| anonim_4396 a întrebat:

Certurile din familie nu se mai opresc (nu din vina mea,e problema acelora care se ceartă mereu), nu am unde sa mă mut, fug sau să mă refugiez măcar în hobby-urile mele, e atâta gălăgie și energie negativă că nu o sa mai rezist mult psihic.Am și sunat la politie ca sa potolesc scandalul și bataia cândva dar degeaba. E tot mai rău. Să mă mut la alții și să devin o povară,din nou, nu e o soluție cum nici consumul de halucinogene. Cum sa scap? Ce sa fac? Există vreo scăpare? Sau o să sufăr așa până voi face infarct de la prea multe chestii nasoale? Nu mai am liniște, parcă totul e pe duca și împotriva mea.

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ar fi să intervii când începe cearta să încerci să îi calmezi?

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

E clar ca e o problema acolo. Intre doua persoane normale, sau ma rog, macar una, o certa se termina cu o solutionare. Dar in acest caz, fiind atat de dese, ori se intampla pe fondul consumului de alcool, ori cei implicati sunt complet irationali. Cam dificil sa intervii cand se cearta doi dereglati psihic. Nici unul nu va cauta calea rationala de a gasi solutia, se cearta pana obosesc si a doua zi, la prima scanteie o iau de la capat.
PS: din nefericire, nu vorbesc din auzite.
Pace

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Mi-e rușine să explic motivele certurilor dintre cei doi. Dar eu? Ce sa fac?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am încercat cu poliția, nu ați citit bine mesajul? Aia a fost tot, niciun rezultat. A doua oară nu mă mai bag fiindcă mi s-a spus clar sa nu mai intervin. De vorbit cu ei am impresia că oricum nu vor lua în seamă. E exact frecție la picior de lemn.

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Cei doi nu consuma alcool în exces, apropo.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Iar când unul din ei are accese agresive sa bușească și crape, urle ca din gura de șarpe e și mai dificil de intervenit! Mi-e foarte frica!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu îți fie rușine. Aici ești anonim. Sau poți să ne contactezi în privat. Încearcă să explici, ca să te putem ajuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invers. Trăiești cu ei, ei se ceartă zilnic, poți să intervii zilnic.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poate urla la nesfârșit, că i se termină energia vocală.
Acesta este un semn că el este slab, și vrea să se impună prin intensitatea sunetului emis.
El știe că aceasta generează frică. Dacă dta rămâi calm și răspunzi cu o voce normală, dar ferm, va avea două semnale. Unu, că nu te-ai speriat, Doi, îi inspiri calmul tău. Simplu de tot. Încearcă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Domnule,e un monstru! Daca nici respectivul care a tot vorbit cu calm nu i-a reușit deloc de fiecare data, eu nici atât. Dar nici nu se rezolva pe alte căi, tooooot degenerează scandalul iar eu numai suport, mă ia cu neliniște și nervi an după an! Mie teama că o să o iau și eu razna!

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mi s-a interzis sa mai intervin. Am încercat și cu vorba politicoasă sau chiar voce tare înainte să apelez la politie. Nimic, absolut nimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai de aceea trebuie să lupți. Calmul va fi arma ta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să citești din Biblie cum vindecă Isus pe un nebun furios. Știi cu ce reușește în primul rând? Cu o atitudine calmă și hotărâtă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cati ani ai. Dupa 19 ani, ar trebui sa faci tot posibilul sa iti castigi "painea", sa te muti undeva intr-o chirie, eventual cu un prieten care vrea sa scape si el de familie. Sunt si locuri de munca unde primesti cazare, de exemplu pe la hoteluri si pensiuni; dar e nasol ca traiesti izolat de tot ce stiai pana atunci.
Nu esti condamnat la nimic, pur si simplu nu ai nimerit bine. Indreapta-ti atentia spre "scapare".

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știi cât de greu se găsește un loc de muncă in zilele noastre? De partener numai zic, e și mai mare dificultate și am peste 20 de ani!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cat de greu, eu am oferte peste tot in jurul meu.
Doar acum, cu criza asta, au mai scazut, dar in general, peste tot se angajeaza cel putin ospatari, ajutori de bucatar, vanzatori, receptioneri, instalatori, dulgheri, mecanici, vopsitori, electricieni, etc.
Tara noastra are deficit major de forta de munca. Probabil cei care se plang ca nu se gasesc de munca, vor salariu de la 1500e in sus, ca in tarile dezvoltate. Daca suporti minimul romanesc, ai de lucru imediat.
Daca stii sa tii o lopata in mana, te duci zilier, primesti si mancare, iar banii sunt MINIM 100 de lei pe zi, adica 2000 pe luna + mancare.
La cules de struguri se plateste si 150 de lei pe zi + mancare, si nu gasesc oameni... In multe domenii se cauta oameni, in constructii, salariul minim conform legii este peste 2000 de lei net.
Sta acasa doar cine nu are chef de munca.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Căutam lucru la birou, indiferent de plata, nu musai 1000+ euro că îmi văd și eu lungul nasului la experiențele cele puține. La ce ai înșirat in răspunsul tău sunt și câteva pentru bărbați, nu și femei. Nu am eu stofa de instalator sau șofer de tir/taxi de exemplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu gasisem si la birou, acum multi ani. Si erau salarii ok, 1300 lei pe vremea cand minimul era sub 800. Erau firme de printari si depanari simple IT.
La un hotel abia am reusit sa refuz sa nu devin receptioner (din agent paza).
Nu cred ca sunt eu vreo vedeta, e piata "goala" la capitolul forta de munca.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde am lucrat nu am primit nici 1500 bani in mana. Jumătăți de măsură. Pe viitor, n-ar fi fost un job care sa-mi asigure datoriile și hrana.