| Ruxiii a întrebat:

Cei care ati citit "portretul lui dorian gray" de oscar wilde, ce sentimente v-a provocat?

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray este cartea mea favorita.Imi plac foarte mult principile din carte dar si subiectul,cand rolurile s-au inversat, si acum nu mai imbatranea Dorian, ci portretul.Cred ca asta m-a atras sa citesc cartea, ideea in sine.Au fost niste momente in carte care nu mi-au placut, de exemplu cand s-a sinucis Sibyl Vane.Este o carte complexa,si mi-a placut foarte mult,ideea carti m-a atras, principile Lordului Henry Wotton, si Dorian bineinteles.Cartea are un final tragic,iarasi un lucru care mi-a placut,dar nu de la inceput,pentru ca am fost invatata cu finalurile fericite, mai tarziu mi-am dat seama ca imi placea si finalul carti, pentru ca era diferit fata de celelalte.Cartea pur si simplu te lasa in suspans la final,o tii in mana si te intrebi: Dupa asta ce se intampla? Sentimentele care mi le-a provcat,primul ar fi bucurie,pentru ca ti-am spus,mi-a placut mult ideea carti,dupa aceea curiozitate,pentru ca vroiam sa stiu ce va urma,tristete,pentru ca nu m-am asteptat la acel final,sa moara Dorian Gray [era favoritul meu],si iarasi,nu m-am asteptat nici la moartea lui Basil,au fost si sentimente negative, cartea e atat de complexa, profunda incat m-a trecut prin toate sentimentele.

1 răspuns:
| cthulhu a răspuns:

Sentimente neplacute pe care nu pot sa le descriu in momentul de fata din lipsa de inspiratie. Oricum sentimente in nuante de gri murdar happy