună!
Locuiesc in Cluj de aproape un an, și ce îmi place mie la el este că lumea este civilizata, mai civilizata decât în alte orașe, ai mereu ce sa faci in timpul tau liber. Mergi la cinema, teatru, sunt diferite activități pentru tineret, cluburi, baruri, cafenele cate vrei, etc. Până și oportunitățile cu privire la cariera sunt mai numeroase aici. Orașul este frumos, fiind întemeiat pe vremea romanilor, este și destul de vechi. Arhitectura clădirilor din oraș este iarăși interesanta. Ceea ce nu îmi place este traficul aglomerat, pentru că sunt foarte mulți studenți. Vara nu e mai nimeni, dar vara e nasol sa stai in Cluj din cauza căldurii care pur și simplu te topește, și pe timp de zi și noapte. Un alt lucru care nu-mi place este că, dacă locuiești aproape de centru sau de o stradă circulata des de autovehicule, intra praf mult în casa. Plin de praf pe geamuri, peste tot. Dar in principiu e un oraș drăguț, atrăgător, care are ce oferi.