| anonim_4396 a întrebat:

Cele mai bune prietene ale mele imi sunt colege de clasa.Cu Mada ma cunosc din clasa 1 dar din clasa a 6 am devenit apropiate pentru ca diriga ne-a mutat in aceeasi banca, iar cu Flori ma cunosc din clasa a 5 si de atunci am devenit cele mai bune prietene.Acum trec clasa a 8 si nu pot sa ma decid cu cine o sa stau in banca sad. Eu vreau sa iau medie mare ca sa intru la un liceu bun si daca stau cu Flori in banca o sa vorbim toata ziua fara sa ma ajute cu ceva ca este de nota 5. iar Mada este mai smechera de felul ei si cam rea.(noi suntem prietene doar asa cand suntem noi doua dar cand vin si alte fete ma lasa balta dar la bine la rau ma ajuta)(noi doua ne certam cam des dar ne impacam).
Nu pot sa ma decid cu cine sa stau. Ele doua nu se inteleg deloc.
Eu as vrea sa stau cu Madalina pentru ca e mai buna la mate, chimie... si eu o ajut la eng, rom, germ si oricum eu ii dau lu Flori sa copie teme de la mine.Mai bine ma inteleg cu Florentina pentru ca am devenit prietene fara motiv iar daca diriga nu ne muta pe mine si pe Mada impreuna nu eram cele mai bune prietene.
Cu cine ar trebui sa stau in banca? sad
(daca stau cu una cealalta trebuie sa steie cu o bolnava mintal in banca)
(tin la amdoua la fel de mult si nu pot sa aleg crying )

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Uite eu in clasa a opta am stat in banca cu cea mai rea tipa din clasa, prietenele mele cele mai bune fiind in colturile opuse ale clasei.Crezi ca asta ne-a indepartat? Nu. Din contra, am fost foarte apropiate.Pauzele erau de pomina, iar dupa ce ieseam de la ore ne distram grozav.Nu e totul numai despre note, medii aici

| Monica a răspuns:

Renunta la amandoua.De preferabil ar fi sa stai cu o alta colega, excluzandu-le pe ele.laughing
Nu e nevoie de o alegere. Daca se vor supara, nu te merita! Nu sunt niste prietene bune.Trebuie sa te inteleaga.Ai un viitor in fata, trebuie sa inveti, nu ai chef de jocuri in timpul orelor. Spune-le verde-n fata, chiar daca uneori adevarul doare. E cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Franchetea ta ma uimeste.
Asta e cel mult, prietenie de interes. Eu as sta singura in banca.
De fapt, nu te invinuiesc; este usor de confundat prietenia cu interesul.
Ca sa evit aceasta situatie, ma asez in primul rand, atenta la cursuri si nu dau nimanui temele; fiecare pentru el (asta nu inseamna ca nu socializez cu cei din jur; doar ca fac o delimitare clara). Nici eu nu cer nimic de la nimeni. Ma descurc singura spre deosebire de majoritatea. E ca un test pe care il fac, sa vad daca este cineva interesat in a ma cunoaste pe mine pentru ce sunt si nu pentru avantajele pe care le pot oferi. Ii numar pe degete.
Am fost cu totul altfel in timpul scolii; credeam ca lumea ma place dar am fost cam fraierita. Bine, tot eu am fost mai castigata in final fiindca tot lucrand am capatat experienta in diverse domenii si am primit aprecierea unor oameni de valoare.
Poate ca nu e acesta cel mai bun model de comportament intr-un colectiv, dar ma fereste de dezamagiri.
Am deviat de la subiect, dar poate o sa invete cineva ceva din relatarea aceasta; sa zicem ca am fost un experiment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te invat eu o smecherie. zici ca nu vrei sa stai cu nici una si vrei cu alta colega. daca se supara una tu o alegi pe cealalta dar daca se supara amandoua inseamna ca nu sunteti prietene cu adevarat