| PsyhoChild a întrebat:

Cei care nu puteti pronunta litera R, in gand o puteti face?
Eu sunt rarait si nu pot sa pronunt nici in realitate nici cu vocea din capul meu

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge la un logoped si te va ajuta acela sa inveti a pronunta litera "R".
Daca parintii tai te-ar fi dus cand erai mic la un logoped, problema ta era rezolvata demult.
Probabil ca se poate lucra si acum, cu adultii, daca vei cauta un logoped bun, in orasul tau.
http://www.logopediemoldova.com/corectia-sunetului-r/new/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca in gand poti, doar poti sa iti amintesti vocea cui vrei (sau cui poti) care zice ceva cu "r".

| mastadont a răspuns:

Hmmm interesantă întrebare? Nu sunt rârâit dar nici o dată nu m-am întrebat același lucru. O fi la fel și cu cei care au probleme cu litera s? Din câte știu, bâlbâiala de exemplu, se manifestă doar în vorbire și nu în gândire. Mulți reușesc să se exprime perfect în scris chiar dacă au această problemă.