| Shnitzy1324 a întrebat:

Cetatenii Rep.Moldova sunt romani sau moldoveni? Ca pe net tot dau de articole de acest gen, si zic ca sunt romani, altii moldoveni.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cetatenii sunt moldoveni de origine romana. Au fost indobitociti de comunismul rusesc si multi cred ca Moldova este o tara diferita de Romania.

| etudor a răspuns:

DA,sunt moldoveni de origine romana Multi dintre ei au dubla cetatenie:si romana si moldoveneasca. Odinioara, pamantul Moldovei lor a fost al ROMANIEI MARI

| Adda24 a răspuns:

Odata moldova apartinea romaniei si atunci erau romani dar acum cred ca sunt moldoveni de origine romana