| Jolene1 a întrebat:

Cerul e albastru ziua, si negru noaptea deci rezulta ca cerul este si negru si albastru. incalc principiu noncontradictiei pentru ca nu poate fi si albastru si negru, si incalc principiu tertului exclus pentru ca a 3-a varianta nu exista. E corect?

Răspuns Câştigător
| abyssaria a răspuns:

Ce probleme fundamentale de logica iti pui, dar este gresit rationamentul lor. In primul rand, nu incalci niciun principiu pentru ca afirmi:"cerul este albastru ziua si negru noaptea" si nu "cerul este albastru sau negru" ca sa incalci principiul noncontradictiei. Poti spune de asemenea si ca cerul este gri ( atunci cand este innorat afara). Cerul are diferite culori in functie de imprejurarile in care se afla.

2 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Nu prea ți-a plăcut geografia în școala generală observ...

| Radu284 a răspuns:

Nu incalci nici un principiu. Un mar poate fi si verde si rosu in acelasi timp. Si cerul poate fi si negru si albastru (dimineata si seara).